Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Ile kosztuje samochód? Zakup auta to początek wydatków

6 wrz 12 20:09

Szukając auta z drugiej ręki, przede wszystkim sugerujemy się ceną. Niestety, to niejedyny wydatek, jaki nas czeka po jego zakupie. Sprawdź, ile faktycznie będzie kosztować cię samochód używany

Udostępnij
0
Skomentuj
Ile kosztuje samochód? Zakup auta to początek wydatków Ile kosztuje samochód? Zakup auta to początek wydatków Foto: Auto Świat

Gdy szukamy używanego auta, każdy z nas z góry zakłada budżet, jaki jest w stanie przeznaczyć na jego zakup. Niestety, bardzo łatwo go przekroczyć, jeśli zapomni się lub zbyt optymistycznie oszacuje wydatki, jakie trzeba ponieść po zakupie – a te bywają naprawdę wysokie!

W dodatku czeka nas sporo pułapek, które mogą zamienić rejestrację w drogę przez mękę lub nawet ją uniemożliwić.

Zdecydowanie na najwięcej kosztów i formalności muszą nastawić się osoby decydujące się na zakup samochodu z zagranicy. Procedura jest znacznie łatwiejsza, jeśli wybierzemy auto sprowadzone już do kraju. Jednak nawet w tym przypadku trzeba dokładnie ustalić warunki transakcji przed podpisaniem umowy z importerem.

Widząc atrakcyjną cenę, z góry można założyć, że wszelkie opłaty sprzedawca spróbuje przerzucić na nas. Naszą czujność powinna obudzić przede wszystkim sytuacja, gdy auto znajduje się od dłuższego czasu na terenie Polski, a mimo to nie ma opłaconego podatku akcyzowego. Zgodnie z przepisami importer pojazdu ma na to 30 dni od sprowadzenia samochodu lub zawarcia umowy.

Ponadto do niego należy obowiązek uregulowania podatku VAT (lub uzyskania zaświadczenia, że podatku tego nie trzeba płacić) oraz opłaty recyklingowej. Formalności tych nie może dokonać w swoim imieniu kolejny nabywca pojazdu na terenie Polski, a bez tego nie da się zarejestrować samochodu!

Nie wolno też dać się zwieść hasłom w ogłoszeniach w stylu: „gotowy do rejestracji” lub „małe opłaty”. Przed podpisaniem umowy należy zapytać, co to dokładnie oznacza i jakie koszty ma na myśli sprzedawca. Za wszystkie dokonane przez niego opłaty żądajmy potwierdzeń i rachunków – bez tego nic nie zdziałamy w wydziale komunikacji.

Unikać też trzeba handlarzy, którzy podsuwają do podpisania umowy wystawione na zagranicznych właścicieli. Zazwyczaj tłumaczą to obniżeniem kosztów sprowadzenia samochodu, twierdząc, że każdy tak robi. Czysta okazja? Wręcz przeciwnie, gdyż w rzeczywistości w ten sposób handlarze unikają płacenia podatków, a także odpowiedzialności za auto.

Decydując się na taki układ, ryzykujemy, że kupimy pojazd kradziony (takie przypadki nadal często się zdarzają) – nie mamy możliwości sprawdzenia autentyczności danych zagranicznego właściciela widniejących na umowie.

W kolejne tarapaty można wpaść w wyniku zwykłego zapominalstwa. Wystarczy spóźnić się z wykupieniem OC po sprowadzeniu samochodu (trzeba to zrobić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu na terytorium Polski), aby narazić się na wysokie kary ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Z kolei zwłoka z zapłatą akcyzy (mamy na to 30 dni od sprowadzenia auta lub podpisania umowy) bądź podatku od czynności cywilnoprawnych po zakupie samochodu w kraju (14 dni) grozi wysokimi grzywnami. Pilnujmy terminów, bo kary są dotkliwe, a i tak trzeba będzie uregulować należności.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również

Nie kupuj na Niemca
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej