Co jakiś czas powraca temat przewozów osób na aplikację i związanych z nimi nieprawidłowościami. Z tego też względu od czasu do czasu służby przeprowadzają akcje, które mają na celu eliminowanie ryzyka związanego z tego typu działalnością.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Akcja służb przeciwko przewozom osób z wykorzystaniem aplikacji

Jedną z takich akcji w ostatnim czasie przeprowadzili inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) z Krakowa. W nocy z piątku na sobotę (z 19 na 20 kwietnia) mundurowi sprawdzili na terenie miasta 25 samochodów, którymi wykonywany był przewóz osób z wykorzystaniem aplikacji.

Oprócz ITD w akcji wzięli udział również policjanci oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Służby sprawdzały nie tylko stan techniczny pojazdów, lecz także to, czy kierowcy posiadają uprawnienia do prowadzenia pojazdów i czy przestrzegają przepisów transportowych.

11 mandatów, zatrzymane cztery dowody rejestracyjne

Ostatecznie w czterech przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne. Również w czterech przypadkach wobec przewoźników zostało wszczęte postępowanie administracyjne w związku z brakiem wymaganych dokumentów — wypisu z licencji na przewóz osób.

Najwięcej, bo aż 11 osób, zostało ukaranych mandatami. Te nałożono m.in. za brak wymaganego wyposażenia pojazdu, niestosowanie się do znaku zakazu wjazdu, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa i kierowanie pojazdem bez wymaganych dokumentów.