CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.254.564.051.89
Średnio4.584.744.312.10
Najdrożej4.794.954.592.71

Mandat z fotoradaru! Zobacz jak tego uniknąć

20 sie 10 14:07
Udostępnij
0
Skomentuj
Mandat z fotoradaru! Zobacz jak tego uniknąć Mandat z fotoradaru! Zobacz jak tego uniknąć Foto: Auto Świat

Jeśli się podróżuje daleko, to trzeba jechać, a nie się „toczyć” – myślisz. Wciskasz więc gaz i kątem oka dostrzegasz, że właśnie minąłeś słup z fotoradarem. Ustrzelił Cię czy nie?

To nieprawda, że fotoradary czają się niemal wszędzie tam, gdzie są jakieś ograniczenia prędkości. Nie jest też prawdą, że wystarczy 2-3 razy przejechać z dużą prędkością obok szarego słupa, aby nieuchronnie stracić prawo jazdy. Jest natomiast prawdą, że można stracić pieniądze – po pierwsze, na mandaty, a po drugie – jeśli próbujemy być zbyt cwani – na gadżety mające zapewnić nam ochronę przed pomiarem prędkości. Te ostatnie mogą sprawić, że istotnie w krótkim czasie nabawimy się kłopotów. W Polsce urządzenia do automatycznego rejestrowania wykroczeń mają przede wszystkim policja i straże miejskie (gminne) – w każdym razie te służby mogą kontrolować samochody „cywilne” należące do Kowalskiego, czyli do nas. O ile policjanci – jak przynajmniej często deklarują – używają fotoradarów niechętnie, bo wiąże się to z dużą ilością pracy papierkowej, to straże gminne traktują sprawę poważnie. Bierze się to stąd, że mandat nałożony za wykroczenie popełnione na terenie gminy zasila jej budżet. Dlatego wiele malutkich gmin decyduje się na powołanie oddziałów straży gminnych, czasami 2- lub 3-osobowych, w praktyce zajmujących się wyłącznie obsługą fotoradaru i zdjęć, które on wykona. To dla wielu gmin podstawa budżetu, inwestycja w fotoradar zwraca się czasem już po kilku tygodniach.Prawo nie wymaga, aby na zdjęciu z fotoradaru była widoczna twarz kierowcy. Wystarczy, jeśli da się zidentyfikować pojazd i nie ma wątpliwości, że to on został „namierzony” – czyli sytuacji, gdy na zdjęciu widać dwa auta jadące obok siebie. Zdarza się więc ustawianie fotoradarów w ten sposób, że robią zdjęcia od tyłu. Na podstawie numerów rejestracyjnych auta ustala się właściciela lub użytkownika pojazdu, a potem wysyła mu listem formularz, w którym ma wskazać kierowcę lub sam przyznać się do prowadzenia samochodu. Chcąc przyspieszyć załatwienie sprawy i ułatwić właścicielowi samochodu decyzję o zapłacie mandatu, straże gminne umieszczają na formularzu trzecią opcję: „Nie wiem, kto kierował pojazdem, którym popełniono wykroczenie, a ponieważ jako właściciel jestem zobowiązany wskazać osobę uprawnioną do kierowania, zgadzam się na ukaranie mnie grzywną nałożoną mandatem w wysokości np. 300 zł(wykroczenie to nie podlega wpisowi do ewidencji punktów karnych)”.

Mandat z fotoradaru! Zobacz jak tego uniknąć Mandat z fotoradaru! Zobacz jak tego uniknąć Foto: Auto Świat

Intencja autorów takich pism jest jasna: zapłać, ile się należy, a my nie będziemy sprawy drążyć i twoje konto punktowe pozostanie czyste. Takie korespondencyjne załatwianie spraw bez porównywania twarzy kierowcy z osobą sfotografowaną na miejscu kierowcy jest absolutnie nagminne. Dlatego fotoradar nie taki straszny – ryzyko, że stracimy prawo jazdy, rzeczywiście istnieje, ale jest bardzo małe. Właściwie w większości przypadków tracimy prawo jazdy na własną prośbę. Natomiast warto zauważyć, że grzywny za niewskazanie sprawcy wykroczenia z reguły są o 50-100 zł wyższe od kwoty mandatu, jaki się za takie wykroczenie zwyczajowo należy.Fotoradar to połączenie dwóch urządzeń: radaru mierzącego prędkość zbliżających lub oddalających się obiektów oraz aparatu cyfrowego, który uaktywnia się, gdy układ elektroniczny zarejestruje obiekt poruszający się szybciej od ustalonego w urządzeniu limitu prędkości. Jeśli chodzi o robienie zdjęć, to producenci fotoradarów wykorzystują optykę i elektronikę zwykłych aparatów fotograficznych, używanych nawet przez amatorów na co dzień. To – wbrew pozorom – uwaga przydatna dla osób chętnych na kupno różnego rodzaju sprejów mających sprawić, że tablica rejestracyjna będzie nieczytelna na zdjęciu. Aby przekonać się, że taki wynalazek nie działa i że to zwykłe oszustwo, należy pokryć preparatem tablicę rejestracyjną i zrobić zdjęcie dowolną „cyfrówką”. Widać numery? To znaczy, że na zdjęciu z fotoradaru też będą rozpoznawalne.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 36/2017 już w sprzedaży a w nim m.in. prezentacja trzeciej generacji Porsche Cayenne; pierwsza jazda nowym VW Polo; porównanie Volvo XC60 z Audi Q5 i Mercedesem GLC; test Forda Ka+; mandaty z zagranicy; najlepsze kamerki samochodowe; Mercedes Klasy C w teście 100 tys. km; ranking kompaktowych kombi za 10 tys. zł oraz Lamborghini Aventador S.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~przecietniak Użytkownik anonimowy
~przecietniak :
No photo ~przecietniak Użytkownik anonimowy
jak uniknac ? jechac zgodnie jak uniknac ? jechac zgodnie z przepisami. to takie proste
19 lut 11 13:22
Liczba głosów:0
0%
0%
  • Zgłoś naruszenie
  • Podziel się:
  •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej