Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Ukraińcy masowo rejestrują auta w Polsce

12 cze, 12:52

Z nieoficjalnych statystyk wynika, iż ponad 40 proc. pojazdów na przejściach granicznych Polski z Ukrainą ma polskie tablice rejestracyjne, chociaż należą do ukraińskich użytkowników.

Udostępnij
0
Skomentuj
Przejście graniczne z Ukrainą Przejście graniczne z Ukrainą Foto: Straż Graniczna / Auto Świat

Ukraina dla ochrony własnego rynku przed napływem aut z krajów Unii Europejskiej wprowadziła wysokie opłaty, na które jednak szybko znaleziono sposób. W polskim Wydziale Komunikacji wystarczy przedstawić umowę na posiadanie 1 proc. wartości pojazdu. Udział polskiego współwłaściciela, to często tylko 100 zł, a od tego nie płaci się już żadnego podatku. Takich przypadków jest coraz więcej. Przykładowo, w powiecie przemyskim na 66 tys. zarejestrowanych samochodów, aż 6,6 tys. ma współwłaścicieli z obu sąsiednich krajów.

Są jednak przypadki z powodzeniem nadające się do wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa, bo jeden z mieszkańców Podkarpacia ma na swoim koncie ponad 3,3 tys. samochodów zarejestrowanych wspólnie z mieszkańcami Ukrainy. Natomiast nazwisko jego brata widnieje w dowodach rejestracyjnych ponad 1,5 tys. pojazdów.

Polskie służby celno-skarbowe śledzą nasilające się zjawisko, ale za względu na brak odpowiednich przepisów, nie są w stanie temu zaradzić. Nie można także zabronić wspólnych rejestracji aut, bo przepisy nie ograniczają ich liczby na jednego właściciela. Straż Graniczna wyliczyła, że od początku roku przeprowadzono milion odpraw takich "ukraińskich samochodów" na polskich tablicach.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej