CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.254.564.051.89
Średnio4.584.744.312.10
Najdrożej4.794.954.592.71

Jak skutecznie wyprać tapicerkę?

12 maja 08 01:00
Udostępnij
0
Skomentuj

Czekoladki, cukierki, coca cola, kanapki, które upadają prawie zawszemasłem do dołu– to wszystko robi z naszego auta obiekt dośćobrzydliwy, ale na szczęście nie na zawsze

Niektóre zanieczyszczenia da się usunąć po prostu ciepłą wodą – np. plamy po czekoladzie, a nawet tłuste plamy po maśle – tyle, że w tym drugim przypadku woda musi być gorąca, a my powinniśmy postarać się o grube, gumowe rękawice, aby się nie poparzyć.

Na początku odkurzamy

Jest wiele domowych sposobów na usuwanie plam i zabrudzeń tapicerki, ale jeśli nie chcemy się męczyć, wypróbujmy zwykłą piankę do prania dywanów i tekstyliów. Potrzebny będzie także odkurzacz.

Jeśli wozimy w samochodzie psa, powinien to być bardzo silny odkurzacz, a jeśli i on nie jest w stanie całkiem wessać sierści, najbardziej zanieczyszczone miejsca potraktujmy drobnoziarnistym papierem ściernym i spróbujmy odkurzyć je ponownie.

Oszczędź nawet 517 zł na ubezpieczeniu OC!

Różnice w cenach polis dla tego samego auta mogą wynosić nawet kilkaset procent! Dlatego zanim kupicie ubezpieczenie, porównajcie oferty rożnych firm.

Odkurzanie jest takie ważne, bo większość preparatów do prania dywanów działa na podobnej zasadzie: po wtarciu ich w materiał, środek krystalizuje się wraz z zanieczyszczeniami w mikrogranulki, które po wyschnięciu preparatu da się usunąć poprzez ponowne odkurzanie. Niema sensu krystalizować luźnego brudu, który można odkurzyć.

A jeśli pozostały plamy?

Użyjmy bardziej skoncentrowanego środka (odplamiacza), sprawdzając jednak uprzednio, czy nie odbarwia tkaniny. Sprawdzonym sposobem jest użycie jako odplamiacza benzyny (tak, benzyny!) ekstrakcyjnej,tzw. rozpuszczalnika ekstrakcyjnego – ma intensywny zapach, ale po dość krótkim czasie całkowicie się ulatnia, a plamy zwilżone benzyną da się zetrzeć bez śladu. Używając benzyny, trzeba jednak uważać na elementy klejone – ten środek może osłabić klej.

Na to warto zwrócić uwagę

Przed praniem obić tapicerskich warto je jak najdokładniej odkurzyć. Mniejsze jest wtedy ryzyko powstania zacieków na czyszczonych powierzchniach.Nie da się punktowo usunąć pojedynczych plam z foteli czy innych elementów starych samochodów. Jest to możliwe tylko w przypadku nowych obić tapicerskich, które są ogólnie czyste, tylko w jednym miejscu coś się np. wylało. W pozostałych przypadkach trzeba czyścić cały element aż do krawędzi obicia tapicerskiego.

To dlatego, że w miarę użytkowania.W materiał wbijają się zanieczyszczenia, które zmieniają jego kolor. Punktowe czyszczenie powoduje ożywienie barwy niewielkiej powierzchni, co wygląda po wyschnięciu jak zaciek.Materiały używane w samochodach są dość łatwe do odplamiania i bardzo odporne na odbarwienia pod wpływem środków czyszczących, jednak zawsze przed zastosowaniem jakiegoś preparatu po raz pierwszy należy sprawdzić jego działanie na mniej widocznym fragmencie czyszczonej powierzchni.

Szczególnie zimą przed czyszczeniem tapicerki trzeba koniecznie zadbać o miejsce, w którym można odstawić auto do wyschnięcia. Zimą pozostawienie samochodu z wilgotnymi fotelami na mrozie spowoduje zamarzanie drobinek wody i zniszczenie tapicerki, latem podczas deszczowej pogody długotrwałe narażenie materiałów na wilgoć spowoduje pojawienie się pleśni w aucie. Potrzebny jest więc albo suchy garaż, albo słoneczna pogoda. Podczas suszenia wnętrza szybypozostawiamy przynajmniej uchylone.

Profesjonalne pranie tapicerki

Odkurzacz piorący to narzędzie używane do prania tapicerki w warsztatach samochodowych. Zaletą takiego urządzenia jest wysoka skuteczność, praca postępuje szybko i cała operacja jest o wiele tańsza niż w przypadku używania pianek w sprejach. Oczywiście, zamiast urządzenia profesjonalnego można użyć odkurzacza domowego.

W myjni samochodowej za pranie tapicerki z reguły trzeba zapłacić nie mniej niż 150 zł, jednak będzie to – szczególnie gdy wnętrze jest mocno zabrudzone – dobre rozwiązanie. Fachowcy lepiej poradzą sobie z doprowadzeniem wnętrza do porządku – będzie wyglądać jak nowe.

Pranie proste niesłychanie

Kupując kosmetyki do samochodu, zwracajmy uwagę na jakość produktów. Samodzielne czyszczenie wnętrza może okazać się wyjątkowo drogie. Radzimy, na co zwrócić uwagę, aby czyszcząc auto nie popełnić błędu.

Kosmetyki do auta kupuje się coraz przyjemniej, bo na półki trafiają kolejne produkty renomowanych światowych marek, a to oznacza dla producentów i importerów konieczność konkurowania i ceną, i jakością.

Poza środkami z rodzimych wytwórni, które tradycynie wyróżniają się najniższymi cenami (m.in. Autoland, Moje Auto) i jednocześnie coraz częściej mają nie tylko coraz atrakcyjniejsze opakowania, ale naprawdę nadają się do użytku, możemy wybierać w bogatej ofercie gigantów chemii samochodowej (Turtle Wax, Sonax, CarPlan).

Sami czy z pomocą?

Jednak niektóre z tych produktów są na tyle drogie, że warto dokładnie policzyć: czy opłaca się samemu doprowadzić auto do porządku, czy może lepiej zlecić wykonanie tego zadania pracownikom profesjonalnej myjni ręcznej?

To pytanie wydaje się być szczególnie na miejscu, gdy spotykamy się z produktami, których cena zbliża się do 100 zł za opakowanie – jak np. w przypadku środków firmy Farécla, która w ofercie ma przede wszystkim produkty dla profesjonalistów, ale proponuje także linię kosmetyków dla amatorów – bardzo dobrych, ale delikatnie mówiąc, nieco za drogich.

W każdym razie, korzystając z bogatej oferty, warto wybrzydzać: nawet wiedząc, że będziemy potrzebować więcej niż jednego opakowania pianki do dywanów, kupmy jedną. Jeśli nas nie zadowoli, wypróbujemy inną. Zmieńmy też używany środek, jeśli jest mało wydajny. Szczególnie w przypadku sprejów można zmieścić w nich dużo preparatu albo wypełniacza.To warto wiedzieć, wybierając środek do tapicerki

Preparaty w sprejach są często mniej wydajne od płynów do czyszczenia tapicerki sprzedawanych w atomizerach, jednak dają gęstą pianę, którą wygodnie i równomiernie wciera się w czyszczony materiał.Do wyczyszczenia całego wnętrza (dwóch foteli, tylnej kanapy, dywanów i bagażnika) trzeba mieć 2-3 opakowania w spreju.

Ściereczki do tapicerki nie nadają się do gruntownego prania tapicerki, ale są bardzo przydatne jako szybka pomoc w przypadku nagłego zaplamienia foteli np. przez dzieci. Preparaty do ochrony tapicerki przed plamami tworzą powłokę odpychającą wodę. W efekcie wylana ciecz formuje się w kulki i łatwo spływa z tapicerki. Jednak działanie tego preparatu z czasem maleje i aby nie powstały plamy, trzeba chroniony materiał jak najszybciej osuszyć ręcznikiem papierowym, chusteczką chigieniczną lubnp. kawałkiem gazety.

Większość środków do tapicerki tekstylnej świetnie nadaje się także do czyszczenia powierzchni winylowych.Należy bardzo uważać, dobierając preparat czyszczący do tapicerki z mniej popularnych materiałów, np. skóry naturalnej i alcantary. Takie materiały bezpiecznie można czyścić wyłącznie specjalistycznymi środkami. Szczególnie skórę można nieodwracalnie zniszczyć lub zmienić kolor czyszczonej powierzchni.

To jest ważne!

Przystępując do czyszczenia obić w samochodzie, warto zaopatrzyć się w porządną szczotkę do tapicerki. Kupimy ją np. w hipermarkecie albo sklepie motoryzacyjnym. W całości plastikowe szczotki dołączane do niektórych preparatów są z reguły nie dość delikatne, a poza tym działają o wiele mniej skutecznie, niż porządna szczotka kupiona osobno.

Konieczny będzie odkurzacz. Może być domowy, ale jeśli nie jest to odkurzacz piorący dostosowany do zasysania wody, sprawdźmy, czy na podłodze i pod dywanikami auta nie zgromadziła się woda. Zassanie wody zwykłym odkurzaczem domowym może go zepsuć a nawet spowodować porażenie użytkownika prądem.

Pianki do dywanów nie są środkami bardzo agresywnymi, jednak warto zaopatrzyć się w gumowe rękawice kuchenne albo lateksowe (do kupienia w aptece). Jest to szczególnie ważne, gdy do odplamiania używamy benzyny ekstrakcyjnej. To bardzo dobry odplamiacz, ale błyskawicznie wysusza skórę rąk.

Pianki do tapicerki zawierają dużo wody. Nie pryskajmy nadmiernej ilości tych środków na połączenia elektryczne. Uwaga: pod fotelami znajdują się kable prowadzące do napinaczy pasów bezpieczeństwa, ogrzewania foteli oraz do airbagów.

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (24)

No photo
No photo ~True Użytkownik anonimowy
~True :
No photo ~True Użytkownik anonimowy
Ciekawe która taka niby "Profesjonalna" firma używa extraktora zamiast odkurzaczy? Odkurzaczem jak sama nazwa wskazuje możey jedynie odkurzyć a nie uprać tapicerkę. Jak ktoś już chce zrobić profesjonalnie niech wypożyczy z marketu urządzenie "Rug Doctor" - Koszt ok 120 -150 pln ale tapicerka i dywan są naprawdę suche a nie jak po odkurzaczu typu "Wodnik" lub innych tego typu wynalazkach. Artykuł mało przydatny, bez testu chemi do czyszczenia. Typowe bicie piany bez znajomości tematu. Jak zawsze redaktorzyna (redaktor by się postarał) coś poczytał na necie i popełnił coś bez merytorycznej wartości.
25 lip 14 23:36 | ocena: 79%
Liczba głosów:19
79%
21%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~pan jan Użytkownik anonimowy
~pan jan :
No photo ~pan jan Użytkownik anonimowy
zwykły wanish tez daje radę
10 cze 15 10:55 | ocena: 75%
Liczba głosów:8
75%
25%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~JD Użytkownik anonimowy
~JD :
No photo ~JD Użytkownik anonimowy
profesjonalny artykuł profesjonalny artykuł
16 lip 12 10:24 | ocena: 50%
Liczba głosów:10
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~ziomek Użytkownik anonimowy
~ziomek :
No photo ~ziomek Użytkownik anonimowy
Ja do samodzielnego czyszczenia tapicerki mogę polecić coś takiego http://srodkiczystosci.net.pl . Wypróbowane, działa
14 lip 16 11:28 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
0%
100%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Tomek Użytkownik anonimowy
~Tomek :
No photo ~Tomek Użytkownik anonimowy
Tiaaaa... specjalne szczotki? Najlepsza do tego jest stara firana.
27 cze 16 12:21 | ocena: 75%
Liczba głosów:4
75%
25%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Kingstoner Użytkownik anonimowy
~Kingstoner :
No photo ~Kingstoner Użytkownik anonimowy
JA osobiście korzystam z produktu firmy Forte: I-Foam jesto to o tyle idaleny produkt do czyszczenia tapicerki samochodowej, że nawet czasami używam go w domu :)
8 sie 12:53
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~max Użytkownik anonimowy
~max :
No photo ~max Użytkownik anonimowy
Plak płyn do tapicerki. Nie namacza mocno a tapicerka jak nowa. Ja polecam ten produkt
26 maja 09:36
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Olaff Użytkownik anonimowy
~Olaff :
No photo ~Olaff Użytkownik anonimowy
Przy pomocy odkurzacza parowego jest najtaniej i najsprawniej. Para super czyści tapicerkę a do tego po umyciu można od razu wsiadać i jechać. Koszt to kilka kilkanaście złotych. taki odkurzacz na myjni najlepiej mi umył tapicekrę http://www.inwestujwmyjnie.pl
15 maja 00:59
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~mdaj19911997 Użytkownik anonimowy
~mdaj19911997 :
No photo ~mdaj19911997 Użytkownik anonimowy
A jakie sa domowe sposoby?
3 mar 22:45 | ocena: 100%
Liczba głosów:1
0%
100%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Artur Użytkownik anonimowy
~Artur
No photo ~Artur Użytkownik anonimowy
do ~Michal:
No photo ~Michal Użytkownik anonimowy
30 sty 01:25 użytkownik ~Michal napisał
ja sam tegonie potrafię zrobić, a nie dlatego że to jest trudne, tylko nie mogę dojśc do tych rożnych zakamarków, dlatego zawsze stawiam na Serwis Szer w Łodzi
za niewielkie pieniądze to robią
Michał, jakie mają ceny na pranie tapicerki? Ja korzystam z usług firmy szoruj.pl raz na rok biorę u nich pranie za 150zł (dla mnie 130 zł. :-)) ale nie długo będę w Łodzi, może tam będzie taniej?
13 lut 22:20 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
0%
100%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Jak skutecznie wyprać tapicerkę?

Jak skutecznie wyprać tapicerkę?

Jak skutecznie wyprać tapicerkę? (slajd 1 z 5)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego
Foto: Auto Świat

Reklamy
Koniec bloku reklamowego