• Od 4 września 2022 r. karty pojazdu i nalepki kontrolne nie są już wydawane
  • Naklejki rejestracyjne przestały mieć jakiekolwiek znaczenie z punktu widzenia prawa
  • Co w sytuacji, kiedy numery na naklejce się nie zgadzają?

Co zmieniło się 4 września 2022 roku? Od tego dnia wydawanie kart pojazdu i nalepek kontrolnych (tzw. naklejek rejestracyjnych) nie jest konieczne, bo organy rejestrujące pojazdy oraz organy kontroli ruchu drogowego mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Także właściciel auta, dzięki aplikacji mPojazd, może sprawdzić historię pojazdu online.

Mandat za naklejkę na samochodzie? Skąd wziął się ten pomysł?

W internecie można natrafić na artykuły sugerujące, że niektórzy kierowcy narażają się na mandat właśnie przez naklejkę rejestracyjną. Dlaczego? Przecież nowe przepisy wcale nie nakładają na kierowców obowiązku ich usunięcie ani nie karzą za jazdę z wciąż przyklejoną naklejką. Skąd zatem pomysł na mandat?

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Przeczytaj też, jak zdjąć naklejkę rejestracyjną, żeby nie porysować szyby i nie zostawić śladów kleju

Ponoć w grupie ryzyka są ci kierowcy, którzy przerejestrowali swoje auto (np. po jego zakupie od poprzedniego właściciela), założyli nowe tablice, ale nie odkleili naklejki z szyby, a zatem widnieje na niej numer inny niż w dowodzie rejestracyjnym. To nieprawda. 4 września 2022 roku naklejki rejestracyjne przestały być wydawane i przestały mieć jakiekolwiek znaczenie z punktu widzenia prawa. Nie ma znaczenia, co jest na nich napisane, i czy ich numery są zbieżne z numerami z tablic. Nie grozi za to mandat. To jeden z wielu internetowych mitów.

Tablice rejestracyjne Foto: KurKestutis / Shutterstock
Tablice rejestracyjne

Kiedy trzeba wymienić tablice rejestracyjne

Zmiany wprowadzone 31 stycznia 2022 r. pozwalają na zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie trzeba ponosić opłaty za nowe tablice rejestracyjne. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. W takim przypadku, rejestrując samochód, właściciele oszczędzają 99,50 zł (tablice rejestracyjne - 80 zł, nalepka kontrolna - 18,50 zł, opłata ewidencyjna - 1 zł), a w sytuacji, gdy jest miejsce na stosowną adnotację w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym i nie wydaje się pozwolenia czasowego, oszczędzają 113,5 zł (dodatkowo 13,5 zł oraz 0,5 zł opłaty ewidencyjnej).

Koszt zarejestrowania samochodu osobowego przy zachowaniu tablic rejestracyjnych poprzedniego właściciela wynosi 81 zł, a w przypadku, gdy nie wydaje się pozwolenia czasowego - 67 zł.

Zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu jest możliwe, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Polski oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie dotyczy tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL.