Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Dobry płyn do mycia szyb

14 maja 07 01:00
Udostępnij
0
Skomentuj

Kupując płyn do spryskiwacza, kupujesz głównie... wodę! Oprócz niej jest w nimniewielka ilość detergentów, rozpuszczalnik organiczny (substancja rozpuszczająca resztki owadów i innych podobnych zabrudzeń) orazbarwnik. Ta ostatnia substancja z technicznego punktu widzenia jest zbędna a wręcz szkodliwa, bo zostawia zacieki na szybie i przebarwienia na jasnym lakierze. Zacieki powoduje też twarda woda. Do płynów dodaje się także perfumy, które są właściwie zbędne.Świetny płyn do szyb można zrobić z koncentratu.Niewielka dawka zawiera wszystkie niezbędne substancje.Płyn z koncentratu50-mililitrowa dawka preparatu Liqui Moly pozwala na sporządzenie 5 litrów niemal bezbarwnego, dobrego płynu do szyb. Moje Auto oferuje 250 ml koncentratu na 25 litrów płynu, który również sprawdza się dobrze. Natomiast tabletki tej samej firmy mają tak dużo barwnika, że sporządzona gotowa ciecz do spryskiwacza zostawia ślady na lakierze - odradzamy! Skoncentrowany CarPlan (z 1 litra zrobimy 20 l płynu) jest w porządku.Czyste szkłoPłyn czyszczący to za mało! Do polerowania szyb trzeba mieć także odpowiednie narzędzie. Na płaskich powierzchniach sprawdzi się ściągaczka lub stare pióro wycieraczki. Niestety, takie narzędzie nie spełni zadania wewnątrz auta, m.in. dlatego że nie sposób nim precyzyjnie manewrować. Można użyć kawałka irchy, która nie zostawia zacieków, ale kosztuje dużo (kilka-kilkanaście zł) i brudzi się. Szyby od wewnątrz wygodnie wytrzemy gąbką obszytą materiałem skóropodobnym, ale też trudno ją umyć. Sposób domowy: najtańszym i bardzo dobrym środkiem do mycia szyb bez zacieków jest przeczytana gazeta codzienna, pod warunkiem, że jest wydrukowana na miękkim, typowym papierze gazetowym. Gazeta jest bardzo dobra, niezależnie od treści jakie zawiera! Nadaje się do użycia zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz samochodu. Zamiast gazety możemy posłużyć się ręcznikami papierowymi w rolce - są tanie i bardzo dobre!Preparaty wieloskładnikowePreparaty nazywane niewidzialnymi wycieraczkami sprawiają, że woda z brudem jest odpychana od szyby, formuje się w kulki i spływa wraz z brudem pod wpływem pędu powietrza. Zalety: szyba dłużej pozostaje czysta, szczególnie w miejscach, do których nie docierają wycieraczki; boczne szyby brudzą się wolniej i pozostają bardziej przejrzyste.Wady: pogarsza się praca wycieraczek, które są wciąż potrzebne podczas wolnej jazdy; nocą zwiększa się efekt oślepiania kierowcy; najtańsze preparaty wystarczają na krótko.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej

Dobry płyn do mycia szyb (slajd 1 z 5)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego