Pod skrótem GVO kryją się dyrektywa unijna oraz rozporządzenia, które mają zapewnić swobodną konkurencję na rynku motoryzacyjnym. Zyskują na nich przede wszystkim konsumenci, czyli w tym przypadku właściciele i użytkownicy aut.

Dla nich wymierną korzyścią z GVO jest możliwość serwisowania aut, które są na gwarancji, poza drogimi warsztatami autoryzowanymi. Przepisy zabraniają też uzależniania gwarancji od stosowania wyłącznie oryginalnych części zamiennych sygnowanych przez producenta samochodu.

Możesz wybrać niezależny serwis i tańsze części

Warunkiem zachowania ochrony gwarancyjnej jest obsługa auta wykonywana w sposób zgodny z wymaganiami producenta. Przeglądy okresowe – nawet jeśli robi je niezależny warsztat – muszą odbywać się w takich samych okresach i obejmować dokładnie takie same czynności jak w przypadku obsługi w ASO. Bardzo ważna jest też jakość używanych przy tym części – nie muszą one wprawdzie pochodzić od producenta samochodu, ale mają to być co najmniej podzespoły o porównywalnej jakości, potwierdzonej odpowiednimi certyfikatami lub oświadczeniami producentów albo importerów.

Oczywiście, oficjalnym dystrybutorom i serwisom autoryzowanym te uregulowania się nie podobają. Dlatego w spornych sytuacjach, jeśli auto się popsuje i wymaga naprawy gwarancyjnej, a wcześniej nie było obsługiwane w ASO, warto mieć solidne argumenty, bo w przeciwnym wypadku za naprawę zapłacimy z własnej kieszeni. Trzeba o tym pamiętać już w chwili odstawienia auta na przegląd do nieautoryzowanego warsztatu.

Przede wszystkim już na wstępie należy ustalić z mechanikiem to, że przegląd ma się odbyć zgodnie z wymogami producenta auta. Potwierdzeniem wykonania usługi mają być szczegółowa faktura oraz wpis do książki serwisowej, mówiący, co i kiedy w aucie wykonano. Braki lub nieścisłości w dokumentacji serwisowej mogą być wykorzystane jako pretekst do anulowania gwarancji.

Zdaniem eksperta - GVO pozwala obniżyć koszt obsługi aut

Przepisy GVO liberalizują podejście do obsługi posprzedażnej samochodów i dają konsumentom i firmom posiadającym floty samochodowe prawo do decydowania o miejscu zlecania usług nieobjętych bezpłatną gwarancją producenta, również w okresie jej obowiązywania. Oszczędności z tego tytułu mogą być naprawdę duże, więc klientowi opłaca się poświęcić kilka dodatkowych minut na zadbanie o to, żeby przegląd miał odpowiedni zakres i został właściwie udokumentowany.

Warsztaty należące do profesjonalnych sieci naprawczych dysponują zarówno sprzętem, jak i dokumentacją techniczną pozwalającą na obsługę aut zgodnie z wymogami producentów.