Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Jak sprawdzić historię auta?

26 kwi, 17:24

Kupujesz auto używane? Zapewne chcesz dokładnie poznać jego przeszłość i sprawdzić, czy nie ma wad prawnych i obciążeń. W dzisiejszych czasach uzyskanie wielu informacji nie jest wcale trudne

Udostępnij
0
Skomentuj
Jak ocenić stan nadwozia Jak ocenić stan nadwozia Foto: Piotr Szypulski / Auto Świat
  • Jeśli auto zostało skradzione, adnotacja o tym powinna trafić do systemu
  • Na razie na stronie historiapojazdu.gov.pl można sprawdzać dane samochodów pochodzących z 21 krajów
  • Do sprawdzenia danych auta przez stronę internetową historiapojazdu.gov.pl potrzebne są informacje z dowodu rejestracyjnego

Podstawowym narzędziem, za pomocą którego można uzyskać informacje o interesującym nas samochodzie, jest ogólnodostępna baza Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Wystarczy wejść na stronę internetową historiapojazdu.gov.pl i podać podstawowe dane z dowodu rejestracyjnego: numer rejestracyjny, numer VIN (pozycja „E” w dowodzie rejestracyjnym) oraz datę pierwszej rejestracji (pozycja „B”).

Jeśli informacje są prawidłowe i pojazd figuruje w ewidencji, uzyskacie m.in. dostęp do „osi czasu”, czyli historii danego auta od momentu jego wyprodukowania, przez ewentualną pierwszą rejestrację za granicą, aż po wszystkie zmiany właścicieli i statusu pojazdu na polskim rynku. Znajdziecie tam też historię przeglądów wraz z odnotowanymi podczas nich przebiegami (dane gromadzone od 2014 roku).

W raporcie, który można pobrać również w formie dokumentu PDF, znajdują się też informacje o tym, czy auto było lub jest zarejestrowane na osobę fizyczną, firmę bądź organizację, czy ma ważną polisę OC. Jeżeli została zgłoszona kradzież pojazdu, to ta informacja trafi do bazy CEP. Sukcesywnie mają tam też być zbierane dane o ewentualnych zastawach rejestrowych. Teraz w razie wątpliwości można to sprawdzić w Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych oraz w sądach prowadzących rejestry zastawów.

Nowością w systemie jest dostępna od początku 2018 roku możliwość dotarcia do tzw. danych zagranicznych. Ma ona służyć do sprawdzania przeszłości samochodów, które nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce.

Procedura uzyskania informacji jest w tym przypadku nieco bardziej uciążliwa niż przy sprawdzaniu aut z rynku krajowego, w wypadku których do uzyskania dostępu do bazy wystarczą podstawowe dane z dowodu rejestracyjnego – tu należy się zalogować na stronie, korzystając z tzw. profilu zaufanego eGO, który można założyć m.in. za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej oraz w wybranych urzędach.

Na razie na stronie historiapojazdu.gov.pl można sprawdzać dane samochodów pochodzących z 21 krajów, m.in. z Francji, Holandii, Włoch, Szwecji, Czech, a także z USA i Kanady. Niestety, w tej chwili nie da się w ten sposób poznać informacji o pojazdach pochodzących z rynku niemieckiego, być może jednak w przyszłości się to zmieni.

Jeżeli interesujący was egzemplarz znajduje się w bazie, to w zakładce „dane zagraniczne” powinniście znaleźć wpisy dotyczące statusu auta, tego, czy nie figuruje ono w zagranicznych bazach jako kradzione, powypadkowe, złomowane, niedopuszczone do ruchu, lub też, czy było wykorzystywane jako taksówka.

Baza polis OC

Żeby sprawdzić, czy auto ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, wystarczy mieć jego numer rejestracyjny. Wchodzimy na stronę ufg.pl, wybieramy zakładkę „baza OC i AC”, a w niej klikamy link „sprawdzenie ubezpieczenia OC”. Wpisujemy numer rejestracyjny pojazdu i wybieramy datę, na który dzień chcemy sprawdzić ubezpieczenie auta. W ten sposób uzyskamy informacje o tym, czy pojazd ma (miał) ważne OC, jaki jest numer polisy i który zakład ubezpieczeniowy ją wystawił.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej