Szybko rozwijający się rynek małych przenośnych systemów nawigacji zmusza producentów samochodów do konkurowania im, jeśli nie ceną, to przynajmniej poziomem zaawansowania technologicznego. Aktualnie ruch jest po stronie koncernu Volkswagen, którego dotychczasową nawigację RNS MFD DVD, znaną z modeli Golf, Jetta, Eos czy Passat, zastąpi nowość o podobnie enigmatycznej nazwie RNS 510. I trzeba przyznać, że system wprowadza zupełnie nowe standardy.

Nowe urządzenie to w rzeczy samej system multimedialny z twardym dyskiem o pojemności 30 GB, a kolejne zasoby można stworzyć na kartach pamięciowych SD. Mogłoby się wydawać, że wypalanie muzyki na płytach CD powoli odchodzi do lamusa, jednak RNS 510 liczy na taką możliwość i dlatego wyposażono go w możliwość odtwarzania płyt CD z plikami MP3 i WMA. Bez możliwości odtwarzania DVD nie można już sobie dzisiaj wyobrazić nowoczesnego systemu multimedialnego, jednak z powodów bezpieczeństwa filmy można odtwarzać wyłącznie na postoju.

Historycznie po raz pierwszy Volkswagen zastosował w swoich samochodach wyświetlacze dotykowe, chociaż nadal trzeba polegać także na klasycznych przyciskach (osiem z zaprogramowanymi funkcjami, zamiast dotychczasowych dziesięciu z możliwością ustawienia funkcji). Dzięki mocniejszemu procesorowi nawigacja jest w stanie szybciej obliczyć wybraną trasę, która wyświetli się na monitorze szerokokątnym 16:9 również z perspektywy ptaka.

Nowy system RNS 510 najpierw pojawił się w modelu Volkswagen Touran, ale stopniowo trafi także do pozostałych modeli VW.

W Octavii jako Trinax

Dla modelu Škoda Octavia nowy system nawigacji oferowany będzie pod nazwą Trinax. Od listopada 2007 zastąpi dotychczasową nawigację Nexus. Użytkownikom zaoferuje kompleksowe, a zarazem komfortowe sterowanie funkcjami komunikacyjnymi, nawigacyjnymi i multimedialnymi. Urządzenie umożliwia automatyczne skopiowanie danych nawigacyjnych z DVD na twardy dysk o pojemności 30 GB, po czym można wyjąć płytę DVD i system wykorzysta skopiowane dane. Po włożeniu płyty ze zaktualizowanymi danymi system przeprowadzi aktualizację zapisanych na dysku plików. Twardy dysk umożliwia także odtwarzanie muzyki w formacie MP3 i zapisanie plików MP3 z CD lub karty SD.

Napęd DVD umożliwia nie tylko odtwarzanie płyt z danymi do nawigacji, ale także formatów Audio CD, CD-ROM, CD-R, CD-RW, CD z zapisanymi plikami MP3 czy WMA oraz odtwarzanie filmów zapisanych na DVD-Video.