Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Autostrady polskie i drogi ekspresowe: mamy już 3020 km!

16 gru 14 14:18

W Polsce jest już 3020,4 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych. Do końca 2014 r. przybędzie 5,3 km drogi S11 (zachodnia obwodnica Poznania).

Udostępnij
0
Skomentuj

Do dyspozycji kierowców jest 1553,2 km autostrad oraz 1467,2 km dróg ekspresowych.

Nawet kierowcy rzadko podróżujący po Polsce przyznają, że nowe autostrady i ekspresówki znacznie skróciły czas przejazdu. Np. z Warszawy do Łodzi autostradą A2 podróżuje się godzinę, z Waszawy do Gdynii (440 km) autostradami A2 i A1 dojedziemy w 4 godziny. Z Łodzi do Wrocławia ekspresówką S8 dotrzemy w 2 godziny.

Jak poinformował nas Jan Krynicki z GDDKiA w całym 2014 roku oddanych zostanie do użytku 327,8 km nowych dróg.

Z 21 odcinków oddanych do eksploatacji w 2014 roku Jan Krynicki za najważniejsze z punktu widzenia ruchu krajowego uznał 5:

– domknięcie przed długim majowym weekendem autostrady A1 w woj. kujawsko-pomorskim,

– połączenie A4 z A1 w woj. śląskim,

– odcinki drogi szybkiego ruchu S3 umożliwiające połączenie między Szczecinem a Zieloną Górą,

– domknięcie pólnocno-wschodniej obwodnicy Lublina (droga S17),

– domknięcie ekspresówki S8 między Łodzią a Wrocławiem (30-kilometrowy odcinek Sieradz-Łask).

A co czeka kierowców w następnych latach?

W realizacji jest 420,6 km nowych dróg. W realizacji – w nomenklaturze drogowców oznacza, że na dany odcinek jest podpisana umowa z wykonawcą. Niestety, nie oznacza to zawsze, że na miejscu pracują już koparki i spychacze.

Na 1002,4 km autostrad i dróg ekspresowych rozpisane są przetargi – na te odcinki kierowcy będą musieli poczekać jeszcze kilka lat.

Według planów GDDKiA w roku 2020, a więc za 6 lat, będzie w Polsce ponad 5 tys. km autostrad i dróg ekspresowych, przybędzie więc ponad 2 tys. km. Koszt ich wybudowania wyniesie 90-100 miliardów zł.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 19/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. pierwsza jazda prototypem BMW serii 8, Suzuki Swift Sport i nowym Mercedesem Klasy G; Nissan Micra kontra Volkswagen Polo; testy BMW i3s, Audi A7 i Mitsubishi Space Star; instalacja LPG w hybrydzie i zasilanie gazem ziemnym; pierwszeństwo w ruchu drogowym; pierwszy test Ferrari 488 Pista; wizyta w fabryce FCA w Tychach; dodatek "Używane ekstra".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej