Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.384.494.291.97
Średnio4.594.734.492.11
Najdrożej4.994.994.992.29

Słonecznikowy nie tuczy

16 sie 07 11:00

O tym, że nowoczesne diesle są wrażliwe na jakość paliwa, pisaliśmy już wielokrotnie. Teraz sprawdziliśmy, jak długo da się pojeździć na najwyższej jakości oleju... spożywczym

Udostępnij
0
Skomentuj

Zachęceni wynikami testów z 2000 i z 2003 r., kiedy to mimo kilku problemów udało się pokonać zasilanym olejem spożywczym kilkunastoletnim Golfem II turbodieslem kilkadziesiąt tys. km (i to bez zniszczenia silnika), postanowiliśmy sprawdzić, jak takie samo paliwo sprawdzi się w supernowoczesnym Golfie TDI. Przyznajemy, że przyjęliśmy dosyć ostre założenia. Samochód seryjny, bez żadnych przeróbek. W żaden sposób nie modyfikowaliśmy ani nie rozcieńczaliśmy też paliwa - olej pozostał dokładnie taki, jaki można znaleźć na półkach w sklepie spożywczym. Sceptycy twierdzili, że to się nie może udać, że prawdopodobnie auta nie da się uruchomić.

Początek testu był zaskakująco obiecujący

Tymczasem pierwsza próba zakończyła się sukcesem. Po zatankowaniu oleju spożywczego nowy Golf potrzebował dosłownie chwili, żeby zaskoczyć. O ile jego poprzednik wymagał zazwyczaj zastosowania przynajmniej odrobiny samostartu, nowemu TDI trzeba było zaledwie dłuższego zakręcenia rozrusznikiem.

Po pierwszysch kilometrach kolejne zaskoczenie - mimo zastosowania "naturalnego" paliwa osiągi pozostały zupełnie bez zmian, TDI było zrywne i dynamiczne. Nic się nie zmieniło? Niezupełnie: z rury wydechowej zaczął wydobywać się ostry zapach, niczym z nadmorskiej smażalni.

Po kolejnych startach nie było już tak dobrze. Przy niskiej temperaturze silnik wprawdzie zapalał, jednak przez pierwsze 4 minuty kategorycznie wzbraniał się przed wykonaniem jakiegokolwiek poważniejszego wysiłku. Dopiero po upływie tego czasu, jak gdyby nigdy nic zaczynał reagować na naciskanie pedału gazu. Tak czy innaczej pod względem wygody eksploatacji i kultury pracy na alternatywnym paliwie nowy Golf na głowę bił swojego poprzednika, który do względnie normalnej jazdy na oleju spożywczym wymagał kilku przeróbek.

Im dłużej, tym gorzej. Coraz więcej usterek

Pierwszy raz Golf zawiódł z powodu błahostki - gęsty olej roślinny zatkał filtr paliwa. Po wymianie auto znowu zaczęło jeździć normalnie. Ale nie na długo - 2 tygodnie później Golf znowu odmówił posłuszeństwa i tym razem bez pomocy warsztatu nie udało się go uruchomić. Diagnoza mechaników - uszkodzenie wstępnej pompy paliwa. W dodatku technicy stwierdzili również inne nieprawidłowości odnotowane w pamięci błędów komputera.

Kolejne dni przyniosły odczuwalny spadek dynamiki, spora część ze stadka 105 koni zamiast pracować, wolała się paść na rzepaku. Mimo wszystko auto nadal jeździło - niestety do czasu. Po 5 tygodniach i 4239 przejechanych km stało się! W trakcie wyprzedzania spod maski dobiegł huk. Wprawdzie silnik pracował nadal, jednak do jazdy brakowało mu siły. Z rury wydechowej poza kropelkami oleju zaczęły się wydostawać kłęby gęstego dymu. Nie trzeba być ekspertem, żeby wiedzieć, co to oznacza - śmierć turbosprężarki.

Samochód został odtransportowany do fabryki Volkswagena w Salzgitter, gdzie dokładną diagnozę przeprowadziło konsylium ekspertów: mechaników, specjalistów ds. jakości, pracowników działu konstrukcyjnego oraz inżynierów odpowiedzialnych za testy.

Całkiem poważne spustoszenia

Rozbiórka silnika potwierdziła pierwsze podejrzenia - turbina nadaje się wyłącznie na złom. We wnętrzu korpusu nie udało się nawet znaleźć wirnika - jego szczątki odkryliśmy dopiero w całkowicie zaolejonym katalizatorze. Ale dlaczego?

Zdaniem ekspertów przyczyną tak dużej "demolki" były długotrwale utrzymujące się zbyt wysokie obroty. Czyżby defekt nie miał nic wspólnego z zastosowanym paliwem? Miał i to bardzo dużo! Nasz testowy Golf był wyposażonyw turbinę o zmiennej geometrii łopatek. Niespalone resztki oleju spożywczego (dokładnie takie same, jak na starej, kuchennej patelni) zablokowały jednak precyzyjny mechanizm sterujący obrotami turbiny.

Efekt? Wirnik kręcił się z prędkością nawet o 80 tys. obr./min większą, niż zakładali to konstruktorzy silnika. To się nie mogło udać! A co z resztą silnika? Blok przetrwał testbez rozpoznawalnych szkód. Gorzej z osprzętem. Wszystkie 4 pompowtryskiwacze noszą wyraźne ślady zużycia, wprawdzie po zakończeniu testu nadal działały,ale zdaniem specjalistów już niedługo.

Na "własne życzenie" popsuliśmy przepływomierz - ucierpiał na skutek rozruchów przy pomocy samostartu. Gdyby nie przedwczesna awaria turbiny, zdążylibyśmy popsuć więcej - do oleju silnikowego przedostało się sporo niespalonego oleju spożywczego, znacznie pogarszając jego właściwości smarne. Przy zachowaniu zalecanych okresów międzyprzeglądowych zagrożone byłyby elementy m.in. układu korbowego.

Czy to oznacza, że "biopaliwo" nie nadaje się do zasilania samochodów? Nadaje się, ale nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać. Żeby miało szanse zadziałać, należy albo poważnie zmodyfikować samochód, albo poddać olej roślinny dalszej obróbce chemicznej.

To się musiało źle skończyć!

Uprzedzając ataki zwolenników biopaliw, przyznajemy, że wybraliśmy najbardziej ekstremalny i ryzykowny wariant. Zarówno samochód, jak i olej nie były w żaden sposób zmodyfikowane.

Dlatego powyższy test pokazuje tylko, że w seryjnym, nowym aucie czysty olej spożywczy musi spowodować poważne spustoszenia. Trzeba jednak zaznaczyć, że istnieją na rynku (zarówno polskim, jak i za granicą) firmy dokonujące kompleksowych przeróbek, które znacznie ograniczają ryzyko tak poważnych awarii oraz umożliwiają codzienną, w miarę bezproblemową "jazdę na rzepaku".

Specjaliści z firmy Volkswagen od początku przewidywali, że test może skończyć się awarią - na wszelki wypadek na naszego Golfa czekał już zastępczy silnik. Jak się okazało, przydał się.

Groźne nie tylko dla auta

Nie bez przyczyny test odbywał się w Niemczech. Mimo że w Polsce coraz więcej osób decyduje się na tankowanie oleju roślinnego, tańszego od paliwa sprzedawanego na stacjach, to oficjalny test mógłby się skończyć dla nas sporymi kłopotami. Dlaczego? Bo u nas wszystko, co trafia do baku, z mocy prawa staje się paliwem i podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym (ok. 2 zł za litr). Tyle że niestety nie ma jak tego podatku zapłacić, bo nikt nie przewidział w przepisach wykonawczych trybu jego indywidualnego uiszczania.

Gdyby czujny pracownik kontroli skarbowej przeczytał artykuł, bylibyśmy w nie lada opałach. W zależności od rodzaju przewinienia kodeks karno-skarbowy przewiduje wysokie kary pieniężne, a nawet więzienie. Przepisy mają się wkrótce zmienić, tyle tylko że nie wiadomo, na czym zmiany te mają polegać. Mimo grożących konsekwencji "podziemny" rynek biopaliw ma się w Polsce nieźle.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~dariuszmed Użytkownik anonimowy
~dariuszmed :
No photo ~dariuszmed Użytkownik anonimowy
Nigdy bym się nie odważył zatankować rzepaku do nowoczesnego silnika, ale kiedyś ford transit silnik 2,5 d, najzwyklejszy na świecie, jeździł bna rzepaku 150 tysięcy km, i w dobrej kondycji został sprzedany
3 mar 16 09:47 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
33%
67%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~miłośnik hopla Użytkownik anonimowy
~miłośnik hopla :
No photo ~miłośnik hopla Użytkownik anonimowy
Stary Opel Vectra tankowanie tylko ON premium, verwa, lotos dynamic, przebieg 1000000 km i śmiga jak nowy.
3 mar 16 05:46 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
67%
33%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~OAVRGVOrNiRzK Użytkownik anonimowy
~OAVRGVOrNiRzK :
No photo ~OAVRGVOrNiRzK Użytkownik anonimowy
AIWuAe http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
28 lis 09:06
Liczba głosów:0
0%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Edek Użytkownik anonimowy
~Edek :
No photo ~Edek Użytkownik anonimowy
ON tańszy niż spożywczy to po co tankować rzepak?
8 mar 16 14:25 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
Piotr Kierus Piotr Kierus Facebook Zobacz profil
Piotr Kierus :
Piotr Kierus Piotr Kierus Facebook Zobacz profil
Kupują od Białorusinów ON - tak zwana smarkę.
Ich ciężarówki dużo palą...
3 mar 16 09:40 | ocena: 50%
Liczba głosów:2
50%
50%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~czytelnik Użytkownik anonimowy
~czytelnik :
No photo ~czytelnik Użytkownik anonimowy
Audi ma chyba auta FlexFuel?
2 mar 16 18:50 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Słonecznikowy nie tuczy

Zdrowe, ekologiczne, nietoksyczne. Czy olej roślinny może stanowić alternatywę dla coraz droższych paliw mineralnych?

Słonecznikowy nie tuczy (slajd 1 z 11)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego

Reklamy
Koniec bloku reklamowego