Amerykańska piosenkarka rockowa, bluesowa i soulowa o charakterystycznym skrzeczącym głosie kupiła Porsche 356 cabrio w 1968 roku za 3500 dolarów.

Czerwone auto z czarną tapicerką zostało wówczas pomalowane w psychodeliczne wzory. Na lewym przednim błotniku namalowano portrety członków zespołu Janis Joplin.

Charakterystyczne Porsche 356 cabrio znane było w całym San Francisco. Zwykle parkowało przed hotelem Landmark Motor Hotel w West Hollywood, gdzie Janis Joplin mieszkała.

Parkowało tam także 4 października 1970 – w tym dniu piosenkarka zmarła w swoim hotelowym pokoju z powodu przedawkowania narkotyków.

Janis Joplin miała wówczas zaledwie 27 lat, występowała od 1962 r., a więc jej kariera trwała zaledwie 8 lat. Wywarła jednak wpływ na rozwój rocka, bluesa i soulu na całym świecie.

Po śmierci artystki jej Porsche 356 cabrio było w posiadaniu rodziny, wystawiano je w Cleveland. Teraz rodzina postanowiła sprzedać auto na aukcji.

Sprzedażą zajął się dom aukcyjny Sotheby w Nowym Jorku. Spodziewana cena transakcji to 400 tys. dolarów. Podobne modele Porsche 356 cabrio, ale bez historycznego rodowodu wyceniane są na ok. 150 tys. dolarów.