AS i AST to skróty od słów "Auto Store" lub "Auto Save". To jedna z podstawowych funkcji każdego odbiornika radiowego. Służy do automatycznego przeszukania pasma częstotliwości i zapamiętania stacji radiowych.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Co stanie się, gdy wciśniemy przycisk AS? To zależy, czy przycisk wciśniemy na krótko, czy też przytrzymamy wciśnięty nieco dłużej. Tuner radiowy powinien wyszukać najmocniejsze stacje radiowe i zapamiętać je (tak zwykle bywa, gdy przycisk AS wciśniemy na dłużej – np. na 2 sekundy). Zależnie od modelu radia sprzęt zapamięta wówczas kilka lub kilkanaście rozgłośni. W niektórych odbiornikach wystarczy tylko raz wcisnąć AS, by pojawiła się lista stacji oraz opcja ręcznego zapisywania stacja w pamięci tunera.

Co zrobić, gdy radio nie odbiera żadnej stacji?

Niekiedy zdarza się, że tuner nie znajdzie żadnej rozgłośni. Wówczas należy sprawdzić nie tylko połączenie radia z anteną. W niektórych miejscach (np. w rejonach górskich, tunelach, parkingach podziemnych, przy wysokich budynkach czy stacjach wysokiego napięcia) mogą wystąpić problemy z odbiorem sygnału radiowego. Zwykle wystarczy zmienić lokalizację (np. przejechać na wyżej położone miejsce), by odbiornik wyszukał stacje radiowe.

W niektórych samochodach funkcja AS (AST) dotyczy tylko zakresu FM. Jeśli zatem chcemy zaprogramować stacje na zakresie AM, to należy skorzystać z ręcznego przeszukiwania pasma.

W starszych radioodbiornikach stosowano także funkcję regulacji czułości odbiornika radiowego (LO/DX). Zależnie od wybranej opcji tuner może wówczas pominąć niektóre stacje podczas przeszukiwania pasma.