Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Wkrótce nie zapłacimy kary za brak dokumentów

9 kwi, 12:53

Wkrótce policja będzie mogła sprawdzić w swoim systemie informatycznym wszystkie dane dotyczące pojazdu oraz kierowcy. Według „Dziennika Gazety Prawnej” oznacza to, że niedługo nie będziemy dostawać mandatów za brak papierowego dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Udostępnij
0
Skomentuj
Odzyskujemy zatrzymany dowód Odzyskujemy zatrzymany dowód Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Obecnie obowiązują przepisy, zgodnie z którymi każdy kierowca zobowiązany jest mieć przy sobie prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz kopię polisy OC. Jeśli nie wzięliśmy wspomnianych dokumentów, funkcjonariusz może nałożyć karę wynoszącą nawet 250 zł. Oczywiście policjanci mają w tym przypadku mniejsze ograniczenia, niż gdy wystawiają mandat za ograniczenie prędkości. Realnie zatem zwykle kończy się albo na pouczeniu, albo na mandacie karnym równym 50 zł.

Według „DGP” wkrótce policja będzie weryfikować wszystkie dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów, także te dotyczące badań okresowych. Niestety, w tej chwili urzędnicy ministerstwa cyfryzacji nie informują jeszcze, od kiedy będzie można jeździć autem bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC. „DGP” podaje jednak, że jest to możliwe jeszcze w tym roku.

Oczywiście nawet po wprowadzonej zmianie, nadal będą obowiązywać kary za brak prawa jazdy. Ponadto do polskich baz danych nie będą miały dostępu policje z innych krajów, więc wyjeżdżając za granicę, trzeba będzie mieć przy sobie zarówno dowód rejestracyjny, jak i OC.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej