• Znaki B-31 oraz D-5 ustawiane są na zwężonych albo po prostu wąskich przejazdach, gdzie nie mieszczą się jednocześnie dwa samochody
  • Znaki te występują parami – jeden widzą kierowcy nadjeżdżający z jednego kierunku, a drugi – jadący z przeciwnego
  • Podpowiedzią, jakie jest znaczenie tych znaków, są grupy, do jakich one należą

Można sugerować się długością strzałek, można kolorami (czerwony – stój), a można jeszcze inaczej: znak B-31 to znak zakazu, a D-5 to znak informacyjny.

Znak B-31: pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka

Znak drogowy B-31 Foto: archiwum / Auto Świat
Znak drogowy B-31

Przepis mówi: "Znak B-31 „pierwszeństwo dla nadjeżdżających z przeciwka” zabrania kierującym wjazdu lub wejścia na zwężony odcinek jezdni, jeżeli zmusiłoby to kierujących znajdujących się na tym odcinku lub zbliżających się do niego z przeciwnej strony do zatrzymania się". Warto skojarzyć: skoro mam przed sobą znak zakazu, to pewnie czegoś mi zabrania. W tym przypadku można powiedzieć, że zabrania on wjazdu na zwężony odcinek przed pojazdami poruszającymi się z przeciwnego kierunku.

Znak D-5: pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni

Znak drogowy D-5 Foto: Auto Świat
Znak drogowy D-5

Znak D-5 „pierwszeństwo na zwężonym odcinku jezdni” oznacza, że kierujący przejeżdżają lub przechodzą przed kierującymi zbliżającymi się z kierunku przeciwnego.

Warto skojarzyć: niebieska kwadratowa albo prostokątna tabliczka to znak informacyjny – on jedynie informuje nas o pierwszeństwie w miejscu, do którego się zbliżamy.

Trzeba wiedzieć, że z reguły, jeśli my widzimy znak D-5, to jadący z przeciwka widzą znak B-31. I odwrotnie: jeśli widzimy znak zakazu B-31, to jadący z naprzeciwka widzą znak D-5. Dzięki temu wszyscy wiedzą, jak powinni zachować się w miejscu, w którym dwa pojazdy nie mogą bezpiecznie się minąć.