Niemieckie autostrady znane są na całym świecie z tego, że nie ma na nich generalnego ograniczenia prędkości. Tyle że to wcale nie znaczy, że na każdej niemieckiej autostradzie wolno jechać "ile fabryka dała". Z 25 tys. 758 km niemieckich autostrad, nie licząc czasowych ograniczeń np. z powodu robót drogowych, aż na 18 155 km nie ma narzuconego limitu prędkości, choć nawet na nich obowiązuje tzw. prędkość zalecana, która wynosi 130 km/h. Przekroczenie prędkości zalecanej nie skutkuje karą, o ile nic się nie stanie – jeśli jednak dojdzie do wypadku czy kolizji, których można by uniknąć, jadąc z prędkością zalecaną, kierowca jadący szybciej może zostać uznany za współwinnego.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Na 7603 km niemieckich autostrad obowiązują stałe ograniczenia prędkości, najczęściej do 100 lub 120 km/h, nieco rzadziej do 130 km/h. Odcinki z ograniczeniami oznakowane są podobnie jak w Polsce, znakami wyglądającymi niemal tak samo, jak polski znak B-33 (ograniczenie prędkości). Niestety, polscy kierowcy często nie wiedzą, gdzie kończy się ograniczenie prędkości

Doświadczenie z polskich dróg może wpędzić w tarapaty

Doświadczenie zdobyte na polskich drogach podpowiada, że nawet jeśli nie ma znaku znoszącego ograniczenie, to kończy się ono np. po kolejnym wjeździe na autostradę albo po kolejnym wjeździe z parkingu autostradowego. Wydaje się to logiczne, bo skoro po wjeździe na autostradę nie stoi żaden znak, to kierujący wjeżdżający na dany odcinek drogi mogliby nie wiedzieć, jaki obowiązuje na nim limit prędkości. Tyle że w Niemczech tak to nie działa – ograniczenia na niemieckich drogach co do zasady nie kończą się wraz z najbliższym skrzyżowaniem, wjazdem czy zjazdem, ale dopiero wtedy, kiedy odwołane zostaną odpowiednim znakiem.

Zniesienie ograniczenia w Niemczech Foto: Jan Haas / Shutterstock
Zniesienie ograniczenia w Niemczech

Może to być znak odwołujący ograniczenie prędkości albo kolejny znak z innym, wyższym lub niższym ograniczeniem (w tym również znak informujący o wjeździe do miejscowości, za którym automatycznie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h, chyba że inne znaki wskazują, że jest inaczej.

Takie kary grożą za przekroczenie prędkości na niemieckiej autostradzie

Przekroczenie prędkości Wysokość mandatu* Zatrzymanie prawa jazdy*
do 10 km/h 20 euro -
11 - 15 km/h 40 euro -
16 - 20 km/h 60 euro -
21 - 25 km/h 100 euro -
26 - 30 km/h 150 euro 1 miesiąc w przypadku recydywy*
31 - 40 km/h 200 euro 1 miesiąc w przypadku recydywy*
41 - 50 km/h 320 euro 1 miesiąc
51 - 60 km/h 480 euro 1 miesiąc
61 - 70 km/h 600 euro 2 miesiące
Powyżej 70 km/h 700 euro 3 miesiące
*stawki mandatów za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowanym kary są wyższe! *Dotyczy również kierowców z zagranicy – czasowy zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje wtedy tylko na terenie Niemiec.