Do czerwca 2013 roku najszybszym pojazdem dostawczym był seryjny Ford Transit, którym w ramach nagrywania kolejnego odcinka programu Top Gear Sabine Schmitz pokonała jedno okrążenie toru Nürburgring w ciągu 10 minut i 8 sekund. Jednak szybciej pojechał specjalnie do tego celu przygotowany Volkswagen Transporter.

Nowy rekordzista to Volkswagen Transporter T5 z silnikiem 2.0 BiTDI o mocy 180 KM, który po modyfikacjach jednostki sterującej i zamontowaniu systemu wydechowego Militek zwiększył moc do 220 KM. Zawieszenie otrzymało amortyzatory Bilstein B14 oraz zamontowano koła Team Dynamics z oponami Dunlop Direzza. Auto, które na niemiecki tor pokonało na własnych kołach z Wielkiej Brytanii dystans 933 km, miało już przebieg 130 tys. km. Właściciele wykorzystują ten pojazd jako żywą reklamę i na nim demonstruje możliwości różnych modyfikacji.

Ich efektem jest rekordowy czas na Nürburgringu. Volkswagen Transporter na pokonanie jednego okrążenia toru potrzebował 9 minut i 57,36 sekundy. Kierowcą był Dale Lomas.