Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Sprawdzenie historii używanego auta ma być łatwiejsze

12 wrz, 11:00

Pewne używane auto to obecnie oksymoron. Sięgając po samochód z drugiej ręki, nigdy nie ma się pewności, w jakim naprawdę jest stanie i jaki ma przebieg. Dzięki nowym projektom Ministerstwa Cyfryzacji sprawdzenie realnej historii auta ma być jednak łatwiejsze.

Udostępnij
0
Skomentuj
Zakup używanego auta Zakup używanego auta Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Inicjatywy posła Piotra Liroya-Marca od dawna mają na celu ułatwienie życia kierowcom. Jego ostatnie propozycje związane były z historią używanych pojazdów. Proponował on rządowi, by ułatwić dostęp do historii każdego pojazdów, zwiększają funkcjonalność dostępnych przez internet rejestrów. Poseł dowiedział się, że Ministerstwo Cyfryzacji pracuje już nad tym, by utrudnić nieuczciwym handlarzom fałszowanie historii pojazdu.

Poseł proponował, by połączyć bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki temu osoby kupujące używany samochód mogłyby sprawdzić nie tylko podstawowe dane o danym pojeździe, ale przejrzeć też historię szkód związanych z danym pojazdem – wypłacanych z polis OC i AC. Dzięki temu każdy kupujący będzie wiedział, czy stanie się posiadaczem samochodu po przejściach, czy rzeczywiście bezwypadkowego.

Jak podaje portal dziennik.pl, minister cyfryzacji Marek Zagórski przyznał już, że są już gotowe zmiany do ustawie o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz innych ustaw, które trzeba zmodyfikować, by zwiększyć zakres danych przekazywanych do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Tyle że niestety na razie nie jest znany termin wejścia w życie tych przepisów, ponieważ – jak zaznacza minister – konieczne jest jeszcze wprowadzenie potrzebnych rozwiązań technicznych. Termin ich wdrożenia będzie ogłoszony w specjalnym komunikacie z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Jak się jednak dowiedzieliśmy, system może zacząć realnie działać już w przyszłym roku.

W tej chwili w ramach udostępnionego w internecie systemu informatycznego można skorzystać z aplikacji „Historia pojazdu”, która pozwala, po wpisaniu numeru VIN, przejrzeć dane dotyczące przeglądów, poprzednich właścicieli, stanu licznika, polisy OC. Nie ma jednak informacji o wypłatach odszkodowań.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej