• Cadillac One jest drogowym odpowiednikiem Air Force One, czyli samolotu prezydenta USA
  • "Bestia" potrafi zostawić za sobą plamę oleju, zasłonę dymną i razić prądem, a w środku ma zapas krwi dla prezydenta
  • Z powodu wizyty Joego Bidena w Rzeszowie i Warszawie będą utrudnienia w ruchu. Kierowcy i pasażerowie transportu miejskiego powinni się na to przygotować
  • Utrudnienia w Rzeszowie będą w piątek, natomiast w Warszawie potrwają od piątku wieczorem aż do końca soboty
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Bestia, czyli Cadillac One, którym tradycyjnie podróżuje prezydent USA, w piątek przyjedzie do Polski razem z Joem Bidenem. To samochód specjalnie stworzony dla głowy państwa, a jego zadaniem jest jak najlepsze zabezpieczenie prezydenta przed jakimkolwiek atakiem na jego życie.

Z tego względu ma on 20-centymetrowy pancerz, płyty na podwoziu, które zabezpieczają przed ładunkami wybuchowymi, a także szyby mające aż 12 cm grubości. Przez to wszystko drzwi samochodu ważą podobnie do drzwi od samolotu pasażerskiego.

Dobre opancerzenie to jednak nie wszystko, samochód w każdej chwili może wypuścić zasłonę dymną, wnętrze ma system hermetyzacji na wypadek ataków chemicznych, a klamki mogą razić prądem. Co ciekawe, samochód ma możliwość pozostawienia za sobą plamy oleju, a opony są wzmocnione kevlarem, zatem Cadillac może jechać nawet po przebiciu opon.

Cadillac One Foto: StreetVJ / Shutterstock
Cadillac One

W "Bestii" znajduje się tlen oraz zapas krwi dla prezydenta, pasażerowie posiadają także noktowizory, które umożliwiają jazdę w nocy z wyłączonymi światłami. Na wyposażeniu auta jest oczywiście broń i granaty, a za samochodem prezydenta USA jedzie lekarz, a nawet mechanik!

Udogodnień jest wiele, co powoduje, że auto swoje waży. Jego masa własna szacowana jest na 8-10 ton, ale nie jest to problem, ponieważ Cadillac One tylko z zewnątrz wygląda na osobowe auto. W rzeczywistości osadzony jest on na podwoziu ciężarowego Chevroleta Kodiak.

Foto: Auto Świat

Pod maską Cadillaca One pracuje diesel V8 o pojemności 6,6 litra. Standardowo ma on 445 KM mocy i 1221 Nm momentu obrotowego, choć mawia się, że jednostka w "Bestii" jest dodatkowo wzmocniona, nie wiadomo jednak, jak bardzo. Ze względu na masę nie jest to demon prędkości i oszczędności. Do 100 km/h rozpędza się w 15 sekund, a spalanie wynosi około 30 l/100 km. Nie są to porażające wartości, choć jeśli przyjąć, że jest to bardziej ciężarówka niż osobówka, osiągi te nie są najgorsze.

Joe Biden w Polsce: utrudnienia w ruchu w Rzeszowie i Warszawie

Joe Biden przyleciał do Rzeszowa 25 marca po południu. Następnie odleci do Warszawy. Kierowcy z tych miast muszą więc liczyć się z utrudnieniami w ruchu, a pasażerowie komunikacji miejskiej ze zmianami w rozkładach jazdy.

Joe biden w Polsce: utrudnienia w Rzeszowie

W Rzeszowie w godzinach 13:30 – 17:35 zamknięta będzie droga wojewódzka nr 869 od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 878 do skrzyżowania z drogą krajową nr 9. Z tego powodu Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie zawiesza kursy linii nr 51 w godzinach:

  • odjazd z Bardowskiego: 13:00; 14:00; 15:20 i 16:20;
  • odjazd z Jasionki EME AERO: 14:14; 15:14; 16:14 i 17:15. 

Joe Biden w Polsce: utrudnienia w Warszawie

Lądowanie amerykańskiego prezydenta w stolicy Polski spodziewane jest w piątek wieczorem, ale już od popołudnia zamknięta dla ruchu będzie ul. Żwirki i Wigury, która prowadzi bezpośrednio na lotnisko Chopina. Prezydent USA będzie nocował w ścisłym centrum Warszawy, prawdopodobnie w hotelu Marriott, zatem okoliczne ulice mogą być zamknięte.

Z kolei w sobotę w ciągu całego dnia ruch będzie wstrzymany w Alejach Jerozolimskich i na Trakcie Królewskim (Krakowskie Przedmieście – Al. Ujazdowskie) oraz na ulicach poprzecznych. Możliwe są również zmiany w ruchu na Wisłostradzie. Wieczorem, gdy kolumna prezydenta USA będzie jechała na Lotnisko Chopina, ponownie wyłączona z ruchu będzie ul. Żwirki i Wigury.

Warszawska policja zaleca omijać centrum już od piątkowego popołudnia i przez całą sobotę. Kierowców prosi się o stosowanie się do poleceń policjantów, funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa oraz Straży Miejskiej.

Niestety nie jest znana konkretna lista zamkniętych ulic. Co więcej, informacje mogą ulec zmianie lub uzupełnieniu. Oznacza to, że mogą zostać zablokowane także kolejne drogi.

Joe Biden w Polsce: metro i pociągi jedynym pewnym transportem

To także powoduje, że nie wiadomo dokładnie, jak wyglądać będą utrudnienia w komunikacji miejskiej. W miarę zamykania przez policję dla ruchu kolejnych ulic, pojazdy transportu miejskiego będą kierowane na trasy objazdowe najbliższymi przejezdnymi ulicami, ich trasy mogą być także skracane. Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Warszawie zachęca do korzystania z metra i pociągów. To jedyne pewne środki transportu.

W piątek po południu i w sobotę w kluczowych miejscach będą informatorzy, którzy pokierują pasażerów do najlepszego dostępnego środka transportu. Ponadto na stronie internetowej Warszawskiego Transportu Publicznego (WTP) oraz w mediach społecznościowych WTP dostępna będzie relacja na żywo z warszawskich ulic: w piątek w godz. 16:00-21:00 i w sobotę w godz. 8:00-20:00.