Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Mercedesy też trują – milion aut z nielegalnym systemem

12 cze, 09:28

Mamy kolejną aferę z trującymi silnikami diesla. Niemiecki urząd nadzorujący branżę motoryzacyjną (KBA) wykrył pięć „nielegalnych urządzeń wyłączających" w silnikach Mercedesów, które produkuje koncern Daimler.

Udostępnij
0
Skomentuj
Mercedes-Benz Mercedes-Benz Foto: Daimler / Auto Świat

Istnieje poważne podejrzenie, że urządzenia kontroli emisji szkodliwych spalin stosowano w większości nowych samochodów Daimlera napędzanych silnikami Diesla, które spełniają obowiązującą obecnie normę Euro 6. Problem może dotyczyć prawie 1 mln aut.

Daimler do dezaktywacji tlenków azotu w spalinach, podobnie jak inni producenci pojazdów używa roztworu mocznika (to słynny płyn AdBlu). Urząd KBA zakwestionował jednak sposób działania układu kontroli emisji spalin w związku z podejrzeniami, że pozwala on pojazdom emitować więcej spalin, jednocześnie ukrywając ten fakt, np. podczas badań diagnostycznych.

Odkryty przez niemiecki urząd problem dotyczy takich samochodów jak m.in. Mercedes-Benz Vito, GLC 220d i C 220d. W Niemczech to ok. 238 tys. aut, a w Europie nawet 774 tys. egzemplarzy. Są to bardzo popularne warianty napędzane mocnym i oszczędnym silnikiem Diesla. Naprawy będą zatem dotyczyć tysięcy użytkowników tych samochodów, także w Polsce.

Sytuacja jest rozwojowa. Prezes Daimlera Dieter Zetsche odbył już w tej sprawie spotkanie z ministrem transportu Andreasem Scheuerem i zapewnił o „transparentnej współpracy” z rządem prowadzonej w „najwyższym tempie”. Koncern nie zgadzał się z zarzutami, ale jednocześnie zapowiedział przygotowanie specjalnej aktualizacji oprogramowania, która powinna wyeliminować ten problem.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej