Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Będą nowe zielone tablice rejestracyjne

Foto: Igor Kohutnicki / Auto Świat

Już w przyszłym roku na polskich drogach zobaczymy samochody z tablicami rejestracyjnymi w kolorze zielonym. Które auta je otrzymają?

Nowelizacja rozporządzeń o rejestracji i oznaczaniu pojazdów, przygotowywana przez Ministerstwo Infrastruktury, to efekt ubiegłorocznej Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, w której widnieje zapis, że: „pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu”.

Przepis wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2020 roku. Po tym terminie samochody z napędem elektrycznym będą od razu widoczne na drodze. Stanie się tak dzięki dedykowanym tablicom rejestracyjnym z zielonym tłem. Cyfry i litery pozostaną w czarnym kolorze.

To samo będzie dotyczyć aut na wodór, ale te jeszcze nie są i raczej nie będą w najbliższych latach oferowane na polskim rynku. Powodem jest ograniczona liczba takich modeli, a przede wszystkim brak stacji tankowania wodoru (pierwsze dwie do 2021 roku zamierza otworzyć Lotos).

Auta elektryczne (akumulatorowe i wodorowe) będą się również wyróżniać naklejkami legalizacyjnymi - z czerwoną obwódką dla samochodów elektrycznych i żółtą dla wodorowych.

Zmiany nie obejmą coraz popularniejszych na naszym rynku samochodów hybrydowych (nawet typu plug-in).

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Oznacz jako spam” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies