Znaki ostrzegawcze mają kierowcę informować o różnych niebezpieczeństwach i uczulać go, by był bardziej czujny. Niektóre z nich jednak pojawiają się rzadko lub okresowo, kiedy pogoda nie sprzyja jeździe samochodem, czyli najczęściej w okresie jesienno-zimowym.

Ostrzeżenie o szronie lub gołoledzi

Takim "sezonowym" znakiem jest A-32 Oszronienie jezdni. Ostrzega on kierowców przed mogącym występować oszronieniu jezdni lub gołoledzi w czasie, gdy warunki te nie występują jeszcze na innych odcinkach drogi. Jest on stosowany, gdy pogoda sprzyja występowaniu takich zjawisk. Często można go spotkać przed wjazdami na wiadukty i mosty lub w okolicach rzek i zbiorników wodnych, gdzie szansa na gołoledź i oszronienie jest znacznie większa.

A-32 Oszronienie jezdni Foto: Dziennik ustaw
A-32 Oszronienie jezdni

Znak ten może się świecić. Jeśli taka sytuacja wystąpiła, to znaczy, że droga jest oszroniona lub oblodzona. Rozświetlenie takiego znaku następuje na podstawie pomiarów urządzeń umieszczonych przy drodze.

Uwaga, śliska jezdnia!

Jest jeszcze jeden znak informujący o śliskiej nawierzchni. To znak A-15 Śliska nawierzchnia. Ostrzega on o możliwości poślizgu auta, który będzie spowodowany zmianą nawierzchni jezdni, stałym lub okresowym jej zawilgoceniem, lub zanieczyszczeniami. Co bardzo istotne, nie ostrzega on o śliskości spowodowanej warunkami atmosferycznymi, czyli deszczem lub śniegiem.

A-15 Śliska jezdnia Foto: Dziennik ustaw
A-15 Śliska jezdnia

Warto więc obserwować jezdnię po zauważeniu takiego znaku oraz ograniczyć prędkość. Zwracajmy też uwagę na odległość od samochodu poprzedzającego, jak również unikajmy gwałtownych ruchów kierownicą.

Uwaga 100 metrów za znakiem

Na drogach z ograniczeniem prędkości do 60 km/h odległość od znaku do początku niebezpiecznego miejsca to 100 metrów, natomiast jeśli ograniczenie jest wyższe, dystans wynosi od 150 metrów do 300 metrów.

Oczywiście dla każdego zachowanie ostrożności może oznaczać co innego, dlatego trudno określić, kiedy kierowca stosuje się do takiego znaku, a kiedy nie. Z założenia, jeśli dojdzie do zdarzenia drogowego w obrębie obowiązywania tego znaku, to znaczy, że kierowca nie dostosował się do ostrzeżenia.