Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Co oznaczają kontrolki w aucie?

8 cze, 09:02

Kontrolki w aucie to bardzo ważna rzecz. We współczesnych autach lampek ostrzegawczych jest tak dużo, że łatwo w ich gąszczu się pogubić. Objaśniamy znaczenie najważniejszych z nich

Udostępnij
0
Skomentuj

Do niedawna wszystko było jasne. Kontrolki w aucie można było policzyć na palcach jednej ręki, a ich znaczenie rozumiał (prawie) każdy kierowca. Ostatnio jednak instrukcje obsługi samochodów zaczynają przypominać objętością ogólnokrajową książkę telefoniczną, a rozświetlone kolorowymi kontrolkami deski rozdzielcze przywodzą na myśl pulpity sterownicze samolotów.

Kontrolki w aucie - słuchaj samochodu

Brak płynu w spryskiwaczach, przepalona żarówka, włączony system start-stop, zbyt niskie ciśnienie w oponach – współczesne auta niemal cały czas się czegoś domagają i przed czymś nas ostrzegają. Żebyście jednak nie stracili w tym wszystkim głowy, przygotowaliśmy dla was niniejszy przewodnik.

Kontrolki w aucie - 3 różne kolory

Kontrolki w aucie można z grubsza podzielić na trzy grupy: zielone (informacyjne) oraz żółte i czerwone (ostrzegawcze; te drugie według instrukcji obsługi z reguły oznaczają konieczność zatrzymania pojazdu). Zanim jednak wpadniecie w panikę, musicie zdać sobie sprawę z tego, że część alarmów wszczynanych przez wasze auta będzie fałszywa. Zbyt niskie napięcie w układzie elektrycznym, awaria któregoś z czujników i... gotowe. Czasem zdarza się tak, że lampka gaśnie równie szybko, jak się zapaliła. W żadnym wypadku nie zachęcamy do ignorowania ostrzeżeń – pamiętajcie jednak o tym, że elektronika bywa zawodna.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej