- Przed wyjazdem w dłuższą zimową podróż należy umyć szyby, lusterka, reflektory oraz kamerę cofania
- Napompuj koła. Jeśli jedziemy w dalszą trasę mocno obciążonym samochodem, należy dostosować ciśnienie w kołach do obciążenia
- Warto zatankować wcześniej, by w dniu podróży mieć jedno zadanie mniej do wykonania
- Więcej takich historii znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Długa podróż samochodem w zimie stanowi spore wyzwanie. Aby bezpiecznie dojechać na miejsce, należy odpowiednio przygotować się do wyjazdu.
Zaplanuj trasę
Od 1 grudnia na państwowych odcinkach autostrad A2 i A4 obowiązuje system e-Toll, co oznacza, że albo zapłacimy za przejazd za pomocą zainstalowanej w telefonie aplikacji śledzącej (trzeba mieć założone konto klienta Krajowej Administracji Skarbowej), albo musimy na przejazd państwowym odcinkiem autostrady (Konin-Stryków oraz Bielany Wrocławskie-Sośnica) kupić bilet. Możemy to zrobić za pomocą aplikacji e-Toll Bilet PL (lub podobnej) lub na jednej ze stacji prowadzących sprzedaż biletów "analogowych".
Zobacz też: Mandaty zimą. Na co trzeba uważać, aby ich nie dostać?
Napompuj koła
Wraz z upływem czasu od ostatniego pompowania ciśnienie w kołach spada. Ma na to wpływ również spadek temperatury otoczenia. Bardzo ważne: nie należy polegać na systemie kontroli ciśnienia w oponach — ma on prawo zareagować dopiero wtedy, gdy ciśnienie spadnie do poziomu 75 proc. jego optymalnej wartości. Jeśli jedziemy w dalszą trasę mocno obciążonym samochodem, należy dostosować ciśnienie w kołach do obciążenia — w przeciwnym wypadku ryzykujemy uszkodzeniem ogumienia, a nawet wypadkiem.
Przy okazji sprawdź, czy napompowane są także koła zapasowe.
Zobacz też: Te błędy popełniają zimą kierowcy. Uważaj, bo mogą drogo kosztować!
Dalsza część materiału pod materiałem wideo:
Umyj auto przed podróżą
Przed wyjazdem w dłuższą zimową podróż należy umyć szyby, lusterka, reflektory oraz kamerę cofania. Przednią szybę trzeba umyć także od wewnątrz, starannie likwidując zacieki (dobrze sprawdza się duży, chłonny ręcznik) — aby poprawić sobie komfort jazdy nocą albo za dnia pod słońce. Jest to istotne, ponieważ o tej porze roku wcześniej zapada zmrok i widoczność jest ograniczona.
Zatankuj dzień wcześniej i rozsądnie zapakuj samochód
Najlepiej zatankować dzień wcześniej, by w dniu podróży mieć jedno zadanie mniej do wykonania.
Przy pakowaniu bagaży do samochodu najcięższe rzeczy warto ustawiać jak najniżej i w miarę możliwości w przedniej części bagażnika. Na wierzchu z kolei to, co może być potrzebne w drodze.
Zobacz też: Auto nie chce odpalić? W ten prosty sposób poradzisz sobie bez wzywania pomocy drogowej
Zadbaj o rozrywkę i rób przerwy w trakcie jazdy
Jeśli wieziesz dzieci, zadbaj o rozrywkę dla nich (e-book, słuchowisko itp.) albo wyjedź o takiej porze, aby dzieci przespały jak największą cześć podróży.
W drodze rób przerwy co dwie godziny. Na stacji benzynowej możesz wypić kawę, przetrzeć szyby i reflektory w aucie, a przede wszystkim chwilę odpocząć – to zwiększa prawdopodobieństwo, że dotrzesz na miejsce w dobrej formie.