Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.454.684.281.99
Średnio4.674.824.572.15
Najdrożej4.894.894.792.29

Prawo jazdy kategorii B - uprawnia do jazdy nie tylko samochodem

17 sie, 17:31
Udostępnij
0
Skomentuj
Instruktor nauki jazdy radzi jak zdać nowy egzamin na prawo jazdy (2013) Instruktor nauki jazdy radzi jak zdać nowy egzamin na prawo jazdy (2013) Foto: Auto Świat

Zwłaszcza w wakacje pojawia się wiele okazji do kierowania różnymi pojazdami, do których nie mamy dostępu na co dzień. Okazuje się, że najpopularniejsze prawo jazdy kat. B daje wiele możliwości

Dopóki, kierując pojazdem, nie złamiesz sądowego zakazu prowadzenia pojazdów (maksymalnie 5 lat pozbawienia wolności, a minimum 3 miesiące), prowadzenie np. samochodu czy motocykla bez wymaganych uprawnień pozostaje wykroczeniem, za które grozi, w zależności od okoliczności, od 300 do 500 zł mandatu.

To jednak niejedyne i wcale nie najbardziej dotkliwe sankcje związane z kierowaniem bez prawa jazdy lub z prawem jazdy niewłaściwej kategorii: najgroźniejsza jest odpowiedzialność materialna za szkody spowodowane przez osoby nieuprawnione do kierowania daną kategorią pojazdów. Mówiąc krótko: ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej wciąż chroni poszkodowanego (niezależnie od tego, kto siedział za kierownicą auta czy motocykla), jednak nieuprawniony kierowca po wypłacie poszkodowanemu odszkodowania przez ubezpieczyciela dostaje wezwanie do zwrotu wypłaconych środków.

To tzw. regres – wcale nie żarty! Jeśli, mając tylko prawo jazdy kat. B, wjedziesz motocyklem w nowe BMW, to po pierwsze, dostaniesz rachunek za naprawę tego samochodu (może to być kilkadziesiąt tys. zł i więcej), ale też nie zadziała autocasco motocykla, którym kierowałeś. Takich kierowców, dla których jedna przejażdżka skończyła się wielotysięcznymi długami, jest wielu!

Niemniej, jeśli masz prawo jazdy kat. B, pod pewnymi warunkami możesz kierować i małym motocyklem, i quadem, i ciągnikiem rolniczym, i samochodem z przyczepą, furgonem mającym dmc 3,5 tony (też z przyczepą), a także różnymi mniejszymi środkami lokomocji. By uniknąć kłopotów, warto jednak znać warunki progowe.

Jakimi pojazdami można kierować z prawem jazdy kategorii B?

To, na co trzeba koniecznie zwrócić uwagę, to dmc pojazdu, jakim kierujemy – nie ma ona ścisłego związku z rzeczywistą masą pojazdu i jest podana w dowodzie rejestracyjnym; w przypadku samochodów ważna jest liczba miejsc (powyżej 9, licząc wraz z kierowcą, mamy do czynienia z autobusem), a w przypadku motocykli – pojemność silnika oraz jego moc w odniesieniu do masy.

Pojazd samochodowy - podstawowy pojazd, do którego prowadzenia potrzebujemy prawa jazdy kat. B. Ograniczeniem jest dopuszczalna masa całkowita pojazdu (dmc maksymalnie 3,5 tony) oraz liczba miejsc – maksymalnie 9, łącznie z kierowcą. Wśród aut o dmc do 3,5 tony są także duże busy – z zastrzeżeniem jak wyżej, furgony i inne samochody ciężarowe.

Samochód z przyczepą - przyczepa inna niż lekka ma dmc powyżej 750 kg. Można ją ciągnąć samochodem, mając prawo jazdy kat. B, o ile łączna masa (dmc) przyczepy i dmc samochodu nie przekracza 3,5 t. Warunkiem jest po pierwsze, zdolność pojazdu do ciągnięcia przyczepy o takiej masie, a po drugie, dmc samochodu powinno stanowić co najmniej 1,33 dmc przyczepy.

Samochód z przyczepą lekką - przyczepa lekka ma dmc nie wyższe niż 750 kg. Maksymalna masa takiego zestawu, którym możemy kierować, mając prawo jazdy kat. B, to 4250 kg przy założeniu, że pojazd ma dmc równe 3,5 t, a przyczepa – dmc równe 750 kg. W praktyce oznacza to furgona lub 9-osobowego busa z małą przyczepką.

Motocykl do 125 ccm - w tej kategorii mieszczą się zarówno skutery, jak i normalne motocykle. Warunkiem, by można było prowadzić taki pojazd bez prawa jazdy na motocykl, jest co najmniej 3-letni staż jako kierowcy z prawem jazdy kat. B. Warunek dodatkowy: współczynnik mocy do masy pojazdu nie może przekraczać 0,1 kW/kg. Większość sprzedawanych obecnie motocykli i skuterów o poj. silnika do 125 ccm spełnia ten warunek.

Czterokołowiec lekki - czyli mały quad o prędkości maksymalnej do 45 km/h i masie do 350 kg. To, czy nasz pojazd jest czterokołowcem lekkim, wynika jednak nie tylko z konstrukcji, lecz z tego, jak został zarejestrowany – w przeszłości zdarzało się rejestrowanie takich pojazdów choćby jako motorowery.

Czterokołowiec - pojazd samochodowy o dmc do 550 kg. Wśród nich są zarówno duże quady, jak i mikrosamochody, którymi można kierować, mając prawo jazdy kat. B1. Uwaga: duże quady często rejestrowano jako ciągniki rolnicze, co zgodnie z prawem wyklucza rozwijanie na drodze publicznej prędkości wyższej niż 30 km/h.

Ciągnik - mając prawo jazdy kat. B, można kierować ciągnikiem rolniczym bez względu na jego masę, a także ciągnikiem z przyczepą lekką – ale z ciężką już nie. Co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, by kierować ciągnikiem z umocowaną na nim maszyną o dużej masie – o ile nie ma ona kół i nie jest przyczepą. By kierować zestawem ciągnika rolniczego z ciężką przyczepą, trzeba mieć albo prawo jazdy kat. B+E, albo prawo jazdy na ciągnik – to kategoria T.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (114)

No photo
No photo ~oto ameryka Użytkownik anonimowy
~oto ameryka :
No photo ~oto ameryka Użytkownik anonimowy
mieszkam w stanach, powoli coraz wiecej mi sie podoba.. Ale na pewno dobrym sposobem jest szybkie, tanie i latwe zdawanie prawa jazdy. Otoz, mlodziez w wieku 15 lat jest uczona przez rodzicow, trzeba jedynie wykupic specjalne ubezpieczenie. Oczywiscie taki 15 latek nie moze samodzielnie jezdzic, tzn. przez rok czasu musi go kontrolowac jeden z rodzicow . Dodam, ze jesli chcemy, moze uczyc ktos obcy nasze dziecko, mozemy wykupic jazdy. Po roku czasu, czyli majac 16 lat ow mlodzieniec zdaje prawko, ktore kosztuje nie wiecej niz 20 dolarow. Przyjezdza sie na egzamin wlasnym samochodem. Jesli zdalismy egzamin, to przez rok czasu, czyli do 17 rz , nastolatki nie moga wozic obcych. Jedynie czlonkow rodziny. Tak wiec to mi sie najbardziej podoba. Inna kwestia czy dobrze jezdza..;) Pozdrawiam
23 sie 17:17 | ocena: 92%
Liczba głosów:111
92%
8%
| odpowiedzi: 10
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Mika Użytkownik anonimowy
~Mika
No photo ~Mika Użytkownik anonimowy
do ~Jurek:
No photo ~Jurek Użytkownik anonimowy
23 sie 22:02 użytkownik ~Jurek napisał
Czytałem gdzieś, że na prawo jazdy kat B można prowadzić maszynę wolnobieżną np: koparko-ładowarkę. Czy ktoś może to potwierdziś lub zaprzeczyć, Proszę o komentarz.
Mając prawo jazdy kat. B może Pan, na terenie naszego kraju, kierować ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym bez żadnych dodatkowych uprawnień. Dla wyjaśnienia: pojazd wolnobieżny jest to pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h. Tylko bardzo proszę pamiętać, że kierowanie nie jest jednoznaczne z obsługą (na to potrzeba już dodatkowych uprawnień operatora). Czyli tak po polsku :) Może Pan przejechać po drodze publicznej z punktu A do punktu B, ale dołka koparką już Pan nie może wykopać.
23 sie 22:38 | ocena: 95%
Liczba głosów:19
95%
5%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~krzysiek Użytkownik anonimowy
~krzysiek
No photo ~krzysiek Użytkownik anonimowy
do ~Szalou:
No photo ~Szalou Użytkownik anonimowy
19 sie 13:11 użytkownik ~Szalou napisał
Czyli jak dobrze rozumiem, mogę busem ciągnąć przyczepkę dwuosiową/lawetę na gołej kategorii B ze spełnieniem tylko jednego warunku, tj. DMC < 3,5t?
teoretycznie tak. lecz praktycznie masa dmc busa + masa dmc lawety nie moze przekroczyc 4250 kg
sa to takie warunki ktore sa praktycznie niedospelnienia. chyba ze np bedzie to laweta ktora wazy +-300 - 400 kilo na ktorej bedzie wieziony quad lub karoseria mniejszego auta bez silnika - gdzie dmc bedzie takie ze masa busa dmc i przyczepki dmc nie przekroczy 4250 kg z zachowaniem takze ze laweta bedzie miala mase dmc 750 kg. czyli ciezko spelnic te warunki. przed przewiezieniem malucha czy trabanta na takiej przyczepce trzeba by bylo wyciagnac silnik z krzynia i wrzucic na pake do busa. co nie ma sensu
20 sie 10:45 | ocena: 85%
Liczba głosów:33
85%
15%
| odpowiedzi: 6
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~tischlerei.ag Użytkownik anonimowy
~tischlerei.ag
No photo ~tischlerei.ag Użytkownik anonimowy
do ~krzysiek:
No photo ~krzysiek Użytkownik anonimowy
20 sie 10:45 użytkownik ~krzysiek napisał
teoretycznie tak. lecz praktycznie masa dmc busa + masa dmc lawety nie moze przekroczyc 4250 kg
sa to takie warunki ktore sa praktycznie niedospelnienia. chyba ze np bedzie to laweta ktora wazy +-300 - 400 kilo na ktorej bedzie wieziony quad lub karoseri
Jeśli to bedzie bus ciężarowy, czyli bez okien, 2-3 osobowy (z jednym rzędem siedzeń), a przekroczysz DMC zestawu 3,5 tony, musisz mieć : tachograf, świadectwo kwalifikacji, via-toll (nie via-auto) na drogach krajowych, nie tylko na autostradzie.
Dzisaj żaden bus nie spełnia warunków, żeby zmieścić sie z przyczepą DMC 750 kg w DMC zestawu 3,5 tony.
Chyba, że jakis krótki, niski. Ale jaki sens kupować takie auto i ciągać przyczepę, jak można mieć tą sama objętość ładowni i masę ladunku tylko w samochodzie 3,5 tony, długim i wysokim.
A z lawetą w zestawie każdy bus będzie miał DMC 5 ton. Bus 2,9-3 tony, laweta 2 tony.
20 sie 13:15 | ocena: 86%
Liczba głosów:35
86%
14%
| odpowiedzi: 3
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~była jeździła Użytkownik anonimowy
~była jeździła
No photo ~była jeździła Użytkownik anonimowy
do ~ww:
No photo ~ww Użytkownik anonimowy
23 sie 23:47 użytkownik ~ww napisał
Podoba ci się, to siedż sobie tam. Jesteś bardzo młodym człowiekiem i nie zdajesz sobie sprawy z odpowiedzialności. Spróbuj zrobić wypadek i wtedy nauczą cie rozumu sądy. Będzie ci się podobało jak zapłacisz za uszkodzenie ciała np. milion dolarów.
Po to w USA kupuje się ubezpieczenie komunikacyjne i to jest Twoje ubezpieczenie, a nie Twojego samochodu. Mając takie ubezpieczenie możesz jeździć każdym samochodem i swoim i z wypożyczalni. A co do tego, jakimi kierowcami są Amerykanie, to chciałabym, żeby w Polsce tak ludzie jeździli. Nie wiem czy wiecie, ale w Stanach na skrzyżowaniu równorzędnym obowiązuje przepis, że przez skrzyżowanie jedzie jako pierwszy ten, kto pierwszy do niego dojechał i stanął. Trzeba stanąć, a nie toczyć się. Generalnie Amerykanie jeżdżą spokojnie - jako powiedział mi jeden z nich za dużo jeżdżą - np. 100 km w jedną stronę do pracy dzień w dzień - żeby się denerwować. Uwagi te nie dotyczą Nowego Jorku, gdzie jeżdżą podobnie do Polski. Ale NY to nie USA.
24 sie 00:22 | ocena: 82%
Liczba głosów:34
82%
18%
| odpowiedzi: 4
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~emeryt. Użytkownik anonimowy
~emeryt. :
No photo ~emeryt. Użytkownik anonimowy
Prawo jazdy kat B z uprawnieniami na motocykl i ciągnik mam od roku 1960.Przestałem jeździc od kiedy zachorowałem na serce,jadąc zasłabłem ,wjechałem na chodnik nie świadomie,dobrze ze nie na drugą strone ulicy pod prąd.To by było okropne nieszczęscie.teraz ma spokój jeżdze komunikacja miejska za darmo ,pkp z ulgami i dobrze mi jest.
20 sie 15:06 | ocena: 85%
Liczba głosów:71
85%
15%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~buhaha Użytkownik anonimowy
~buhaha :
No photo ~buhaha Użytkownik anonimowy
Porąbany kraj !!! Już sami sie gubią w tych paragrafach !! A może jeszcze wprowadzić kategorię do jazdy po suchym, mokrym, w zimie po śniegu, po lodzie, w lecie po drogach utwardzonych lub nie !!!! Bo chyba każdy kto siedział za kółkiem wie że to jest większa trudność niż np. holowanie przyczepy lekkiej czy też ciężkiej, lub jazda motocyklem 125 czy 250 cm!!!!
23 sie 16:04 | ocena: 81%
Liczba głosów:36
81%
19%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Były tramwajarz Użytkownik anonimowy
~Były tramwajarz
No photo ~Były tramwajarz Użytkownik anonimowy
do ~jj:
No photo ~jj Użytkownik anonimowy
20 sie 10:09 użytkownik ~jj napisał
A kategoria na tramwaj jaka ma litere skoro na traktor jest T?
Tramwaj, podobnie jak czołg (też na "T" = "Tank") nie ma swojej kategorii w prawie jazdy. Na tramwaj jest "Pozwolenie na prowadzenie pojazdów szynowych", które wygląda jak karta rowerowa.
20 sie 12:20 | ocena: 88%
Liczba głosów:25
88%
12%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~tischlerei.ag Użytkownik anonimowy
~tischlerei.ag
No photo ~tischlerei.ag Użytkownik anonimowy
do ~krzysiek:
No photo ~krzysiek Użytkownik anonimowy
20 sie 10:45 użytkownik ~krzysiek napisał
teoretycznie tak. lecz praktycznie masa dmc busa + masa dmc lawety nie moze przekroczyc 4250 kg
sa to takie warunki ktore sa praktycznie niedospelnienia. chyba ze np bedzie to laweta ktora wazy +-300 - 400 kilo na ktorej bedzie wieziony quad lub karoseri
DMC to nie masa auta (przyczepy) + masa ładunku, a całkowita dopuszczalna masa auta (przyczepy) z ladunkiem.
20 sie 14:23 | ocena: 92%
Liczba głosów:26
92%
8%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~16 Użytkownik anonimowy
~16
No photo ~16 Użytkownik anonimowy
do ~oto ameryka:
No photo ~oto ameryka Użytkownik anonimowy
23 sie 17:17 użytkownik ~oto ameryka napisał
mieszkam w stanach, powoli coraz wiecej mi sie podoba.. Ale na pewno dobrym sposobem jest szybkie, tanie i latwe zdawanie prawa jazdy. Otoz, mlodziez w wieku 15 lat jest uczona przez rodzicow, trzeba jedynie wykupic specjalne ubezpieczenie. Oczywiscie tak
Za komuny tez mozna bylo prowadzic samochod od 16 roku zycia i wozic kogo sie chcialo. Prawo jazdy kosztowalo 600 zl przy sredniej pensji 4000 zl.
23 sie 22:02 | ocena: 86%
Liczba głosów:37
86%
14%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej