Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Przepisy dla kierowców - co się zmienia, co zostaje po staremu?

13 sty 17 12:51

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku wydawało się, że już od 2017 roku znacząco zmienią się przepisy dotyczące kierowców. Jak to mówią: z dużej chmury mały deszcz! Większość planowanych zmian na razie odłożono

Udostępnij
0
Skomentuj
Przepisy dla kierowców - co się zmienia, co zostaje po staremu? Przepisy dla kierowców - co się zmienia, co zostaje po staremu? Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Na początku roku trafiły do nas wiadomości od czytelników domagających się, żebyśmy napisali w końcu coś o nowym taryfikatorze, który wszedł w życie 1 stycznia 2017 roku, bo takie informacje pojawiły się wcześniej na dziesiątkach często nawet poważnych stron i portali internetowych. Rzeczywiście – ich nagłówki krzyczą, że od pierwszego stycznia wprowadzono zaostrzony taryfikator, że znikają kursy reedukacyjne, pozwalające odrobić 6 punktów karnych.

Sprawdzamy więc na stronach MSWiA – otóż główną informacją jest tzw. ustawa dezubekizacyjna, o nowym taryfikatorze ani słowa. Może więc wiedzą coś o nim policjanci, przecież to oni się nim posługują – niestety, też nic. Wchodzimy na strony sejmowego Internetowego Systemu Aktów Prawnych. Tam ciekawostka – dotychczasowy taryfikator punktów karnych, który wszedł w życie 9 czerwca 2012 roku, nadal ma status „obowiązujący”, ale jednocześnie znajduje się przy nim adnotacja o dacie wygaśnięcia 1 stycznia 2017.

Tyle że kilka dni po Nowym Roku wpis ten się nie zmienia. Czyżby w informacji o taryfikatorze było coś na rzeczy? Pozostaje więc kontakt z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji – taryfikator punktowy jest rozporządzeniem wydawanym przez Ministra SWiA. Na nasze pytanie o nowy taryfikator otrzymujemy lakoniczną odpowiedź: Panie Redaktorze, uprzejmie informujemy, że nie będzie zmian związanych z podwyżką mandatów ani punktów karnych. Z poważaniem, Wydział Prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Głośna zmiana przepisów okazała się więc tym razem tylko kaczką dziennikarską – w dobie internetu takie newsy rozchodzą się z prędkością błyskawicy! Oczywiście, dziennikarze nie wyssali tego z palca, gdyż jeszcze kilka miesięcy temu takie właśnie zmiany zapowiadali przedstawiciele rządu, a później nikt ich nie zdementował.

To się nie zmieniło

W ostatniej chwili, tuż przed końcem roku, okazało się też, że nie uda się wprowadzić innych zmian, które zgodnie z wcześniej uchwalonymi przepisami miały obowiązywać od początku 2017 roku. Nie weszły zatem w życie m.in. zmiany dotyczące zasad uzyskiwania praw jazdy (okres próbny dla młodych kierowców, bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości dla początkujących, obowiązkowe dodatkowe szkolenia itp.).

Pod koniec roku wydano przepisy przekładające ich wprowadzenie na czerwiec 2018 roku! Dobra wiadomość dla mających już punkty karne jest taka, że nadal można się zapisywać na kursy reedukacyjne w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego, dzięki którym zmniejsza się stan konta o 6 punktów. Zła wiadomość: stanu konta punktowego nadal nie będzie można sprawdzić przez internet.

Na razie też nie wiadomo, jaki będzie los planowanych przepisów dotyczących obowiązkowych badań technicznych aut – zapowiadano m.in., że w przypadku spóźnienia badanie ma kosztować podwójnie i będzie je można wykonać tylko w wybranych państwowych stacjach kontroli pojazdów. Na razie przeglądy odbywają się na dotychczasowych zasadach, zmiany prawdopodobnie i tu nastąpią dopiero w 2018 roku.

Pewne zmiany weszły w życie

Pod koniec ubiegłego roku uchwalono przepisy likwidujące lukę w prawie, pozwalającą kierowcom zachować prawo jazdy w przypadku przyłapania na przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Dotychczas było tak, że jeśli kierujący stwierdził, że nie ma przy sobie prawa jazdy i policjant fizycznie nie odebrał dokumentu, starosta w zasadzie nie mógł wydać decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy (choć wielu urzędników i tak bezprawnie to robiło, ale ich decyzje były kwestionowane przez sądy).

Od 1 stycznia 2017 obowiązuje nowy tryb przekazywania staroście informacji o ujawnionym naruszeniu. Zgodnie z obecnymi zasadami fakt niezatrzymania przez policjanta prawa jazdy nie ma już wpływu na możliwość późniejszego zatrzymania tego dokumentu na okres 3 miesięcy, a do wydania przez starostę decyzji w tym zakresie wystarczy informacja o ujawnieniu takiego wykroczenia. Chowanie prawa jazdy przed policjantem przyniesie tylko jeden skutek – dodatkowy mandat w wysokości 50 zł za brak wymaganego dokumentu!

Kolejną istotną dla wielu kierowców zmianą jest wzrost kar za brak obowiązkowego OC. Od tego roku podstawowa stawka kary w razie stwierdzenia braku wymaganej polisy w przypadku auta osobowego wynosi aż 4000 zł. Ten wzrost to... wynik podwyższenia płacy minimalnej. Zgodnie z obowiązującą ustawą wysokość kar za brak OC jest ustalana w relacji do minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce, a od Nowego Roku wynosi ono 2000 zł.

Podstawowa kara dla auta osobowego to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia w danym roku; w przypadku ciężarówek – trzykrotność. Przy braku polisy tylko przez kilka dni sankcja jest niższa. Gdy przerwa w ubezpieczeniu nie przekracza 3 dni, kara wynosi 20 proc., do 14 dni – 50 proc. kary podstawowej.

Prawo jazdy w komórce

Resort cyfryzacji zapowiada, że już wkrótce tradycyjne dokumenty będzie można zastąpić wirtualnymi, dostępnymi za pośrednictwem smartfona. W maju 2017 roku ma ruszyć program pilotażowy dla dowodu osobistego, a pod koniec czerwca usługa powinna być już w pełni dostępna.

Testy mobilnych praw jazdy ruszą w październiku 2017 r., a trzeci etap programów pilotażowych, dotyczący dowodów rejestracyjnych pojazdów oraz polis OC, ministerstwo zaplanowało na koniec 2017 roku. Urzędnicy uspokajają, że nawet po wprowadzeniu tych rozwiązań będzie można posługiwać się tradycyjnymi dokumentami i że przewidziano procedury np. na wypadek usterki smartfona lub rozładowania jego baterii.

Przepis aktualny czy nie?

Polski system prawny jest wyjątkowo niestabilny. Rząd i parlament regularnie majstrują przy przepisach – w samym tylko 2016 roku w życie weszło ponad 31 tysięcy stron nowych aktów prawnych! W tej sytuacji mimo najszczerszych chęci niezwykle trudno jest być na bieżąco z obowiązującym prawem. W końcu ustawę czy rozporządzenie da się teraz znowelizować lub uchwalić niemal przez noc.

Teoretycznie najlepszym narzędziem do sprawdzenia aktualnego stanu prawnego jest sejmowy Internetowy System Aktów Prawnych (http://isap.sejm.gov.pl). Niestety, nie zawsze to działa. Poniżej zrzut ekranu wykonany 3 stycznia 2017 roku, dotyczący taryfikatora punktowego mandatów – jest on opisany jako obowiązujący, choć w rubryce „data uchylenia” wpisano „2017-01-01”. Obowiązuje więc, czy nie?

Naszym zdaniem

Przepisy w Polsce zmieniają się tak często, że trudno być z nimi na bieżąco. To, że politycy zapowiadają jakieś zmiany, nie znaczy wcale, że wejdą one rzeczywiście w życie. Lepiej uważać, bo nieznajomość przepisów niczego nie usprawiedliwia.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (166)

No photo
No photo ~Sęk Użytkownik anonimowy
~Sęk :
No photo ~Sęk Użytkownik anonimowy
A kiedy sie skoncza te majstrowania przy przepisach. Bo skoro rocznie zmienia sie ponad 30 tys przepisów i ja mam te zmiany wszyskie znac bo jak je nie znam to i tak mi dowala to jaks paranoja jest. Jak mozna zmienaic przepisy kilka czy kilkanascie razy do roku. Jak mozna? To raz . Dwa to ze zmiany polegaja tylko na zaostrzaniu tych przepisów czy trzeba czy nie. I sa wprowadzane co kwartał co pół roku. Kiedy sie to w koncu skonczy"? kiedy skonczy soie polowanie na mnie na kierowce.
14 sty 17 07:34 | ocena: 99%
Liczba głosów:167
99%
1%
| odpowiedzi: 7
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~xyz Użytkownik anonimowy
~xyz :
No photo ~xyz Użytkownik anonimowy
Kłamstwo powtarzane tysiąc razy staje się prawdą. Przypominam że to pozytywnie zdany egzamin na prawo jazdy jest poświadczeniem tego że dana osoba może poruszać się danym pojazdem po drogach publicznych. Sam "plastik" nie ma żadnej mocy. To tylko namacalny dowód tego o czym napisałem wyżej. Warto też dodać że prawo jazdy jest prawem nabytym i niezbywalnym bo nie można cofnąć decyzji administracyjnej o ile nie została wydana z naruszeniem prawa. Zabieranie "plastiku" nie odbiera więc nam uprawnień bo stracić ich nie możemy nigdy. Możemy co najwyżej otrzymać zakaz poruszania się pojazdami ale taki zakaz może wydać jedynie sąd.
13 sty 17 22:39 | ocena: 88%
Liczba głosów:126
88%
12%
| odpowiedzi: 7
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Marian Zawieja Użytkownik anonimowy
~Marian Zawieja :
No photo ~Marian Zawieja Użytkownik anonimowy
A ja właśnie wróciłem z San Escobar. Jejku, jak tam jest pięknie ! Klimat delikatny, cieplutko, cały czas słoneczna pogoda, bezchmurne niebo.
A stolica ? Santo Subito to jedne z najpiękniejszych miast jakich widziałem.
A kobiety ? miód malina- troche tapirowate, ale tam taka moda. Za to zęby jak porcelana...ech..człowiek by je łyżkami jadł. Z przemysłu to wiele nie widziałem, wszystko ponoć w głębi kraju. Na obrzeżach za to pełno buraków i nasadzonych głąbów kapuścianych. Jako ciekawostkę podam że tamtejsza policja konna usttrojona jest w aniele skrzydła. jak to przepięknie choć trochę dziwnie wygląda. Mój przewodnik, Pablo Pueblo móił że to kwestia przyzwyczajenia i ten trend do nas wcześniej czy później teź trafi..Pozdrawiam serdecznie. Wiadomo skąd pozdrawiam
13 sty 17 21:19 | ocena: 73%
Liczba głosów:275
73%
27%
| odpowiedzi: 15
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Wlocieski Użytkownik anonimowy
~Wlocieski :
No photo ~Wlocieski Użytkownik anonimowy
31 tys. stron przepisów prawnych wydanych w jednym 2016 r. W tej nawale nawet prezio jest ciemny jak tabaka w rogu i żadna to wyrocznia. A mandat za brak OC(np. 4000 tys.zł) jest skandalicznie wysoki. Większość społeczeństwa tyle nie zarabia w miesiącu. Dla bogola to może niewiele (nawet nie zauważy) ,ale dla biedniaka to może być wpędzenie w rozpacz i wygrzebywanie się miesiącami,a każdemu może się zdarzyć zapomnienie..Zamiast mandat miarkować wg dochodu osoby karanej,aby był dolegliwy dla każdego,ale nie rujnujący,robi się taki numer. Dojna zmiana,jak wszędzie, w głupawym sztosie!
14 sty 17 06:17 | ocena: 76%
Liczba głosów:79
76%
24%
| odpowiedzi: 11
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~robson Użytkownik anonimowy
~robson :
No photo ~robson Użytkownik anonimowy
"""dotychczasowy taryfikator punktów karnych, który wszedł w życie 9 czerwca 2012 roku, nadal ma status „obowiązujący”, ale jednocześnie znajduje się przy nim adnotacja o dacie wygaśnięcia 1 stycznia 2017"""-czyli rozumiem że policja nie ma prawa nakładać punktów karnych do momentu pojawienia się nowego taryfikatora?
14 sty 17 01:10 | ocena: 100%
Liczba głosów:13
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~stabilizator Użytkownik anonimowy
~stabilizator :
No photo ~stabilizator Użytkownik anonimowy
To dlaczego by nie karać nieodpowiedzialnych polityków za wprowadzanie w błąd obywateli?Takie sytuacje mogą mieć smutne a nawet tragiczne skutki.Przepisy powinny być jednoznaczne i jasne.Czy tylko robol musi być karany?Za co biorą pieniądze politycy?Za puste krzesła w sejmie czy za przepychanki na mównicy?
14 sty 17 07:38 | ocena: 98%
Liczba głosów:84
98%
2%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Bodo Użytkownik anonimowy
~Bodo :
No photo ~Bodo Użytkownik anonimowy
skoro zmieniają tz że poprzednie przepisy były złe a skoro były złe to na jakiej podstawie karano kierowców? !!! Na podstawie złych przepisów? no to teraz do Trybunał€ konstytucyjnego trzeba złożyć odwołanie a tych co głupie przepisy wymyślają zwolnić i niech zajmą się czymś innym-no i oczywiście ukarać odpowiednio
14 sty 17 07:35 | ocena: 97%
Liczba głosów:37
97%
3%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Leon Użytkownik anonimowy
~Leon :
No photo ~Leon Użytkownik anonimowy
Dodatkowy mandat za brak dokumentu prawa jazdy , to ja sie pytam po co buduje sie bazy kierowcow i dokumentow skoro i tak za brak dokumentu jest mandat ? Milicja w tym kraju za każdym razem musi karac a pouczenia zostawili klerrowi.
14 sty 17 07:41 | ocena: 95%
Liczba głosów:57
95%
5%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~kuba pl Użytkownik anonimowy
~kuba pl :
No photo ~kuba pl Użytkownik anonimowy

Co się zmieniło za rządów Dobrej Zmiany?
Wiele!
Teraz nawet nie wiesz kierowco, czy masz zrobioną fotkę, bo w dobie wszechobecnej inwigilacji PiScielców, nie wiesz, które kamery namierzają Twoją prędkość, a które inwigilują!
Mandaty i punkty karne poszły w górę!
Po staremu został strój policji, chociaż możesz ich spotkać zaskoczony wyglądem, gdy na rogatkach zatrzyma Cię policjant na koniu z anielskimi skrzydłami!
13 sty 17 21:23 | ocena: 64%
Liczba głosów:176
64%
36%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~chriss Użytkownik anonimowy
~chriss :
No photo ~chriss Użytkownik anonimowy
4 tysiące za brak OC stawka razy 2 od najniższej krajowej czyli 2000*2=4000 a najnizsza jest 2000 ale brutto a nie netto które wynosi około 1500 zl.to jakoś dziwnie o 1 tysiąc różnicy ale tylko maly szczegół
14 sty 17 05:20 | ocena: 93%
Liczba głosów:61
93%
7%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej