Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Kierowcy zapłacą jeszcze więcej – rząd szykuje nową opłatę

4 lip, 13:20

Tuż po przegłosowaniu opłaty emisyjnej, rząd wpadł na kolejny pomysł, który zwiększy koszty używania samochodu. W planach jest wprowadzenie tzw. opłaty jakościowej, która ma być doliczana do każdego badania technicznego.

Udostępnij
0
Skomentuj
Przepisy kontra praktyka - badanie techniczne: o tym warto wiedzieć Przepisy kontra praktyka - badanie techniczne: o tym warto wiedzieć Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Ministerstwo Infrastruktury twierdzi, że celem wprowadzanych zmian w badaniach technicznych pojazdów jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Dzięki nowym zasadom auta mają być w lepszym stanie technicznym. Nie wiedzieć czemu, ma w tym pomóc nowa opłata, którą chce wprowadzić rząd. Każdy kierowca dokonując przeglądu technicznego swojego samochodu, będzie musiał zapłacić dodatkowo 4 zł. Dodajmy, że badanie techniczne przechodzić musi co roku każdy samochód w wieku powyżej pięciu lat. W skali całego kraju chodzi więc o wielomilionowe sumy.

Nowa opłata (przezornie nienazywana podatkiem) ma trafić do Transportowego Dozoru Technicznego i ma prowadzić do tego, by poruszające się po naszych drogach pojazdy były w lepszym stanie. Jak? Jeszcze nie wiadomo.

Co więcej, nowy projekt zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym ma wprowadzić kary za brak badania technicznego wykonanego w terminie. Gdy spóźnimy się 45 dni, trzeba będzie zapłacić o 60 proc. więcej, czyli około 160 zł. Plus oczywiście 4 zł wspomnianej opłaty jakościowej. Mimo nowych opłat Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że ceny samego badania technicznego – zgodnie z obietnicą – nie będą podnoszone. A dodatkowa opłata? To przecież coś zupełnie innego.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej