MINI Clubman w swoim drugim współczesnym wcieleniu (nie mylić z klasykiem z lat 70. ub. wieku) zadebiutował na polskim rynku w 2016 roku. Konstruktorzy modelu postanowili uczynić go bardziej praktycznym, a przez to bardziej konkurencyjnym wśród kompaktowych aut rodzinnych.

MINI kompaktem?

Tak i przypadku Clubmana nie jest to twierdzenie na wyrost. Najnowsza odsłona modelu przy wymiarach odpowiednio 4253/1800/1441 mm (dł./szer./wys.) jest bowiem o blisko 30 cm dłuższa, 11,5 cm szersza i 1,5 cm wyższa od poprzedniej. Ma też o 12,5 cm większy rozstaw osi – 2670 mm. Co ciekawe, powstała na nowej platformie Grupy BMW, która wykorzystywana jest do produkcji m.in. minivana BMW 2 Acive Tourer. Jak zatem widać, wymiarami bliżej teraz Clubmanowi do Golfa, Astry i Focusa. Pod względem stylistycznym zachowuje jednak cechy typowe dla brytyjskiej marki.

Mini Clubman Cooper S All4

A co z praktycznością?

Clubman ma teraz komplet drzwi z prawdziwego zdarzenia, przez co nie ma problemu z wsiadaniem i wysiadaniem z auta. W poprzedniku, żeby zająć miejsce z tyłu najpierw trzeba było otworzyć drzwi przednie i dopiero odchylić niepełnie tylne, co wymagało trochę gimnastyki. Tradycyjne rozwiązanie, choć nie wygląda tak oryginalnie, sprawdza się zdecydowanie lepiej. Poprawiła się także przestronność i choć na pierwszy rzut oka tylne siedzenia nie wydają się grzeszyć komfortem, to zapewniam, że dwójka pasażerów, również dorosłych, nie będzie narzekać na niewygody nawet podczas dłuższej podróży.

Bagażnik ma przyzwoitą pojemność 360 l, a dostać się do niego można dzięki odchylanym na boki drzwiom. Uwaga! Podczas ich otwierania należy zachować ostrożność bo są wyposażone w zwalniany elektrycznie mechanizm wspomagający i jeśli nie przytrzyma się drzwi ręką – odchylają się z dużym impetem. Warto o tym pamiętać, gdy parkuje się przy ścianie albo obok innego auta. A i jeszcze jedno: drzwi są na tyle duże, że bez problemu mieszczą się w nich kieszenie na spore drobiazgi, które jednakowoż ograniczają ilość miejsca w samym bagażniku.

Mini Clubman Cooper S

Nowy napęd to lepsze osiągi?

Zamiast silnika 1.6 o mocy 184 KM mamy teraz 2-litrową jednostkę o mocy 192 KM. Przyrost samej mocy nie jest imponujący, ale momentu obrotowego mamy do dyspozycji więcej o solidne 40 Nm (60 Nm z overboostem). To wystarczająco dużo, by Clubman Cooper S był elastyczny i przyspieszał do setki w 7,1 s. Poprzednikowi zajmowało to 0,6 s dłużej, a warto zwrócić uwagę na to, że był o ponad 300 kg lżejszy.

Ośmiobiegowa skrzynia Steptronic działa bezbłędnie, błyskawicznie reagując na ruchy pedałem gazu i dopasowując przełożenia do stylu jazdy. Bez względu na to, czy pracuje w trybie automatycznym czy manualnym zmiana biegów odbywa się szybko i bez szarpnięć, a MINI chętnie pokazuje sportową naturę. Nie jest jednak tak agresywne w obyciu, jak można by tego oczekiwać po wersji Cooper S. Brakuje też bardziej soczystego brzmienia wydechu. Zapomnijcie również o spalaniu na poziomie 6,3 l/100 km. Podczas testu zanotowaliśmy średnie zużycie sięgające prawie 9 l/100 km

Mini Clubman Cooper S All4

Za to napęd na 4 koła zapewnia Clubmanowi doskonałą trakcję. Rozdział momentu między osiami odbywa się całkowicie automatycznie i skalibrowany jest tak, że elektrohydrauliczny system potrafi dostosować go do sytuacji na drodze, prędkości, a nawet kąta skrętu kierownicą gwarantując optymalną przyczepność. Faktem jest, że działa sprawnie, a MINI precyzyjnie w typowym dla siebie gokartowym stylu połyka zakręty dostarczając sporo przyjemności.

Co z gadżetami?

Lista opcji jest imponująca i łatwo dzięki nim wywindować cenę samochodu. Z ciekawszych, jakie można zamówić do wersji Cooper S polecamy pakiety John Cooper Works nadwozie i wnętrze. W pierwszym za 11 027 zł dostajemy 18-calowe alufelgi, spojler, listwy progowe, czujniki parkowania i sportowe zawieszenie, w drugim za 2646 zł m.in. wielofunkcyjną kierownicę JCW, sportowe fotele, nakładki progowe i na pedały. Skrzynia Steptronic kosztuje dodatkowe 9263 zł. Cena wersji bazowej Clubman Cooper S All4 to 123 700 zł.

DANE TECHNICZNE - MINI Clubman Cooper S All4

Silnik turbo benz. R4

Poj. 1998 cm3, 192 KM, 280 (300) Nm

0-100 km/h – 7,1 s, maks. 225 km/h

śr. spal. 6,3 l/100 km

masa własna – 1460 kg

Cena od: 123 700 zł