Jeśli stawiamy na trwałość, to musimy liczyć się z tym, że żarówka będzie dostarczać mniej światła. I odwrotnie – żarówkę, któraponadprzeciętnie oświetla drogę trzeba częściej wymieniać.

Jak wybrać odpowiednie żarówki?

Kierowca, który jeździ głównie w dzień lub po oświetlonym nocą mieście może zdecydować się na żarówkę o dłuższej trwałości. Takim, trwałym produktem jest seria OSRAM Ultralife, na którą producent daje aż 3-letnią gwarancję. Jej trwałość jest trzykrotnie dłuższa niż tradycyjnych żarówek.

Foto: Auto Świat
Jak wybrać odpowiednie żarówki do samochodu?

Z kolei osoby, które jeżdżą często w trasy, zwłaszcza nocą, powinny raczej zdecydować się na żarówki, które zapewniają lepsze oświetlenie drogi. W przypadku żarówek OSRAM Nightbreaker Plus różnica jest bardzo widoczna – w porównaniu ze standardowym produktem świecą nawet 35 m dalej, a w kluczowych dla bezpieczeństwa punktach aż do 90% jaśniej. Dzięki temu znacznie łatwiej zauważyć pieszego czy przeszkodę i uniknąć wypadku.

Różnice oświetlenia drogi żarówki standardowe vs. produkt premium

Foto: Auto Świat
Jak wybrać odpowiednie żarówki do samochodu?

Jak prawidłowo wymieniać żarówki?

Ważne, by wymieniać żarówki parami. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo, że wkrótce przepali się także druga żarówka. Może zdarzyć się też tak, że użyjemy innej żarówki, a wtedy każdy z reflektorów będzie świecił inaczej, inna będzie barwa światła lub jego ilość.

Pamiętajmy, by zmieniając żarówki nie dotykać palcami bańki, bo to sprawia, że znacznie wcześniej się przepalają. Po wymianie trzeba sprawdzić ustawienie reflektorów. Wprawdzie geometria żarnika jest u czołowych producentów powtarzalna, ale wystarczy minimalne odchylenie, by pogorszyć zasięg świateł lub oślepiać kierowców jadących z przeciwka.