• Wyprzedzanie z prawej strony jest stosowane w Polsce i często nie jest łamaniem przepisów ruchu drogowego
  • Można to robić zarówno w mieście, jak i poza terenem zabudowanym
  • Wyprzedzać z prawej strony można nawet na rondzie i jadąc rowerem
  • Takie możliwości nie zwalniają nas z korzystania z prawego pasa — podstawowym wyprzedzaniem pozostaje to z lewej strony

Wyprzedzanie z prawej strony to dość częsty widok, głównie na jezdniach z kilkoma pasami ruchu. Takie oczywiście występują w miastach, a także na drogach ekspresowych i autostradach. Szczególnie na szybkich arteriach niektórzy traktują takie zachowanie jako wykroczenie. Tłumaczymy, co na ten temat mówi prawo.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Czym jest wyprzedzanie? Nie mylić z omijaniem i mijaniem!

Zacznijmy jednak o tego, że zgodnie z art. 2 pkt 28 Prawa o ruchu drogowym wyprzedzanie to przejeżdżanie obok jadącego pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku. Wykonując taki manewr, przede wszystkim trzeba się upewnić, czy mamy wystarczająco dużo miejsca na jego wykonanie, zachować szczególną ostrożność i sprawdzić, czy ktoś przed nami lub za nami już nie rozpoczął tego samego manewru. To bardzo istotne, bo wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr, jaki wykonujemy na drodze, szczególnie gdy musimy go wykonać, wyjeżdżając na pas prowadzący w przeciwnym kierunku. To jednak zasady, które dotyczą tradycyjnego wyprzedzania z lewej strony, jak i z prawej.

Kiedy możemy wyprzedzać z prawej strony?

Okazuje się, że wyprzedzanie z prawej strony nie tylko jest przewidziane przez prawo, ale w dzisiejszych czasach dość często możliwe. Wykonywanie manewru wyprzedzania po prawej stronie można przeprowadzić na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu.

To oznacza, że na autostradzie i na znakomitej większości dróg ekspresowych istnieje możliwość wyprzedzania prawą stroną pojazdów jadących wolniej na pasie lewym. Można to też robić na drogach dwujezdniowych, które nie mają najwyższych klas prędkości, ale jezdnie w obu kierunkach są osobno, np. oddzielone pasem zieleni. Należy przy tym podkreślić, że na tych jezdniach muszą być wyznaczone pasy ruchu.

Na takiej drodze można wyprzedzać z prawej strony, o ile nie zakazują tego znaki drogowe Foto: GDDKiA
Na takiej drodze można wyprzedzać z prawej strony, o ile nie zakazują tego znaki drogowe

Jednak wyprzedzanie prawą stroną jest możliwe, nawet wtedy jedna jezdnia z wyznaczonymi pasami ruchu służy do poruszania się w obu kierunkach. Jest tutaj jednak dodatkowy warunek – w terenie zabudowanym muszą być przynajmniej dwa pasy ruchu w jedną stronę, a poza terenem zabudowanym aż trzy. Takich dróg w Polsce nie mamy zbyt wiele.

Na drodze jednojezdniowej także można wyprzedzać z prawej strony, ale muszą być zachowane warunki jak na zdjęciu Foto: Policja
Na drodze jednojezdniowej także można wyprzedzać z prawej strony, ale muszą być zachowane warunki jak na zdjęciu

Inne sytuacje, gdy można wyprzedzać z prawej strony

W momencie, gdy pojazd przed nami sygnalizuje zamiar skrętu w lewo. Wtedy wręcz nie wolno wyprzedzać lewą stroną, a dopuszczone jest tylko wyprzedzanie z prawej. Oczywiście, jeśli pozwalają na to warunki.

Na rondzie również można wyprzedzać z prawej strony, ale muszą być wyznaczone pasy ruchu. Także pojazdy szynowe wolno wyprzedzać z prawej strony, chyba że układ torów na to nie pozwala lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

Rowerzyści też mogą tak robić

Pozostaje jeszcze kwestia rowerzystów. Na rowerze też można wyprzedzać inne pojazdy niż rower z prawej strony. Prawo umożliwia taki manewr, pod warunkiem że inne pojazdy poruszają się powoli. Niestety, nie jest określone, co dokładnie oznacza "powoli". Kolejny raz warto jednak podkreślić, że należy to robić przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Trzeba obserwować otoczenie i kontrolować, czy np. samochód, który chcemy wyprzedzić z prawej strony, nie zamierza skręcić w prawo.

Kiedy nie można wyprzedzać z prawej strony?

Wiemy już, kiedy można wyprzedzać z prawej, a kiedy nie wolno tego robić? Zasadniczo w tych samych sytuacjach jak przy wyprzedzaniu z lewej strony, czyli:

  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia;
  • na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym;
  • na skrzyżowaniu, na którym ruch nie jest kierowany;
  • na przejściu dla pieszych, przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nimi (oczywiście na tych, gdzie ruch nie jest kierowany);
  • na przejeździe kolejowym, tramwajowym i bezpośrednio przed nimi;
  • jeśli zabraniają tego znaki drogowe. 

Mamy ruch prawostronny, więc trzymaj się prawej

To, że kierowcy mogą nas wyprzedzać z prawej strony, nie oznacza, że bez konsekwencji możemy jeździć lewym pasem. W Polsce obowiązuje ruch prawostronny, zatem należy poruszać się głównie prawym pasem. Lewy służy jedynie do wyprzedzania, a gdy tylko istnieje możliwość bezpiecznego poruszania się najbardziej zewnętrznym pasem z ustaloną prędkością, należy z niego korzystać.