Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Odśwież wnętrze auta jak zawodowiec!

19 wrz 16 10:20

Czyszczenie wnętrza połączone z eliminacją nieprzyjemnych zapachów to operacja dość złożona. Profesjonalne urządzenia czyszczące będą w tym bardzo przydatne, jakkolwiek można to zrobić za pomocą podstawowych narzędzi i zestawu dobrej chemii do pielęgnacji wnętrza samochodu

Udostępnij
0
Skomentuj

Niezbędnym narzędziem przy jakiejkolwiek czynności odświeżającej wnętrze jest odkurzacz pracujący na sucho lub mokro. Odkurzanie jest pierwszą czynnością, którą należy się zająć zarówno w kokpicie (koniecznie wyjmujemy dywaniki!) jak i w bagażniku (wyjmujemy koło zapasowe, narzędzia, itp.). W przypadku obecności sierści w materiałach tekstylnych, należy użyć specjalnej szczotki do usuwania sierści.

Alternatywnie można zastosować „domowy” sposób, np. taśmę klejącą owinięta wokół ręki klejącą stroną na zewnątrz, którą można zebrać sierść i inne wbite w tapicerkę zanieczyszczenia. W przypadku dywanów warto zastosować szczotkę do intensywnego czyszczenia, po czym ponownie odkurzyć je.

Odkurzacz (a także miękki pędzel) będzie potrzebny także do czyszczenia kratek nawiewów. Za pomocą pędzla podnosimy kurz, a odkurzaczem go wciągamy. Alternatywnie używamy wyłącznie odkurzacza wyposażonego w wąską końcówkę z długim włosiem.

By uprościć czyszczenie elementów wykonanych z różnych materiałów (także z gładkiej skóry), warto zastosować jeden, uniwersalny środek myjący (np. Sonax do czyszczenia wnętrza), który będziemy nanosić na czyszczone elementy albo profesjonalnym urządzeniem (pistoletem pneumatycznym lub odkurzaczem piorącym) albo np. butelką z rozpylaczem. Uniwersalny preparat do czyszczenia wnętrza nadaje się zarówno do czyszczenia podsufitki jak i boczków drzwi, siedzeń tapicerowanych oraz dywanów, a nawet silnie zabrudzonej tapicerki z gładkiej skóry.

Podsufitkę oraz osłony przeciwsłoneczne spryskujemy niewielką ilością preparatu do czyszczenia wnętrza za pomocą butelki z rozpylaczem, a po chwili wycieramy szmatką z mikrofibry lub np. gąbką do czyszczenia owadów. Nie należy nadmiernie nasączać podsufitki z uwagi na ryzyko odklejenia! W podobny sposób czyścimy kolejne, niżej położone elementy wnętrza (boczki drzwi, deskę rozdzielczą, itp.), przy czym do wycierania tych elementów używamy szmatki z mikrofibry lub specjalnej ściereczki do deski rozdzielczej.

Tornador Gun – to pneumatyczne urządzenie do czyszczenia wszelkich elementów we wnętrzu samochodu ze szczególnym uwzględnieniem miejsc trudno dostępnych. Urządzenie jest zasilane sprężonym powietrzem, a zatem, by móc je wykorzystać, niezbędny jest kompresor (o wydajności przynajmniej 250 l/min.). Jeśli dysponujemy kompresorem, Tornador Gun znacząco przyspieszy pracę i ułatwi oczyszczenie nie tylko dywanów i foteli, lecz także wszelkich zagłębień kokpitu oraz kratki nawiewów do poziomu spotykanego w fabrycznie nowych autach.

Urządzenie ma zbiornik, do którego wlewamy odpowiednio rozcieńczony preparat czyszczący (np. Sonax do czyszczenia wnętrza albo Sonax Multistar). Po skierowaniu wylotu pistoletu w stronę czyszczonej powierzchni (z odległości kilku cm) i naciśnięciu spustu z urządzenia wylatuje z dużą prędkością silnie zawirowana mieszanina preparatu czyszczącego oraz powietrza, która podnosi i odrywa brud z czyszczonej powierzchni.

Wilgotną powierzchnię wycieramy szmatką z mikrofibry i pozostawiamy do wyschnięcia. Resztki wilgoci zalegające w trudno dostępnych zagłębieniach wydmuchujemy sprężonym powietrzem za pomocą tego samego narzędzia po zamknięciu zaworka blokującego dopływ preparatu czyszczącego do pistoletu.

Do czyszczenia foteli i dywanów potrzebna jest szczotka do tapicerki – w przypadku dywanów może być to twardsza szczotka do intensywnego czyszczenia, do delikatniejszej tapicerki foteli powinniśmy użyć miększej szczotki bądź szmatki z mikrofibry. W każdym przypadku niezbędny jest preparat czyszczący, który nanosimy za pomocą spreja, odkurzacza piorącego bądź też butelki z rozpylaczem.

Szczególnie ta ostatnia opcja jest prosta i ekonomiczna, a jednocześnie w pełni skuteczna. Do rozpylacza wlewamy odpowiednio rozcieńczony wodą preparat czyszczący – albo uniwersalny (np. Sonax Multistar) albo środek przewidziany specjalnie do zastosowania we wnętrzu (np. Sonax do czyszczenia wnętrza). Miejsca silnie zaplamione, zwłaszcza za pomocą substancji ropopochodnych, zmywamy odplamiaczem do tkanin. Ważne: po punktowym odplamianiu elementu tapicerskiego niezbędne jest upranie go w całości.

Także w przypadku mniej zabrudzonych tkanin, gdy nie korzystamy z odplamiacza, należy prać cały element tapicerski (np. powierzchnię siedziska, oparcie fotela, itp. „Odcięcie” może nastąpić np. wzdłuż szwu, natomiast punktowe zmycie pojedynczej plamki zazwyczaj nie udaje się – pozostawia powiększoną plamę.

Tapicerkę z gładkiej skóry w przypadku silnego zabrudzenia zmywamy tym samym uniwersalnym płynem czyszczącym co inne elementy kokpitu i pozostawiamy do wyschnięcia. W przypadku mniejszych zabrudzeń ten etap można pominąć, natryskując na czyszczoną powierzchnię od razu pianę do czyszczenia i pielęgnacji powierzchni skórzanych w aucie, np. z serii Sonax Profiline. Po wytarciu resztek piany wraz z zanieczyszczeniami czekamy, aż powierzchnia wyschnie, a następnie aplikujemy preparat konserwująco-zmiękczający (np. Sonax Leather Care).

Tworzywa sztuczne zmywamy albo uniwersalnym preparatem czyszczącym (np. Sonax Multistar), albo środkiem do czyszczenia wnętrza, albo specjalnym preparatem do tworzyw sztucznych (np. Sonax Plastic Cleaner z serii Profiline). By uzyskać zadowalający efekt, należy równomiernie rozprowadzić preparat, a następnie wytrzeć do sucha świeżą szmatką z mikroibry.

Mycie szyb od wewnątrz to końcowy etap pracy, którego jednak nie warto bagatelizować – łatwo pozostawić smugi, których nie widać w warunkach garażowych lub w rozproszonym świetle, za to stają się one dobrze widoczne podczas jazdy pod słońce. Na tym etapie pracy ma sens użycie profesjonalnych środków jak np. płyn do mycia szyb Sonax oferowany w 5- i 10-litrowych opakowaniach. Najłatwiej myje się przednią szybę od wewnątrz, siedząc od strony pasażera.

Rada: jeśli nie mamy wystarczającej ilości szmatek z mikrofibry, do czyszczenia szyb można użyć kuchennych ręczników papierowych lub papierowego czyściwa sprzedawanego w rolkach np. w hipermarketach budowlanych – dobry papier nie pozostawia smug.

Pamiętaj! Po kompleksowym czyszczeniu wnętrza musi ono wyschnąć. W tym celu należy koniecznie pozostawić auto z uchylonymi szybami na kilka-kilkanaście godzin w zależności od temperatury otoczenia oraz ilości użytych środków czyszczących. Dywaniki, zwłaszcza gumowe,wkładamy do samochodu dopiero po całkowitym wyschnięciu spodniej wykładziny.

Material powstał we współpracy z BłyskotliwyKierowca.pl

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (49)

No photo
No photo ~ja Użytkownik anonimowy
~ja
No photo ~ja Użytkownik anonimowy
do ~Toma27:
No photo ~Toma27 Użytkownik anonimowy
16 paź 16 11:38 użytkownik ~Toma27 napisał
Cały ten artykuł jest bardzo śmieszny.Jak sie policzy koszty na wszystkie środki to wyjdzie niezła sumka.Na co dzien zajmuje sie odświeżaniem wnetrz aut.Zajmuje to w zależności od wielkości auta i stanu zabrudzenia od 3 do 6 godzin.Wydaje mi się , że lep
Wyjdzie niezła sumka, ale ile tych środków zużyjesz na jedno czyszczenie? 50 ml piany aktywnej, 10 ml szamponu, 35 g glinki (tylko czasami i do ponownego użycia), trochę cleanera, z 4 g wosku, do wnętrza rozcieńczone APC, ciut dressingu itd. W przeliczeniu na jedno czyszczenie auta wychodzi przy niezłych kosmetykach z 20-30 zł, a nie 200-300 zł które biorą detailerzy... OK, trzeba do tego włożyć trochę czasu i serca, ale jak chce się mieć zadbane auto to warto. Oczywiście to robota dla tych którzy to lubią - nic na siłę. Wymaga to trochę czasu i wysiłku fizycznego. Dla reszty są na szczęście firmy, taka jak Twoja, gdzie można oddać auto. Jak nie mam czasu i warunków to sam tak robię. Zasadniczo jak ciepło to wstaję o 6 (kiedy stanowiska wolne) i jadę na myjkę pobawić się trochę...:) I oczywiście można kłaść różnego rodzaju powłoki, jak ktoś zaraz napisze, ale o te też trzeba dbać...
17 paź 16 08:55 | ocena: 80%
Liczba głosów:10
80%
20%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Toma27 Użytkownik anonimowy
~Toma27 :
No photo ~Toma27 Użytkownik anonimowy
Cały ten artykuł jest bardzo śmieszny.Jak sie policzy koszty na wszystkie środki to wyjdzie niezła sumka.Na co dzien zajmuje sie odświeżaniem wnetrz aut.Zajmuje to w zależności od wielkości auta i stanu zabrudzenia od 3 do 6 godzin.Wydaje mi się , że lepiej dać zarobić nam profesjonalistom niż samemu tyle czasu dłubać przy aucie.Lepiej ten czas poświecić rodzinie.Pozdrawiam
16 paź 16 11:38 | ocena: 77%
Liczba głosów:39
77%
23%
| odpowiedzi: 3
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~falcon69 Użytkownik anonimowy
~falcon69 :
No photo ~falcon69 Użytkownik anonimowy
Sonax to dno, te preparaty sa horrendalnie drogie, ale nic nie warte. Kupiłem kilka skuszony marką (myślałem, że drogie to dobre) ale to zwykłe dziadostwo jest. Nie pierze, nie czyści felg, nie nabłyszcza...wiele połowę tańszych preparatów jest dużo skuteczniejszych, np. Moje auto.
16 paź 16 16:48 | ocena: 78%
Liczba głosów:18
78%
22%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~z Użytkownik anonimowy
~z :
No photo ~z Użytkownik anonimowy
Przecież to jest zwykłe lokowanie produktu, pytam, dlaczego nie ma o tym wzmianki - czy za to w Internecie się nie odpowiada?
25 wrz 16 09:38 | ocena: 96%
Liczba głosów:52
96%
4%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~streetka Użytkownik anonimowy
~streetka :
No photo ~streetka Użytkownik anonimowy
Sonax - NIE POLECAM , kupiłem środek do prania dachu cabrio. Używałem zgodnie z instrukcją obsługi, pomimo kilkukrotnego pranie bród nie zszedł, dopiero zastosowanie innego środka pomogło. Ale w końcu czego się spodziewać niemiecka gazeta + niemiecki produkt = obiektywny tekst.
16 paź 16 09:34 | ocena: 76%
Liczba głosów:33
76%
24%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Wtfg Użytkownik anonimowy
~Wtfg :
No photo ~Wtfg Użytkownik anonimowy
do Tgvf...gąbka do czyszczenia owadów jal sama nazwa wskazuje służy do umycia owada, kiedy jest brudny.
19 wrz 16 21:21 | ocena: 97%
Liczba głosów:31
97%
3%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~milek Użytkownik anonimowy
~milek :
No photo ~milek Użytkownik anonimowy
no chyba nie powiesz ze nie czyscisz swojego owada kiedy jest juz brudny ? owad brudny to owad zły
25 wrz 16 09:16 | ocena: 96%
Liczba głosów:24
96%
4%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Tgvf Użytkownik anonimowy
~Tgvf :
No photo ~Tgvf Użytkownik anonimowy
Co to jest gąbka do czyszczenia owadów????
19 wrz 16 17:06 | ocena: 100%
Liczba głosów:23
100%
0%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~pio Użytkownik anonimowy
~pio :
No photo ~pio Użytkownik anonimowy
fota 12 i13 niezła ściema to nie ten sam fotel
25 wrz 16 10:16 | ocena: 100%
Liczba głosów:18
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~theexpert Użytkownik anonimowy
~theexpert :
No photo ~theexpert Użytkownik anonimowy
Reklama Sonax'a? Kicha dla meneli. Tym można czyścić co najwyżej kokpit żuka lub lublina.
25 wrz 16 09:57 | ocena: 86%
Liczba głosów:36
86%
14%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej