Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Ile poświeci żarówka samochodowa. Od czego to zależy?

14 paź 17 15:01

Teoretyczna trwałość żarówki to co innego niż jej trwałość w praktyce. W ekstremalnych sytuacjach właściciele samochodów muszą wymieniać żarówki co kilka tygodni

Udostępnij
0
Skomentuj
Czy wymiana żarówek to „pikuś”? Czy wymiana żarówek to „pikuś”? Foto: Auto Świat
  • Im wyższe napięcie ładowania w aucie, tym szybciej przepalają się żarówki
  • Do najmniej trwałych żarówek należy typ H7
  • Drogie żarówki o zwiększonych osiągach świecą krócej niż standardowe

Trwałość żarówek samochodowych określa się parametrami B3 i Tc. Pierwszy mówi o tym, kiedy przepali się 3 proc żarówek z badanej puli, a drugi – po jakim czasie przestanie świecić 63,2 proc. z nich. Jest jasne, że parametr Tc jest bliższy życiu niż B3, ale i tak dalece nieprecyzyjny: nasza żarówka ma prawo przepalić się wcześniej, choć oczywiście zdarza się, że świeci dużej.

Żarówki samochodowe w najlepszych cenach - sprawdź teraz!

Wybór dobrej żarówki to trudne zadanie. Specjalnie dla Ciebie zebraliśmy w jednym miejscu najelepsze oferty sprawdaży żarówek samochodowych ze sklepów internetowych. Sprawdź ceny i kup te, które są dla Ciebie najlepsze!

To jednak nie wszystko: badania laboratoryjne żarówek odbywają się przy napięciu 13,2 V, co jest napięciem niższym niż to, które występuje w samochodzie. W instalacji samochodu optymalne napięcie wynosi 13,8-14,4 V, tymczasem wzrost napięcia o 5 proc. powoduje jaśniejsze świecenie żarówek, ale też skraca ich żywotność o połowę. Żywotność żarówek przy 13,8 V jest już o połowę niższa niż trwałość deklarowana przez producenta, a przy 14,4 V to może być już tylko 25 proc. deklarowanej trwałości fabrycznej.

A jaka jest deklarowana trwałość markowych żarówek samochodowych? Różna dla każdego modelu, ale można przyjąć, że w przypadku typu H4 (jeden z trwalszych typów żarówek halogenowych) jest to 700-900 godzin, H1 – 500-600 godzin, a H7 – ok. 500 godzin. Teraz, w zależności od napięcia w instalacji auta, które możemy sami zmierzyć multimetrem, możemy podzielić wspomniane liczby godzin przez 2 albo przez 4. Realna trwałość na poziomie 150 godzin oznacza, że jeżdżąc po mieście będziemy wymieniać żarówki co 3-5 tys. km.

Deklarowana trwałość żarówek Deklarowana trwałość żarówek Foto: Archiwum / Auto Świat

Oczywiście, żarówka żarówce nierówna. Najkrócej będą świecić żarówki tuningowe z ciemnoniebieską bańką, ich producenci nawet nie podają (zazwyczaj) trwałości. Producenci markowych żarówek podają trwałość Tc w katalogach, a na pudełkach najwyżej ostrzegają, że trwałość danego modelu jest niższa niż  żarówek standardowych.

Spośród żarówek markowych najkrótszą żywotność mają żarówki najbardziej wyżyłowane (np. +150 proc.) – im bardziej wyżyłowana żarówka, z cieńszym żarnikiem, tym krócej będzie świecić; nieco wyższą, ale też zmniejszoną trwałość mają żarówki dające chłodne (udające ksenonowe) światło. Żarówki standardowe świecą „standardowo”; żarówki „ultra life” świecą od 2 do czterech razy dłużej niż zwykłe, co może mieć skutki uboczne w postaci nieco słabszych osiągów.

Żarówki „ultra life” mają sens w samochodach z wysokim napięciem ładowania (np. 14,4 V) i w takich, które z innych przyczyn niszczą żarówki. Żarówki nie lubią bowiem skoków napięcia, które w jednych samochodach pojawiają się częściej, w innych rzadziej. Rada: by przedłużyć życie żarówek, należy włączać światła dopiero po kilku sekundach od włączenia silnika, a wyłączać przed wyłączeniem silnika – tak zmniejszymy narażenie ich na skoki napięcia.

Żarówki samochodowe Osram w najlepszych cenach - sprawdź tutaj!

Żarówki samochodowe Osram H4 w najlepszych cenach - sprawdż tutaj!

Żarówki samochodowe Osram H7 w najlepszcych cenac - sprawdź tutaj!

Żarówki samochodowe Philips w najlepszych cenach - sprawdź tutaj!

Żarówki samochodowe Philips H4 w najlepszych cenach - sprawdź tutaj!

Żarówki samochodowe Philips H7 w najlepszych cenach - sprawdź tutaj!

Żarówki samochodowe H4 w najlepszych cenach - sprawdź tutaj!

Żarówski samochodowe H7 w najlepszych cenach - sprawdź tutaj!

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej