Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Tablice rejestracyjne - wyjaśniamy, czy możesz wrócić na kołach

16 lip, 15:09

Wystarczy przejrzeć kilka ogłoszeń z autami które mają obce tablice rejestracyjne, żeby znaleźć dopisek: „samochód po opłatach, po wykupieniu ubezpieczenia można wracać na kołach”. Czy rzeczywiście to tylko kwestia brakującej polisy?

Udostępnij
0
Skomentuj

Tablice rejestracyjne - problemy przy kupnie auta

W świetle prawa z komisu można wyjechać na kołach autem zarejestrowanym w Polsce, z legalnymi polskimi tablicami rejestracyjnymi stałymi lub ważnymi blachami tymczasowymi (polskimi bądź zagranicznymi – w tym przypadku auto nie musi być zarejestrowane w kraju), ubezpieczeniem i badaniem technicznym.

Niby jasne, ale i tak robi się po swojemu, czyli taniej, bardziej życiowo – po co płacić za lawetę, skoro można przykręcić do wyrejestrowanego za granicą auta jakiekolwiek blachy, a nawet tzw. wyklejki, czyli wydrukowane tablice rejestracyjne, udające te oryginalne, lub „zabezpieczone” np. z niemieckiego urzędu, a raczej z urzędowego śmietnika.

Nie ma większego znaczenia, którą opcję zaproponuje handlarz. W razie kontroli drogowej i tak grozi wam do 500 zł mandatu i holowanie. Mimo to sprzedawcy wmawiają klientom, że wszyscy tak robią, a pechowcy dostają co najwyżej „stówkę” – z tym pierwszym akurat mają rację.

Sprawdź za darmo numer VIN!

Dlaczego warto sprawdzić historię pojazdu? Samochód po wypadku może stać się poważnym zagrożeniem. Zakup skradzionego auta to ogromne problemy. Poznanie przeszłości kupowane auta pomoże wystrzec się takich zagrożeń.

Tablice rejestracyjne - przepisy nie pomagają

Wyobraźcie sobie sytuację, że jedziecie po auto na drugi koniec Polski, kupujecie tam samochód i chcecie nim legalnie wrócić na kołach. Jak to zrobić? Wydaje się, że między innymi z powodu takich sytuacji powstały tymczasowe tablice rejestracyjne, nazywane też próbnymi (są traktowane także jako wyjazdowe).

Niby wszystko OK, ale wystarczy rzut oka na przepisy, żeby szybko się zniechęcić do tego rozwiązania. Żeby je zdobyć, najpierw trzeba kupić auto, czyli we wspomnianym przypadku pojechać na drugi koniec Polski, podpisać umowę, wrócić z nią i dokumentami, by wyrobić tablice rejestracyjne w urzędzie zgodnym z miejscem zamieszkania (auto musi mieć już ważne badanie techniczne i uregulowane opłaty celno-skarbowe), i znów pojechać po pojazd. To bez sensu!

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Archiwum / Auto Świat

Te tablice są nielegalne

Wystarczy przejrzeć kilka ogłoszeń z autami na obcych tablicach, żeby znaleźć dopisek: „samochód po opłatach, po wykupieniu ubezpieczenia można wracać na kołach”. Czy rzeczywiście to tylko kwestia brakującej polisy?

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Foto: Archiwum / Auto Świat

Tablice rejestracyjne - wyjaśniamy, czy możesz wrócić na kołach (slajd 1 z 7)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego