Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Znicz 2014 – jak dojechać bezpiecznie?

29 paź 14 13:01

W tym roku akcja „Znicz” rozpocznie się w piątek, 31 października, i potrwa do poniedziałku 3 listopada. Policjanci będą zwracać szczególną uwagę na trzeźwość kierowców, prędkość pojazdów i zapięte pasy.

Udostępnij
0
Wszystkich Świętych na drogach Wszystkich Świętych na drogach Foto: East News

Już w najbliższy weekend kilka tysięcy policjantów będzie czuwać nad bezpieczeństwem podróżujących. Wszystko z okazji zbliżających się dni Wszystkich Świętych i Zaduszek. Funkcjonariusze jak co roku apelują o rozwagę i ostrożność w trakcie jazdy.

Akcja Znicz 2014 potrwa cztery dni

Rozpocznie się 31 października, a zakończy 3 listopada. W tym czasie wiele osób pokona setki kilometrów, by odwiedzić cmentarze, gdzie spoczywają ich bliscy. Będzie to tym samym czas wzmożonego ruchu na polskich drogach. Nad bezpieczeństwem uczestników zatłoczonych bardziej niż zwykle ulic będą czuwać funkcjonariusze.

Podczas trwania akcji Znicz na trasy wyjedzie znacznie więcej patroli niż w każdy inny dzień roku.

W trosce o bezpieczeństwo na drogach policjanci będą sprawdzać, czy kierowcy poruszają się z odpowiednią prędkością, skontrolują również stan techniczny pojazdów i zbadają trzeźwość kierujących. Podczas kontroli drogowych będą także zwracać uwagę na to, czy dzieci podróżują w fotelikach, a młodzież i dorośli zapinają pasy bezpieczeństwa.

Jesienna pogoda - deszcz, mgła, spadek temperatury wpływa niekorzystnie na warunki na drogach oraz widoczność i bezpieczeństwo pieszych. Pamiętajmy, że od 31 sierpnia, osoby poruszające się wieczorami poza terenem zabudowanym, mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Policjanci będą przypominać o tym obowiązku oraz zachęcać, by odblaski były elementem garderoby również w terenie zabudowanym.

Foto: Auto Świat

Ponadto większa liczba funkcjonariuszy będzie czuwać nad zachowaniem porządku oraz płynności ruchu w okolicach cmentarzy i kościołów. W tych szczególnych dniach, by ułatwić komunikację, wprowadzane są zmiany organizacji ruchu. Warto zapoznać się z nimi jeszcze przed wyjazdem. Na miejscu będą również pełniący tam służbę funkcjonariusze. Mundurowi w godzinach szczytu będą kierować ruchem przy cmentarzach. Stosowanie się do czasowych wytycznych oraz wskazówek policjantów z pewnością ułatwi nam poruszanie się w zatłoczonych miejscach. Pamiętajmy, że sami możemy się również do tego przyczynić. Nie pozostawiajmy samochodów w miejscach niedozwolonych i nie blokujmy przejazdu innym.

W trakcie podróży zachowajmy ostrożność, cierpliwość i zdrowy rozsądek.

Pamiętajmy, że nadmierna prędkość, jazda pod wpływem alkoholu czy niestosowanie się do znaków na drodze mogą być tragiczne w skutkach nie tylko dla sprawców wykroczeń, ale także innych uczestników ruchu drogowego.

W czasie trwającej 4 dni w 2013 roku akcji Znicz na polskich drogach doszło do 338 wypadków, w których zginęło 38 osób, a 410 zostało rannych. Zróbmy wszystko, by w tym roku zmniejszyć tragiczny bilans ofiar wypadków drogowych.

Nowe karty dla niepełnosprawnych

W święta pod większość nekropolii będą mogły podjechać tylko pojazdy komunikacji miejskiej, taksówki i pojazdy dla osób niepełnosprawnych. Osoby z tej ostatniej grupy powinny mieć świadomość, że policjanci będą sprawdzać karty parkingowe dla niepełnosprawnych, ponieważ 30 listopada 2014 r. obecne wzory stracą ważność i muszą zostać wymienione na nowe.

Czy warto zaufać nawigacji?

W nietypowych sytuacjach nawet programy nawigacyjne dostępne online działają zwykle gorzej niż na co dzień. Trzeba zachować czujność – w tych dniach wiele dróg wokół cmentarzy jest zamkniętych albo zmieniona jest organizacja ruchu. Nawigacja przyda się przede wszystkim do nawigowania na długich dystansach.

 Foto: Auto Świat / Auto Świat

Podczas jazdy autostradą musimy liczyć się z wydłużonymi kolejkami przed punktami poboru opłat. Warto także sprawdzić na stronie GDDKiA – w serwisie dla kierowców podawane są utrudnienia i remonty na poszczególnych trasach.

Jak uniknąć mandatu?

Wokół cmentarzy z reguły wyznaczone są specjalne parkingi. Z reguły nie starcza miejsc dla wszystkich chętnych, stąd pokusa, by parkować na okolicznych trawnikach czy uliczkach osiedlowych. Choć w takich miejscach panuje chaos, to nie znaczy, że przestają obowiązywać przepisy ruchu drogowego. Policjanci i strażnicy miejscy bywają wprawdzie bardziej pobłażliwi niż zwykle, ale też w tych dniach zdarza im się wystawiać mandaty.

Foto: Auto Świat

Warto pamiętać, że w okolicach Wszystkich Świętych zmieniana jest organizacja ruchu, a zakazy mogą pojawiać się tam, gdzie wcześniej ich nie było.

-nie parkuj wzdłuż ciągłych linii

-nie rozjeżdżaj trawników

-nie zajmuj miejsc dla niepełnosprawnych

Apelujemy o bezpieczną jazdę!

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej