Karta ratownicza ma zestandaryzowaną formę (symbole, oznaczenia) i funkcjonuje w większości krajów Unii Europejskiej. Jest przygotowana przez producenta danego samochodu i zawsze umieszczana za osłoną przeciwsłoneczną kierowcy (tam też będą jej szukać zespoły ratownicze).

Tak wygląda karta ratownicza

Karta Ratownicza ze schematem budowy BMW serii 3 PHEV Foto: BMW
Karta Ratownicza ze schematem budowy BMW serii 3 PHEV

Do czego służy karta ratownicza?

Na rynku są setki modeli samochodów, a każdy z nich ma inaczej umiejscowione istotne dla szybkiego przeprowadzenia akcji elementy. Np. karoserie samochodów mają w różnym miejscu wzmocnienia. Gdy strażak specjalnymi nożycami natknie się na takie wzmocnienie, te mogą ulec uszkodzeniu. Czasami znalezienie i odłączanie akumulatora wbrew pozorom też nie jest łatwe. Podobnie ma się sprawa z poduszkami powietrznymi. Konstrukcja, wzmocnienia i systemy bezpieczeństwa pojazdów to czasami spore wyzwanie dla grupy ratowniczej.

Żółta nalepka na szybie

Służba ratownicza musi wiedzieć, że w samochodzie znajduje się karta ratownicza. Temu właśnie służy umieszczenie w samochodzie specjalnej nalepki — powinna być przyklejona od wewnątrz (dolny róg przedniej szyby od strony kierowcy).

Karta ratownicza - naklejka na szybie Foto: Krzysztof Słomski / Auto Świat
Karta ratownicza - naklejka na szybie

Karta ratownicza może uratować życie

Stacje dealerskie będą wyposażać chętnych właścicieli pojazdów w kartę odpowiednią dla danej marki i modelu oraz w nalepkę informacyjną. Jeśli kierowca będzie miał oznaczony swój pojazd nalepką informującą o posiadaniu w pojeździe karty ratowniczej, zespół ratowniczy będzie wiedział, jak najszybciej i najsprawniej wydostać poszkodowanego z pojazdu. Państwa Straż Pożarna podaje, że dzięki karcie ratowniczej, czas dostępu do rannego zostanie skrócony i to prawie o połowę, a gdy liczy się każda sekunda, czas ten może zdecydować o czyimś życiu. Przede wszystkim ułatwi ona działanie zespołów ratowniczych, poprawi bezpieczeństwo ofiar wypadków drogowych podczas pracy zespołów ratowniczych.