• Przed wyjazdem w dłuższą zimową podróż należy umyć szyby, lusterka, reflektory oraz kamerę cofania 
  • Napompuj koła. Jeśli jedziemy w dalszą trasę mocno obciążonym samochodem, należy dostosować ciśnienie w kołach do obciążenia 
  • Warto zatankować wcześniej, by w dniu podróży mieć jedno zadanie mniej do wykonania 
  •  Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Długa podróż samochodem w zimie stanowi spore wyzwanie. Aby bezpiecznie dojechać na miejsce, należy odpowiednio przygotować się do wyjazdu.

Zaplanuj trasę

Od 1 grudnia na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4 obowiązuje system e-Toll, co oznacza, że albo zapłacimy za przejazd za pomocą zainstalowanej w telefonie aplikacji śledzącej (trzeba mieć założone konto klienta Krajowej Administracji Skarbowej), albo musimy na przejazd państwowym odcinkiem autostrady (Konin-Stryków oraz Bielany Wrocławskie-Sośnica) kupić bilet. Możemy to zrobić za pomocą aplikacji e-Toll Bilet PL (lub podobnej) lub na jednej ze stacji prowadzących sprzedaż biletów "analogowych".

Zobacz też: Mandaty zimą. Na co trzeba uważać, aby ich nie dostać?

Napompuj koła

Wraz z upływem czasu od ostatniego pompowania ciśnienie w kołach spada. Ma na to wpływ również spadek temperatury otoczenia. Bardzo ważne: nie należy polegać na systemie kontroli ciśnienia w oponach ma on prawo zareagować dopiero wtedy, gdy ciśnienie spadnie do poziomu 75 proc. jego optymalnej wartości. Jeśli jedziemy w dalszą trasę mocno obciążonym samochodem, należy dostosować ciśnienie w kołach do obciążenia w przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzeniem ogumienia, a nawet wypadkiem.

Przy okazji sprawdź, czy napompowane są także koła zapasowe.

Zobacz też: Te błędy popełniają zimą kierowcy. Uważaj, bo mogą drogo kosztować!

Dalsza część materiału pod materiałem wideo:

Umyj auto przed podróżą

Przed wyjazdem w dłuższą zimową podróż należy umyć szyby, lusterka, reflektory oraz kamerę cofania. Przednią szybę trzeba umyć także od wewnątrz, starannie likwidując zacieki (dobrze sprawdza się duży, chłonny ręcznik) aby poprawić sobie komfort jazdy nocą albo za dnia pod słońce. Jest to istotne, ponieważ o tej porze roku wcześniej zapada zmrok i widoczność jest ograniczona.

Zatankuj dzień wcześniej i rozsądnie zapakuj samochód

Najlepiej zatankować dzień wcześniej, by w dniu podróży mieć jedno zadanie mniej do wykonania.

Przy pakowaniu bagaży do samochodu najcięższe rzeczy warto ustawiać jak najniżej i w miarę możliwości w przedniej części bagażnika. Na wierzchu z kolei to, co może być potrzebne w drodze.

Zobacz też: Auto nie chce odpalić? W ten prosty sposób poradzisz sobie bez wzywania pomocy drogowej

Zadbaj o rozrywkę i rób przerwy w trakcie jazdy

Jeśli wieziesz dzieci, zadbaj o rozrywkę dla nich (e-book, słuchowisko itp.) albo wyjedź o takiej porze, aby dzieci przespały jak największą cześć podróży.

W drodze rób przerwy co dwie godziny. Na stacji benzynowej możesz wypić kawę, przetrzeć szyby i reflektory w aucie, a przede wszystkim chwilę odpocząć – to zwiększa prawdopodobieństwo, że dotrzesz na miejsce w dobrej formie.