Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Co jest obowiązkowe w samochodzie? Czy gaśnica jest obowiązkowa w samochodzie? Wśród koniecznego wyposażenia pojazdów zarejestrowanych w Polsce znajduje się gaśnica z homologacją. Najlepiej typu ABC, a obowiązkowo z ważną datą (tak, gaśnice posiadają datę przydatności). Dodatkowo przyrząd do gaszenia pożaru musi ważyć minimum 1 kilogram oraz powinien być umieszczony w łatwo dostępnym miejscu. Drugim koniecznym elementem jest trójkąt ostrzegawczy. Ostatnia rzecz to tablica rejestracyjna. Wydaje się to oczywiste, jednak ważne, aby była ona widoczna oraz czytelna, dlatego należy zadbać, aby nic nie przysłaniało numerów rejestracyjnych.

To już. Zmiany w prawach jazdy weszły od wczoraj. Trzeba się zalogować w aplikacji

Jakie dokumenty należy mieć przy sobie podczas jazdy?

Już od kilku lat kierowcy samochodów nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia ważności ubezpieczenia OC. Jeżeli policja chce skontrolować te dokumenty, może to zrobić online za pomocą CEPiK, czyli w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Ponadto nie trzeba posiadać przy sobie prawa jazdy, ponieważ informacje o tym dokumencie również widnieją w systemie.

Jakie konsekwencje grożą za brak obowiązkowego wyposażenia?

Kierowcy za brak jednego lub wszystkich elementów obowiązkowego wyposażenia ponoszą karę pieniężną. Wysokość mandatu zależy od wykroczenia. Przykładowo za zasłoniętą lub nieczytelną tablicę rejestracyjną grozi do 100 zł. Czy gaśnica jest obowiązkowa? Tak. Brak gaśnicy lub trójkąta ostrzegawczego może kosztować właścicieli aut od 20 do nawet 500 zł.

Ważne: kierowca ma obowiązek wiedzieć, gdzie znajdują się elementy obowiązkowego wyposażenia samochodu. Jeśli nie potrafi odpowiedzieć na pytanie policjanta o miejscu przechowywania gaśnicy czy trójkąta, naraża się na wspomniane mandaty.

Obowiązkowych elementów wyposażenia należy odpowiednio używać. Gdy zrobimy to nieprawidłowo, otrzymamy karę pieniężną. Nieprawidłowe sygnalizowanie trójkątem ostrzegawczym może kosztować 150 zł mandatu. Ponadto za nieprzepisowe ustawienie trójkąta ostrzegawczego na autostradzie lub drodze ekspresowej grozi mandat o wysokości 300 zł.

Jakie jest obowiązkowe wyposażenie samochodu w innych krajach Europy?

W większości krajów na terenie Europy obowiązkowe wyposażenie samochodów obejmuje znacznie więcej elementów niż w Polsce. Według regulacji kierowcy mają obowiązek mieć takie wyposażenie, jakie określa prawo na terytorium zarejestrowania pojazdu. Niejednokrotnie zdarzyło się, że policjanci na obszarze innego państwa nie respektowali tej zasady. Dlatego przed wyjazdem za granicę warto zainteresować się, jak wygląda obowiązkowe wyposażenie samochodu w miejscu, do którego się wybieramy oraz czy gaśnica jest obowiązkowa?

Czy koło zapasowe jest obowiązkowe? Elementy, które najczęściej pojawiają się w obowiązkowym wyposażeniu samochodu na terenie różnych krajów Europy to: apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe i narzędzia do wymiany koła, ale również zapasowe żarówki oraz bezpieczniki. Oprócz tego na obszarze Hiszpanii trzeba mieć w aucie dodatkowe okulary do prowadzenia pojazdu. We Francji pamiętajmy o zabezpieczeniu antywłamaniowym, a podczas wyjazdu do Słowacji nie można zapomnieć o lince holowniczej.

Co zawsze warto mieć w aucie?

W aucie oprócz obowiązkowego wyposażenia samochodu warto mieć apteczkę. Nie jest ona konieczna, jednak w razie wypadku mamy obowiązek udzielić pomocy poszkodowanym. Dlatego apteczka jest istotnym elementem, który wpływa na podwyższenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Powinny się w niej znajdować ustnik do sztucznego oddychania, bandaże, plastry z opatrunkiem oraz koc termoizolacyjny. Warto mieć w podróży również te akcesoria, a nie jedynie obowiązkowe wyposażenie samochodu, ponieważ nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć na drodze.