Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.384.494.291.97
Średnio4.594.734.492.11
Najdrożej4.994.994.992.29

Co zrobić z wezwaniem od straży i GITD?

17 paź 13 17:32

Wezwania GITD i straży miejskich mają tyle wad prawnych, że można je ignorować? To pierwsze jest prawdą, to drugie – niestety nie

Udostępnij
0
Skomentuj
Co zrobić z wezwaniem od straży i GITD? Co zrobić z wezwaniem od straży i GITD? Foto: Auto Świat

Piratów drogowych należy karać – z tym się zgadzamy bez żadnych wątpliwości. Jednak nie można przy tym deptać prawa, a różne służby robią to na co dzień. Przykład? W wezwaniu, jakie rozsyłają właścicielom aut „trafionych” przez fotoradar straże gminne oraz GITD, pojawia się żądanie przyznania się do winy albo wskazania innego kierującego, ewentualnie przyjęcia mandatu za odmowę wskazania go, co skutkuje z góry ustaloną karą. Wezwaniu towarzyszy pouczenie, które wprowadza w błąd – służby traktują właścicieli aut jak idiotów. Skandal!

Prawda, święta prawda, g... prawda

Po pierwsze: zgodnie z pouczeniem zatytułowanym „informacja” nieodesłanie wypełnionego formularzaskutkuje skierowaniem sprawy do sądu. Dalej podana jest podstawa prawna – artykuł z kodeksu wykroczeń (96, par. 3), który nakazuje właścicielowi auta na żądanie organu wskazać kierującego. Faktycznie: nie odpowiesz – wyślą wniosek do sądu, ale wspomniany paragraf został podważony przez prokuratora generalnego i jego legalność jest właśnie rozpatrywana przez Trybunał Konstytucyjny. Poza tym jest dyskusyjne, czy straż ma prawo wystąpić w takiej sprawie do sądu – raczej nie. Wreszcie – nie musisz wypełniać formularza, możesz odpisać odręcznie na kartce, niezgodnie z wolą organu, i nic ci za to nie zrobią mimo szczerych chęci.

Po drugie: „zdjęcie zarejestrowanego wykroczenia nie jest udostępniane”. Dalej podawana jest podstawa prawna... zupełnie fałszywa. Sprawdźcie: wszelkie przywoływane artykuły można znaleźć w sieci – żaden nie traktuje o tym, o czym mowa w pouczeniu.

Po trzecie: „nie ma możliwości zmniejszenia kwoty mandatu”. Autorzy pisma powołują się na taryfikator. Przewiduje on widełki: jeśli przyjęto dolną granicę – pismo mówi prawdę, jeśli górną – kłamie.

Drobne „przeoczenia”

Najlepsze jest jednak to, o czym zapomniano nas pouczyć. Możemy odmówić wskazania osoby najbliższej (dziecko, małżonek). Jako świadkom wolno nam odmówić składania zeznań, jeśli mogłyby one narazić nas na odpowiedzialność karną. A zgadując, kto prowadził pojazd, w sytuacji gdy nie jesteśmy pewni (brak zdjęcia), narażamy się na spotkanie z prokuratorem!

Straże gminne często informują, że przyjęcie mandatu za niewskazanie kierującego zamyka sprawę. To oszustwo – nie zamyka! Jeśli zdjęcie jest czytelne, ktoś może je wygrzebać i oprócz mandatu, który przyjęliśmy za niewskazanie, dowalić nam za przekroczenie prędkości!

Co robić?

Boisz się sądu? Wybierz najlepszą dla siebie z proponowanych opcji i zapłać mandat z punktami lub bez – pewnie na tym się skończy. Nie boisz się? Możesz przeciągnąć strażników czy „krokodylków” przez wszystkie instancje sądowe i masz szansę wygrać (choć nie możesz być tego pewien). Średniozaawansowani mogą skorzystać z poniższych rad. Pamiętajcie – każdyniestandardowy list to dla urzędników rosnąca sterta kłopotów.

Jak reagować na wezwanie? Pisać listy!

1. Odpowiedz na wezwanie. Jeśli zapodziało się i nie pamiętasz adresu, poczekaj na ponaglenie – przyślą je za miesiąc, dwa albo trzy.

2. Jeśli masz wątpliwości, podziel się nimi z autorami wezwania. Jeśli wzywają cię w charakterze świadka, poproś listownie o przesłanie pouczenia, jakie prawa ma świadek. Muszą ci je wyłuszczyć.

3. W kolejnym piśmie poproś o dostarczenie zdjęcia. Napisz, że masz wątpliwości i nie chciałbyś nikogo obwinić bezpodstawnie. Odmówią ci – to pewne. Ale mijają miesiące, twoje pismo trafia na stertę – to dla „krokodyli” nieszczęście!

4. Wkraczasz na grząski grunt: pisemnie odmawiasz wskazania kierującego – nie na otrzymanym formularzu, ale na zwykłej kartce. Prosisz o przekazanie sprawy policji jako uprawnionemu organowi.

5. Argumenty potwierdzające, że straż czy też GITD nie mogą żądać, byś siebie zadenuncjował lub zrobił to rodzinie, znajdziesz na stronie Trybunału Konstytucyjnego w zakładce „sprawy w trybunale”. Szukaj sprawy K 3/13. Opcjonalnie poproś sąd, by wstrzymał wydanie postanowienia do czasu zakończenia postępowania przed TK. Jeśli się zgodzi – co najmniej zyskałeś na czasie. Jeżeli wyrok Trybunału będzie korzystny, wygrałeś

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~Adrian Użytkownik anonimowy
~Adrian :
No photo ~Adrian Użytkownik anonimowy
Pomocny artykuł warto wiedzieć jak można uniknąć mandatu. W sumie jeszcze lepiej to starać mu się zapobiec. Ja np. z yanosikiem jeżdżę.
18 paź 13 14:43 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~losot Użytkownik anonimowy
~losot :
No photo ~losot Użytkownik anonimowy
Art.129g ust.5 Ustawy pord (tekst jednolity)
Minister właściwy do spraw transportu, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych i Ministrem Sprawiedliwości, uwzględniając zakres niezbędnych danych oraz konieczność zapewnienia jednolitości dokumentów, określi, w drodze rozporządzenia, wzory dokumentów stosowanych przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego w postępowaniach w sprawach o wykroczenia, ujawnianych za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących zainstalowanych w pasie drogowym dróg publicznych następujących naruszeń przepisów ruchu drogowego:
a) przekraczania dopuszczalnej prędkości,
b) niestosowania się do sygnałów świetlnych
prowadzenia czynności wyjaśniających, kierowania do sądu wniosków o ukaranie, oskarżania przed sądem oraz wnoszenia środków odwoławczych - w trybie i zakresie określonych w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2008 r. Nr 133, poz. 848, z późn. zm.)
Rozporzadzenia póki co nie ma skad zatem ITD wzieło wzory druków wezwań, od Strazy Gminnych czy ze strony www.emandat.pl ?
23 mar 17:05
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~GW Użytkownik anonimowy
~GW :
No photo ~GW Użytkownik anonimowy
No chyba Autor tego artykułu robi sobie jaja z jego czytelników. Jeśli pismo jest nielegalne to jak może mieć skutki prawne i to negatywne. Jeśli wysłano je do świadka, to musza poinformować, że właśnie wysłane zostało do świadka i musza przedstawić prawa świadka (wszystkie i to w sposób niebudzący wątpliwości - mylne pouczenie lub jego brak powoduje tak duzą wadę prawną pisma, że nie można wobec adresata wyciągać negatywnych skutków prawnych) . Jeśli wysłano do podejrzanego/oskarżonego/obwionego to ten nic nie musi robić (takie jego prawo), ale moze zadac prawa wgladu do dokumentacji procesowej (to tez jego prawo). Z tej dokumentacji musi wynikac jego wina i to w 100%. Jakie kolwiek watpliwosci uniemozliwiaja ukaranie mandatem karnym. A skoro SM i ITD wysyła kilka oswiadczen na różna ewentualność to juz sama dowodzi iz nie jest swiadaoma sprawcy wykroczenia. Co najwyzej prosi aby wypelnic ich oswiadczenia, na ktorych jest wyraznie zaznaczone iz to my sami się przyznajemy. Prawo polskie nie przewiduje karania z fotoradarów. Tablice rejestracyjnym nie są dokumentem prawnym identyfikujacym samochod jednoznacznie - tak stanowi prawo i tak orzeka SN. Na podstawie zrobionych zdjec nie da sie rowniez zidentyfikowac danej tablicy. To co stosuje SM i ITD to pomroczność jasna lub falandyzacja prawa. Nasza niewiedza prowodzi do nabijania nas w butelke, i to pustą bo kasa idzie na mandat do ktorego my sie sami przyznalismy, chociaz nikt od nas tego nie wymagał. To organ scigania ma obowiazek w 100% udownić wine, anie lezezc z zalozonymi rekami i czekac na jedno z wielu oswiadczen o przyznaniu sie do winy.
27 wrz 15 19:17
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej