Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Zielone strefy w niemieckich miastach (pełna informacja dla Polaków)

16 gru 07 21:20

Z dniem 1 stycznia 2008 r. w Berlinie, Kolonii i Hanowerze, zostaną wprowadzone tzw. „zielone strefy". Będą one obejmowały obszar centrów miast, a ich granice wyznaczać będą specjalne znaki drogowe, określające rodzaje plakietek uprawniających do wjazdu

Udostępnij
0
Skomentuj
Zielone strefy w niemieckich miastach (pełna informacja dla Polaków) Zielone strefy w niemieckich miastach (pełna informacja dla Polaków) Foto: Auto Świat

Berlińska „zielona strefa" obejmuje poszerzony obszar centrum miasta w obrębie obwodowej linii kolei miejskiej S-Bahn. Z dokładnym przebiegiem granicy strefy , oraz szczegółową informacją w języku polskim zapoznać się można na stronie internetowej Berlina.

Informacje na temat wszystkich stref ekologicznych w Europie, również w języku polskim, można znaleźć na naszej stronie internetowej pod adresem www.lowemissionzones.eu

W Hanowerze obszar planowanej „zielonej strefy" wyznaczony jest od wschodu, zachodu i południa przez miejską drogę szybkiego ruchu. Północną granicę strefy tworzy dzielnica Sahlkamp. Kolońska „zielona strefa" rozpościera się po obu brzegach Renu. Jej zachodnią granicę stanowią tory kolejowe, zaś wschodnia część obejmuje częściowo dzielnice Deutz i Mülheim.

Zielone strefy w niemieckich miastach (pełna informacja dla Polaków) Zielone strefy w niemieckich miastach (pełna informacja dla Polaków) Foto: Auto Świat

- Augsburgu (termin nie jest jeszcze znany)- Freiburgu (od 01.01.2010)- Heidelbergu (od 01.01.2010)- Ilsfeld (od 01.03.2008)- Karlsruhe (od 01.01.2010)- Leonbergu (od 01.03.2008)- Ludwigsburgu (od 01.03.2008)- Mannheim (od 01.03.2008)- Mühlacker (od 01.01.2010)- Monachium (najpóźniej od października 2008 r.)- Neu-Ulm (termin nie jest jeszcze znany)- Pforzheim (od 01.01.2010)- Pleidelsheim (od 01.07.2008)- Reutlingen (od 01.03.2008)- Schwäbisch-Gmünd (od 01.03.2008)- Stuttgarcie (od 01.03.2008)- Tübingen (od 01.03.2008)

Ich granice oraz bliższe informacje na temat ich wprowadzenia dostępne są na stronie internetowej Federalnego Urzędu ds. Środowiska: www.env-it.de/luftdaten/download/public/html/Umweltzonen/index.htm

Jakimi pojazdami będzie można wjechać do „zielonych stref"?

Prawo wjazdu do „zielonych stref" będą miały jedynie samochody osobowe i ciężarowe oznaczone specjalną czerwoną, żółtą lub zieloną plakietką z wpisanym numerem rejestracyjnym pojazdu. Rodzaj przyznawanej plakietki zależny jest od normy emisji spalin, spełnianej przez te pojazdy.

Samochody z silnikiem wysokoprężnym zostały podzielone na 4 grupy

Pojazdy zakwalifikowane do grupy 1 nie mogą otrzymać specjalnej plakietki i tym samym nie będą mogły poruszać się w obrębie „zielonych stref". Dotyczy to pojazdów o normie czystości spalin EURO 1 i starszych. Do grupy 2 zakwalifikowane zostały pojazdy spełniające normę EURO 2 lub EURO 1 - dodatkowo wyposażone w filtr cząstek stałych (sadzy).

Do grupy 3 zaliczono pojazdy spełniające normę EURO 3 lub EURO 2 (oraz filtr).

Do grupy 4 kwalifikują się pojazdy o normie EURO 4 lub EURO 3 (oraz filtr).

Wyposażenie silnika wysokoprężnego w filtr cząstek stałych powoduje zmniejszenie emisji pyłów i tym samym możliwość zakwalifikowania do wyższej grupy.

Samochody z silnikiem benzynowym podzielono na dwie grupy

Do grupy 1 zaliczone zostały samochody poniżej normy EURO 1, nie posiadające katalizatora spalin, natomiast do grupy 4 - samochody z katalizatorem, spełniające normy EURO 1 do EURO 4.

W Berlinie zakazem wjazdu do strefy objęte są obecnie tylko samochody należące do grupy pierwszej. Docelowo planuje się jednak zaostrzenie kryteriów i od 01.01.2010 r. dostęp do centrum miasta zostanie ograniczony jedynie do samochodów z zieloną plakietką (grupa 4).

Jakie będą konsekwencje wjazdu do „zielonych stref" bez plakietki lub specjalnego zezwolenia?

Kierowcy przekraczający granicę „zielonej strefy" bez wymaganej plakietki lub specjalnego zezwolenia muszą liczyć się z mandatem w wysokości 40 euro i jednym punktem karnym.

Gdzie można wykupić plakietkę?

Specjalne plakietki można wykupić w wydziałach komunikacji oraz urzędach dzielnicowych, gdzie ich koszt wynosi ok. 5 euro. Plakietki są także dostępne w stacjach diagnostycznych (np. TÜV, DEKRA) oraz autoryzowanych warsztatach, z tym, że nie są one związane urzędową ceną i mogą powiększyć ją np. o koszt ustalenia normy czystości spalin, która nie jest podana w dokumencie rejestracyjnym pojazdu. Z obowiązku posiadania plakietki wyłączone są m. in. następujące rodzaje pojazdów: motocykle i pojazdy trójkołowe, samochody policji, straży pożarnej i wojska, karetki pogotowia, specjalnie oznakowane pojazdy przewożące osoby niepełnosprawne oraz maszyny budowlane i rolnicze. Ponadto w uzasadnionych przypadkach osoby posiadające pojazdy zaklasyfikowane do 1 grupy mogą ubiegać się o wydanie ograniczonego w czasie specjalnego zezwolenia na wjazd do „zielonej strefy".

Turyści i obcokrajowcy mogą ubiegać się o wydanie plakietki w dowolnym niemieckim mieście. Jest ona ważna bezterminowo na całym obszarze Niemiec. Zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu pociąga za sobą obowiązek ponownego uzyskania plakietki.

Wykaz urzędów i stacji diagnostycznych w Berlinie i przygranicznych krajach związkowych, gdzie można ubiegać się o plakietkę.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej