• Kary za niezłożenie w terminie deklaracji PCC-3 należą do grupy tych, których wysokość powiązana jest z wysokością płacy minimalnej
  • Maksymalna kara za niezłożenie PCC-3 w terminie, gdy kupujemy np. samochód używany, wynosi obecnie prawie 70 tys. zł
  • Obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 dotyczy nie tylko kupujących samochody, lecz także inne – nierejestrowane przedmioty
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Choć z podniesienia płacy minimalnej bezpośrednią korzyść w praktyce odnosi niewielki odsetek osób, to skutki mogą dotyczyć każdego. Otóż państwo dba o stałą waloryzację różnych kar i opłat w ten sposób, że uzależnia je właśnie od minimalnego wynagrodzenia o pracę. Do opłat uzależnionych od wysokości płacy minimalnej należą m.in. kara za brak obowiązkowego bezpieczenia OC pojazdu czy kara za nieterminowe złożenie deklaracji PCC-3. Niestety, państwo od dawna nie bierze pod uwagę inflacji, która wpływa na wartość przedmiotów codziennego użytku, które kupujemy i sprzedajemy np. na portalach ogłoszeniowych. W praktyce: podatek dotyczy rzeczy o coraz niższej wartości. Zupełnie nieświadomie możemy więc kupić jakiś przedmiot, zapłacić i zapomnieć, a następnie... dostać wielotysięczną karę nałożoną przez urząd skarbowy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych?

Podatek od czynności cywilnoprawnych obejmuje różne czynności cywilnoprawne, m.in. umowy kupna, zamiany czy pożyczki. Nie płaci się podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli transakcja objęta jest podatkiem VAT – czyli gdy kupujemy jakiś przedmiot i dostajemy paragon czy fakturę uwzględniającą VAT. Jeśli jednak taki sam przedmiot – np. samochód – kupujemy od osoby prywatnej, to wówczas podatek trzeba zapłacić. W przypadku umów kupna podatek wynosi 2 proc. wartości przedmiotu. Maksymalna wartość przedmiotu, który nie podlega opodatkowaniu, to 1000 zł.

Jak zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Aby dopełnić obowiązku, należy po pierwsze, wypełnić deklarację podatkową PCC-3 - należy to zrobić w ciągu 14 dni od zawarcia umowy, można to zrobić drogą elektroniczną. Po drugie, w tym samym terminie należy zapłacić podatek, wpłacając stosowną kwotę na konto urzędu skarbowego. W przypadku umów kupna np. samochodu obowiązek podatkowy dotyczy kupującego albo kupujących.

Kary za spóźnienie z PCC-3 są coraz wyższe – to może być prawie 70 tys. zł!

Kara za nieterminowe złożenie deklaracji PCC-3 (nie należy jej mylić z nieterminowym zapłaceniem podatku) to od jednej dziesiątej minimalnego wynagrodzenia za pracę do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że najniższa kara wynosi obecnie 349 zł, a najwyższa... 69 tys. 800 zł. W połowie roku ma nastąpić kolejna podwyżka płacy minimalnej, co oznacza również wzrost kar za nieterminowe złożenie deklaracji PCC-3.

Podatek od czynności cywilnoprawnych – o czym państwo zapomniało?

Rządzący pamiętają o podwyższaniu różnych opłat i kar, i tak jest w przypadku kar za niezłożenie PCC-3. Zapominają jednak o waloryzacji minimalnej kwoty podlegającej opodatkowaniu. Co to oznacza w praktyce?

Kupujesz używany rower dla dziecka? Złóż deklarację PCC-3!

Rower Foto: Kryvenok Anastasiia / Shutterstock
Rower

Podatek od czynności cywilnoprawnych nie dotyczy przedmiotów o wartości nieprzekraczającej 1000 zł. Ta wartość jest niezmieniana od bardzo wielu lat. W praktyce, gdy powstawały te przepisy, ich założenie było takie, iż PCC-3 nie dotyczy najtańszych samochodów używanych, wielu motorowerów, motocykli itd. Nie trzeba było – poza wyjątkowymi sytuacjami – składać deklaracji PCC-3. Obecnie właściwie nie ma już jeżdżących samochodów o wartości nieprzekraczającej 1000 zł, to samo dotyczy motocykli i motorowerów. To samo dotyczy... wielu używanych przedmiotów codziennego użytku, które znajdują się "w obrocie" na różnych portalach ogłoszeniowych.

1000 zł w wielu wypadkach nie wystarcza na kupno używanego roweru dla dziecka. Tymczasem przepisy są bezlitosne: kupując jakikolwiek przedmiot o wartości powyżej 1000 zł od osoby prywatnej, mamy obowiązek złożyć deklarację PCC-3 i zapłacić podatek w wysokości 2 proc. jego wartości. Taki podatek trzeba zapłacić, kupując chociażby... stół. To samo, jeśli kupujemy od osoby prywatnej jakąś drogą część zamienną do samochodu.

Wyjaśnienie zamieszczone na stronach rządowych (podatki.gov.pl) nie pozostawia wątpliwości:

Nie ma znaczenia przy tym, czy umowa zawierana jest pisemnie, czy ustnie, czy też za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Kupione – zapłacone – należy się podatek!