Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Kolizja drogowa czy wypadek?

8 lip, 14:13

Choć kierowcy zwykle używają określeń wypadek oraz kolizja drogowa zamiennie, dla policjantów oznaczają one dwie różne sytuacje. Wyjaśniamy, na czym polegają różnice

Udostępnij
0
Skomentuj
wypadek wypadek Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Według powszechnie uznawanej definicji wypadek to zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażenia ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni.

Kolizja drogowa - kiedy występuje

Jeśli w wyniku zdarzenia nikt nie odniósł poważniejszych obrażeń (skutki nie utrzymują się dłużej niż 7 dni), to wówczas fachowcy mówią o kolizji drogowej. Uwaga! Wbrew powtarzanej często opinii, o tym, czy dane zdarzenie jest klasyfikowane jako błaha stłuczka czy poważny wypadek, nie decyduje wcale długość pobytu poszkodowanych w szpitalu. Nawet jeśli ofiara zostanie wypisana ze szpitala na drugi dzień po zdarzeniu, ale skutki obrażeń utrzymują się znacznie dłużej, to mamy do czynienia z wypadkiem!

Spowodowanie wypadku to przestępstwo!

Dla policjantów różnica między kolizją drogową a wypadkiem drogowym jest olbrzymia, bo oba typy zdarzeń wiążą się z innymi konsekwencjami grożącymi sprawcom. Jeśli w zderzeniu pojazdów ktokolwiek odniesie obrażenia, to wezwanie na miejsce policji jest obowiązkowe, nawet gdy poszkodowana osoba sobie tego nie życzy.

Warto wiedzieć, że spowodowanie wypadku drogowego w wyniku naruszenia zasad bezpieczeństwa ruchu to przestępstwo, nawet jeżeli doszło do niego nieumyślnie. Jeśli w kolizji ktokolwiek odniesie obrażenia, sprawą z urzędu zajmuje się poza policją prokuratura. Sprawcy wypadku grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a jeżeli w wypadku ktoś zginie lub odniesie trwałe poważne obrażenia, maksymalna kara wzrasta do 8 lat pozbawienia wolności. Sankcje zwykłej stłuczki ograniczają się co najwyżej do kilkusetzłotowego mandatu i punktów karnych, a policji wzywać nie trzeba.

Poleć
Udostępnij
0

Zobacz również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej