CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.134.383.791.38
Średnio4.454.624.101.57
Najdrożej4.764.914.754.26

Jak długo alkohol utrzymuje się w organizmie?

1 sty 15 01:00
Udostępnij
0
Skomentuj

Obowiązujące w Polsce kary za prowadzenie po alkoholu należą do najwyższych w Europie. Według policyjnych statystyk pijanych i tak przybywa. Sprawdziliśmy, jak długo alkohol utrzymuje się w organizmie?

W większości krajów europejskich ustawowy limit stężenia alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila, czyli ponad dwa razy więcej niż w naszym kraju. W kilku państwach limit ten to aż 0,8 promila – za kierownicę można tam wsiąść legalnie nawet po wypiciu kilku piw.Niewielkie przekroczenie normy – o ile nie doszło do wypadku – traktowane jest jako zwykłe wykroczenie.

W dodatku w innych krajach kontrole trzeźwości odbywają się rzadziej niż u nas, a jeśli już, to muszą się ich obawiać uczestnicy wypadków oraz osoby poruszające się późnym wieczorem lub nad ranem w okolicach klubów i dyskotek. Polskim wynalazkiem są „trzeźwe poranki”–zmasowane kontrole organizowane wtedy, kiedy według statystyk do wypadków z udziałem nietrzeźwych w zasadzie nie dochodzi.

Oszczędź nawet 517 zł na ubezpieczeniu OC!

Różnice w cenach polis dla tego samego auta mogą wynosić nawet kilkaset procent! Dlatego zanim kupicie ubezpieczenie, porównajcie oferty rożnych firm.

Można dzięki nim „podkręcić” statystyki wykrywalności – w sidła policji trafiają głównie ci, którzy nawet nie pomyśleli o tym, że po wieczornej imprezie jeszcze nie wytrzeźwieli.

W ich przypadku drakońskie kary nie zadziałają odstraszająco – pomóc może tylko kampania informująca o tym, że to, iż czujemy się trzeźwi, nie znaczy, że nie mamy już alkoholu we krwi. Naszą specjalnością jest też karanie nietrzeźwych rowerzystów na równi z kierowcami aut i wrzucanie ich do wspólnej statystyki. W Niemczech jadący rowerem może mieć do 1,6 promila alkoholu we krwi!

Polscy kierowcy nie piją więcej od kierowców poruszających się po drogach większości innych krajów Europy – po prostu są częściej łapani. To, że w 2011 r. zatrzymano o 10,6 proc. pijanych kierujących (nie kierowców, bo ok. 40 proc. to rowerzyści!) więcej niż w 2010 r.,świadczy o tym, że policja coraz intensywniej kontroluje. Szkoda tylko, że nie zawsze wtedy, kiedy miałoby to największy wpływ na bezpieczeństwo na drogach.

Czy kufel piwa to dawka alkoholu bezpieczna dla kierowcy?

Naszym „królikiem doświadczalnym” był mężczyzna ważący ok. 90 kg. Wypicie każdego piwa zajęło mu ok. 15 minut. Od ostatniego łyka do pierwszego pomiaru odczekaliśmy 20 minut, zgodnie z zaleceniami producenta alkomatu. Wcześniejszy pomiar mógłby być zawyżony ze względu na obecność resztek alkoholu w jamie ustnej.

Jedno piwo po ok. 20 minutach od wypicia doprowadziło naszego „królika doświadczalnego” do stanu, w którym jako kierowca mógłby stracić prawo jazdy. Po 40 minutach wynik był na granicy normy

Po godzinie stężenie alkoholu było już minimalne i subiektywnie zupełnie niewyczuwalne. Postanowiliśmy sprawdzić, co stanie się po wypiciu kolejnego piwa. Tym razem efekt był piorunujący– stężenie błyskawicznie wzrosło i utrzymywało się dłużej niż po wypiciu pierwszego piwa

Uwaga! Stężenie alkoholu we krwi występujące po spożyciu określonej dawki zawierającego go napoju zależy od wielu czynników, m.in. rasy, płci, masy ciała, stanu zdrowia, aktywności fizycznej osoby pijącej. Kobieta ważąca o ok. 30 kg mniej mogłaby uzyskać nawet ponaddwukrotnie wyższe wyniki!

Tylko dwa piwa!

Wśród kierowców krąży opinia, że po wypiciu jednego piwa można bez obaw siąść za kierownicę – stężenie alkoholu nie powinno być wyższe od dopuszczalnego. Postanowiliśmy to sprawdzić i odtworzyliśmy typową sytuację imprezową.

Uczestnik testu – mężczyzna o wadze ok. 90 kg – w ciągu kwadransa wypił piwo. Po ok. 20 min wykonaliśmy pierwszy pomiar i... okazało się, że poleganie na obiegowej opinii może być ryzykowne. Mimo słusznej wagi i niezłej kondycji osoby testującej zmierzone stężenie alkoholu osiągnęło obowiązującą w Polsce normę (0,2 promila). Po 40 min nadal było takie, że w razie kontroli groziłyby kłopoty, gdyż policyjne testery też czasem zawyżają wyniki. Po godzinie testujący nie odczuwał już żadnych skutków wypicia pierwszego piwa i wypił następne. Gdyby potem usiadł za kierownicę, to nawet po dłuższym odczekaniu w razie kontroli straciłby prawo jazdy!

Jak się zachować podczas kontroli?

Nie trzeba być wcale nieodpowiedzialnym pijakiem, żeby w czasie kontroli trzeźwości popaść w tarapaty. Leki, płyny do płukania ust i słodycze też mogą zawierać alkohol. Zwykle jest go w nich tak mało, że zażycie nie prowadzi do osiągnięcia niebezpiecznego stężenia alkoholu we krwi, ale przez dłuższą chwilę po spożyciu jego stężenie w wydychanym powietrzu może przekraczać dopuszczalną normę.

Jeśli więc zostaniemy zatrzymani np. tuż po płukaniu ust, zażyciu syropu, zjedzeniu batonika lub po umoczeniu ust w lampce szampana, to warto uprzedzić o tym policjanta. Instrukcja alkomatu wymaga , aby pomiar odbył się nie wcześniej niż po 15 minutach od zakończenia spożywania alkoholu – warto poprosić o taką zwłokę w wykonaniu pomiaru.

Kwadrans wystarczy, żeby resztki alkoholu wyparowały z jamy ustnej. To lepszy pomysł niż domaganie się badania krwi. Jeśli zdecydujemy się na to rozwiązanie, policjant zatrzyma nasze prawo jazdy do czasu uzyskania wyników – a to może potrwać miesiąc! Jeżeli mamy zastrzeżenia do pomiaru wykonanego alkomatem ręcznym, możemy domagać się badania na dokładniejszym urządzeniu stacjonarnym w placówce policji.

Sprawdzaj się sam!

Alkomat – jak każdy przyrząd pomiarowy – wymaga okresowej kalibracji. Przed zakupem należy upewnić się, że urządzenie można kalibrować oraz czy producent lub dystrybutor zapewnia dostęp do serwisu, który wykona taką usługę. Urządzenie trzeba serwisować przynajmniej raz na pół roku lub gdy pojawi się odpowiedni komunikat.

Pomiar należy wykonać po upływie przynajmniej 15 minut od spożycia ostatniej porcji alkoholu (dotyczy to również wszelkich płynów i dezodorantów do jamy ustnej, kropli oraz syropów zawierających alkohol). Na 10 minut przed badaniem należy powstrzymać się od palenia tytoniu. Przepłukanie jamy ustnej wodą nie zastąpi odczekania po spożyciu alkoholu!

Nie wolno wystawiać urządzenia na działanie wysokich i niskich temperatur (np. trzymać w samochodzie) oraz przechowywać go w miejscach narażonych na obecność oparów gazów toksycznych, benzyn i rozpuszczalników. Należy stosować wyłącznie baterie alkaliczne i wymieniać je niezwłocznie po zasygnalizowaniu niskiego napięcia zasilania.

Najczęściej popełniane przez użytkowników błędy, skutkujące uszkodzeniem alkomatu lub koniecznością jego kalibracji, to:

- wykonywanie pomiaru bezpośrednio po wypiciu alkoholu lub wypaleniu papierosa;

- wykonanie kolejnych prób bez zachowania 10-minutowego odstępu (w razie pozytywnych wskazań); wielokrotne używanie tego samego ustnika (bez jego umycia);

- udostępnienie urządzenia do zabawy pod hasłem "kto ma więcej?".

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: jeździmy debiutującym w Polsce Fordem Edge, porównujemy trzy hot-hatche - Seat Leon Cupra 290, Honda Civic Type R i Peugeot 308 GTi oraz sprawdzamy najlepsze auta w cenie od 3 do 5 tys. zł. Radzimy też gdzie zrobić prawo jazdy i prezentujemy nowość BMW i Alfa Romeo w trzech klasach.
  Zobacz nowy numer »
Wersja na tablet
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (65)

No photo
No photo ~999 Użytkownik anonimowy
~999 :
No photo ~999 Użytkownik anonimowy
Rząd musi jakoś łatać dziurę Rząd musi jakoś łatać dziurę budżetową, podnosząc podatki, wprowadzając coraz to rygorystyczne kary "dla ogółu społeczeństwa" (w cudzysłowie"..." - bo w Polsce nie ważne jest czy jesteś, terrorystą, mordercą, złodziejem, zwykłym normalnym obywatelem czy tez bezdomnym, mandat dostaniesz taki sam :)) . Od tego ma właśnie takich jeleni jak policja czy straż miejska. Oczywiście ta druga jest dość kontrowersyjna i moim zdaniem nie powinna w ogóle istnieć przynajmniej nie w miastach poniżej 100.000 mieszkańców
7 wrz 12 11:11 | ocena: 86%
Liczba głosów:22
86%
14%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~wczorajszy Użytkownik anonimowy
~wczorajszy :
No photo ~wczorajszy Użytkownik anonimowy
na podwójnym gazie Nareszcie jakiś trzeźwy artykuł w zalewie hipokryzji na temat tzw. "jazdy na podwójnym gazie".
W głośnych ostatnio tragicznych wypadkach drogowych owszem, kierowcy byli pod wpływem alkoholu ( a także narkotyków), ale przyczyną podstawową była bezmyślność i brawura. 150km/h w mieście albo popisywanie się "kręceniem bączków" na skrzyżowaniu to prawie pewny przepis na tragiczny finał, niezależnie od procentów. Czy każdy, kto wypije parę piw albo drinków jeździ w ten sposób? Normalni ludzie, jeśli nawet zdarzy im się usiąść za kółkiem pod lekkim wpływem, jadą wtedy wyjątkowo bezpiecznie. Jak jest ograniczenie do 50 km/h, to jadą 50, a nie 80-90 jak się normalnie jeździ w Polsce. Problemem nie jest alkohol, tylko nabuzowani adrenaliną frustraci, którzy i na trzeźwo są niebezpieczni dla otoczenia.
Od łapania frustratów łatwiejsze jest jednak stawianie blokady o 8 rano i wyłuskiwanie tych, którym po wczorajszym wieczornym drinku zostało we krwi ponad 0,2%. Czyli niekoniecznie mniej odpowiedzialnych, tylko których wątroba działa wolniej. Czytałem wywiad z policjantem drogówki, który przyznał ( anonimowo), że jest to ponad 90% wszystkich ujawnionych tzw. "pijanych kierowców". Jak zwykle więc, wielkim nakładem sił i środków zwalczamy problem, którego nie ma, a przy okazji stwarzamy tysiące nowych, łamiąc życiorysy Bogu ducha winnym ludziom.
13 sty 14 23:00 | ocena: 83%
Liczba głosów:24
83%
17%
| odpowiedzi: 2
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~fizyk Użytkownik anonimowy
~fizyk :
No photo ~fizyk Użytkownik anonimowy
przyczyny wypadków Czy oby na pewno kierowca z zawartością alkoholu powyżej 0,2 promila powinien być traktowany jak przestępca? Jeśli przy zawartości alkoholu 0,8 promila w wydychanym powietrzu bez problemu na jednym kółku (monocyklem) wykonuję jazdę w przód, w tył i robię ósemki. Sadzę, że przyczyna wypadków jest inna niż jazda z niewielką ilością alkoholu czy tzw nadmierna prędkość dostosowana do warunkach na drodze. Panowie posłowie norny na drogach wprowadziliście dla osób, które z uwagi na ich predyspozycje i własne możliwości nie powinny już kierować pojazdami na drogach publicznych. Dlaczego w Niemczech mogę na czystej autostradzie jechać 200 km/godz, a w Polsce na czystej autostradzie jestem bandytą drogowym? Kierowca, który ma problemy z szybszą BEZPIECZNA jazdą na prostej drodze nie powinien być w ogóle dopuszczony do ruchu. Świat idzie do przodu, samochody są coraz lepsze, a posłowie dwa wieki do tyłu. Przyczyna wypadków są prędkości niedostosowane do warunków na drodze i do własnych możliwości. Przyczyną być może najważniejszą jest zbyt powolna jazda nieudolnych kierowców jadących przy osi jezdni powodujących powstawanie długich ciągów pojazdów. Kolejna przyczyna, to taka organizacja ruchu na szerokiej drodze, że wyprzedzanie prawą stroną byłoby najbezpieczniejsze, a lewą stroną kierowca narażony jest na czołówkę. Czy nie można ruchu przesunąć ku prawej stronie i pozostawić bezpieczne miejsce do wyprzedzania lewa stroną? Czy nie można wyrównać przydrożnych rowów i usunąć przydrożnych drzew, które w sytuacji zagrożenia stanowią śmiertelną pułapkę nawet dla najbezpieczniej jadącego kierowcy (np. poślizg samochodu z przeciwka, własny poślizg zimą, ucieczka przed wariatem drogowym jadącym na trzeciego z przeciwka. Za tą ogromna ilość trupów przy drogach odpowiedzialni są posłowie i ci, którym dano uprawnienia do organizacji ruchu i jego kontroli. Nadrzędną sprawą w organizacji ruchu są pieniądze zarabiane na pułapkach drogowych (mandaty za normalną, bezpieczną jazdę kierowcy) oraz utrudnienie (spowolnienie ruchu mające na celu nagonkę klienta na płatne autostrady). Dla organizatorów i kontrolerów ruchu życie uczestników ruchu jest niewiele warte chyba, że mandat za niezapięcie pasów, bo panu policjantowi tak bardzo zależy na moim życiu. A może tak pasy w autobusach komunikacji miejskiej, gdzie przy takiej samej prędkości samochodem osobowym jestem o wiele bezpieczniejszy. A może mandat motocykliście, który nie ma zapiętych pasów? Pozdrawiam posłów dietetyków, którzy swoimi nieprzemyślanymi decyzjami sieją śmierć na drogach i utrudniają ruch.
13 sty 14 22:15 | ocena: 80%
Liczba głosów:35
80%
20%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~rowerzysta Użytkownik anonimowy
~rowerzysta
No photo ~rowerzysta Użytkownik anonimowy
do ~izgdyz:
No photo ~izgdyz Użytkownik anonimowy
13 sty 14 23:19 użytkownik ~izgdyz napisał
no to moze tez nie zatrzymujmy sie na czerwonym swietle jezdzisz po publicznych drogach gdzie panuja zasady to sie do nich stosuj. przytaczasz fakty w postaci niedawnych wypadkow uzywajac ich w obronie jezdzcow na podwojnym gazie??? jestes chyba pijany
Nie przesadzaj. Nigdy nie spotkałem sie zeby policja o 22 robiła trzeźwe wieczory a to na pewno pomogłoby. Poza tym chory jest ten przepis żeby dopuszczalne było 0,2. powinno być 0,5. Nie słyszałem żeby ilość wypadków w podanej przeze mnie dawce była wieksza niż na trzeźwo. Dlatego walczmy z pijanymi a nie z kimś kto wypił piwo. A ganianie za rowerzystami jest źenujące. A wystarczy w ustawowo statystyce wyodrębnić rowerzystów i nagle skończyłyby sie kontrole
14 sty 14 06:49 | ocena: 84%
Liczba głosów:19
84%
16%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~lm1 Użytkownik anonimowy
~lm1 :
No photo ~lm1 Użytkownik anonimowy
Trzeźwe poranki to głupota I nie tylko głupota ale też utrudnienia w dotarciu do pracy na czas, potem spieszenie się i przekraczanie prędkości i narażanie siebie i innych na wypadek a to wszystko za nasze pieniądze, z naszych podatków. Pijanych i naćpanych można wyeliminować najczęściej między 2 a 4 w nocy jak wracają z imprez.
14 sty 14 07:31 | ocena: 94%
Liczba głosów:16
94%
6%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~tomala Użytkownik anonimowy
~tomala :
No photo ~tomala Użytkownik anonimowy
polski absurd Polak po małym piwku pójdzie siedzieć na kilka lat, a przeciętny europejczyk wypije sobie jeszcze jedno i to duże.
Tak właśnie wygląda poselska głupoty posłów.Szczególnie prawicowych, bo ci brylowali ostatnio w pomysłach na zwiększanie kar.
Tak panowie p osłowie jesteście idiotami.
13 sty 14 17:26 | ocena: 96%
Liczba głosów:28
96%
4%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~pójść do europy Użytkownik anonimowy
~pójść do europy :
No photo ~pójść do europy Użytkownik anonimowy
nie pijący kierowca A czy w naszym kraju nie można wprowadzić standartów europejskich na zawartość alkoholu we krwi u kierowców????
Czy my zawsze musimy "wychodzić przed szereg" w najgorszym tego słowa znaczeniu????
13 sty 14 18:40 | ocena: 100%
Liczba głosów:12
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~zena Użytkownik anonimowy
~zena :
No photo ~zena Użytkownik anonimowy
rower Jeżdżą rowerem po mieście i non stop dmucham lub chucham. Utarło się, że każdy rowerzysta to pijak, a każdy pijak to złodziej. Oczywiście bez wyniku. Ale niemiecka norma dla rowerzystów mnie zaskoczyła.
13 sty 14 23:12 | ocena: 100%
Liczba głosów:6
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Stefan87 Użytkownik anonimowy
~Stefan87 :
No photo ~Stefan87 Użytkownik anonimowy
Po jednym małym piwku Po jednym małym piwku spokojnie można jechać. Oczywiście nie od razu, ale po tych 20 min.
13 cze 12 14:35 | ocena: 77%
Liczba głosów:13
77%
23%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Krzysiek Użytkownik anonimowy
~Krzysiek :
No photo ~Krzysiek Użytkownik anonimowy
Rower Piszecie że w Niemczech jadący rowerem może mieć 1,6 promila we krwi to nie prawda może mieć 0,8 . Zmienił się to pół roku temu .Wiem bo mieszkam w Niemczech .
2 sty 14 20:00 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Jak długo alkohol utrzymuje się w organizmie?

Alcovisor Mark V Plus: elektrochemiczny alkomat dla wymagających użytkowników i do kontroli pracowników. Sprawdzanie osób nieprzytomnych, duży zakres pomiarowy (do 6,3‰), pamięć 10 000 wyników. Cena: ok. 580 zł

Jak długo alkohol utrzymuje się w organizmie? (slajd 1 z 9)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego