Wybierz samochód

Mercedes

Mercedes

Mercedes-Benz – niemiecka marka samochodów produkowanych przez koncern Daimler AG. Pod znaczkiem trójramiennej gwiazdy produkowane są samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe i autobusy.

Jej początek sięga roku 1883, kiedy to Karl Benz, Max Rose i Fredrich W. Esslinger założyli firmę Benz & Co, natomiast w listopadzie 1890 roku powstała w Cannstatt firma Daimler-Motoren-Gesellschaft należąca do Gottlieba Daimlera. Nazwa Mercedes pochodzi od imienia Mercedes Jellinek, córki Emila Jellinka, przedstawiciela Daimlera. Drogi firm Benza i Daimlera zbiegły się na skutek zmian w niemieckiej gospodarce i oficjalnie w 1926 roku powstała spółka Daimler-Benz. W takiej formie przetrwała do 1998 roku, kiedy to Niemcy postanowili wykupić większość udziałów Chryslera.

Do 2007 roku przedsiębiorstwo nosiło nazwę DaimlerChrysler, a od tego czasu nazywa się DaimlerAG. Mercedesa wyróżniała przede wszystkim jakość, innowacja i bezpieczeństwo, przez co uchodzi za jedną z najbardziej prestiżowych marek na świecie.

Jednymi z najpopularniejszych modeli są W198 (zwany Gullwing), W123 (potocznie nazywany Beczką), W124 (Baleron), W201 (Baby-Benz) i Klasa G. Marka odnosiła także liczne sukcesu w wielu klasach wyścigowych, m.in. w Formule 1.

Szacuje się, że znak handlowy Mercedesa jest warty 21,5 mld dolarów, co plasuje go na 3 miejscu w zestawieniu wszystkich firm motoryzacyjnych na świecie.

Mercedes - modele

Mercedes - powiązane artykuły

Pokaż więcej