Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.354.564.271.96
Średnio4.624.764.482.10
Najdrożej4.894.994.842.24

Mandat z ITD: czyli, automatyczna kontrola

7 gru 11 19:01
Udostępnij
0
Skomentuj
Mandat z ITD: czyli, automatyczna kontrola Mandat z ITD: czyli, automatyczna kontrola Foto: Auto Świat

Rusza system, który ma usprawnić postępowanie mandatowe w sprawach wykroczeń zarejestrowanych przez urządzenia Inspekcji Transportu Drogowego

Drogi czytelniku, jeśli zdarza ci się czasem naruszyć nieco przepisy kodeksu drogowego (a komu się to nie zdarza…), przeczytaj uważnie ten tekst. Pełną parą rusza bowiem utworzone przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Za kilka lat z rozrzewnieniem będziesz wspominał czasy, kiedy największym zagrożeniem dla lekkomyślnego kierowcy był policjant z „suszarką”. Rozmowa z nim, prowadzona taktownie i z uśmiechem, pozwala czasem uniknąć mandatu. Bezduszne urządzenia rejestrujące nie przymkną oczu nawet na drobne wykroczenia…

Jak ma działać system? Pierwszy etap to oczywiście odnotowanie wykroczenia przez urządzenie rejestrujące. Zazwyczaj będzie to stacjonarny fotoradar, ale spieszymy poinformować, że na polskich drogach pojawiły się też pierwsze „pułapki”, które np. fotografują auta przejeżdżające przez skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Kolejny etap jest oczywisty: dzięki bazom zawierającym dane o pojazdach i kierowcach system identyfikuje właściciela auta. Trafia do niego tzw. skrócony raport z urządzenia rejestrującego (rodzaj wykroczenia, miejsce, data i czas) wraz z wezwaniem do wypełnienia oświadczenia, w którym można przyznać się do winy, wskazać użytkownika bądź dysponenta pojazdu w czasie, kiedy popełniono wykroczenie, albo odmówić jego wskazania. Lepiej nie wyrzucać wezwania do kosza – może się to skończyć wezwaniem do stawienia się w GITD w charakterze świadka (pod rygorem grzywny), a ewentualna dalsza opieszałość grozi nawet doprowadzeniem przez policję!

Ważne: wyrażona w oświadczeniu zgoda na przyjęcie mandatu jest de facto ostateczna. Następną przesyłką, którą otrzymamy od GITD, będzie mandat wydrukowany przez system komputerowy. Z mocy prawa (odpowiednie zmiany poczyniono w sierpniu i wrześniu br.) uważa się go za przyjęty z chwilą odbioru przesyłki poleconej. Zatem jeśli nie zapłacimy go w ciągu 7 dni, ruszy proces egzekucji.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej