Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Uwaga: już obowiązują na stacjach nowe oznaczenia paliw

14 paź, 09:15

Od 12 października na wszystkich stacjach paliw w całej Unii Europejskiej obowiązują nowe oznaczenia paliw, które wprowadziła dyrektywa Parlamentu Europejskiego. Nowe etykiety mają także pojawić się przy korkach wlewu lub klapkach we wszystkich nowych samochodach.

Udostępnij
0
Skomentuj
Nowe oznaczenia paliw Nowe oznaczenia paliw Foto: EU

Wprowadzone zmiany (według unijnej dyrektywy) mają przede wszystkim uprościć kierowcom dokonanie odpowiedniego wyboru na stacji paliw o ograniczyć ryzyko pomyłki przy dystrybutorze. Przede wszystkim takie same oznaczenia będą teraz obowiązywać na wszystkich ogólnodostępnych stacjach w całej Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Macedonii, Serbii, Szwajcarii i Turcji.

Nowe oznaczenia benzyny – etykieta w kształcie kółku:

E5 – benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 procent. Obecnie oznaczana, jako PB 95 i PB 98.

E10 - benzyna o maksymalnej zawartości biokomponentów do 10 procent.

E85 - paliwo oparte głównie na biokomponentach, do zasilania silników typu flexifuel. Takich aut na rynku polskim jest bardzo mało.

Nowe oznaczenia oleju napędowego – etykieta kwadratowa:

B7 – najpopularniejszy typ oleju napędowego o zawartości do 7 procent biokomponentów.

B10 – olej napędowy o zawartości do 10 procent biokomponentów.

XTL – syntetyczny olej napędowy powstający bez użycia ropy naftowej. Paliwo może zawierać do 7 procent biokomponentów pierwszej generacji.

Nowe oznaczenia paliw gazowych – etykieta w kształcie rombu:

LPG – gaz płynny

CNG – sprężony gaz ziemny

LNG – skroplony gaz ziemny

H2 - wodór (w Polsce nie ma jeszcze takich stacji)

Nowe etykiety pojawią się również na nowych pojazdach, które będą rejestrowane po 11 października 2018 r. Dzięki tym zmianom zapewne znikną problemy z rozpoznaniem rodzaju paliw, a takie pojawiały się coraz częściej z powodu oryginalnego nazewnictwa poszczególnych sieciowych stacji paliw.

Foto: EU
Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej