Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

CENY PALIW
Pb95Pb98ONLPG
Najtaniej4.374.494.291.97
Średnio4.604.744.492.11
Najdrożej4.994.994.992.27

Wichury, ulewy, pożary, żywioły atakują: kto za to zapłaci?

14 lip, 11:03

Naukowcy twierdzą, że gwałtowne zjawiska atmosferyczne będą zdarzały się coraz częściej. Kiedy powodowane przez nie szkody pokryje ubezpieczenie, a kiedy trzeba płacić samemu?

Udostępnij
0
Skomentuj
Wichury, ulewy, pożary żywioły atakują: kto za to zapłaci? Wichury, ulewy, pożary żywioły atakują: kto za to zapłaci? Foto: East News
 • Odszkodowanie za szkody nie zawsze musi być likwidowane z naszej polisy AC
 • Za spalone auto trudno uzyskać odszkodowanie
 • Jeśli drzewo było zdrowe i odpowiednio utrzymane, to nie dostaniecie odszkodowania od jego właściciela

Lato w tym roku zaczęło się dosyć burzliwie – nie brakowało wichur, ulew i oczywiście, nawałnic. Niemal zawsze takim zjawiskom towarzyszą poważne szkody dotyczące samochodów. Auta nie są przed nimi bezpieczne ani w miastach, ani na otwartym terenie.

Nawet garaż nie zapewnia całkowitej ochrony, o czym przekonało się wielu właścicieli aut podtopionych na podziemnych parkingach po ulewnych deszczach. Najlepszym zabezpieczeniem jest dobra polisa AC, wykupiona u wiarygodnego ubezpieczyciela. Przed zawarciem polisy należy bardzo dokładnie przeczytać tzw. ogólne warunki ubezpieczenia i upewnić się, czy nie ma w nich niewygodnych dla nas wyłączeń.

Niestety, polisy autocasco są drogie, szczególnie dla kierowców, którzy nie mają jeszcze zniżek za bezszkodową jazdę. Nasza rada: jeśli pełne AC jest poza waszym zasięgiem finansowym, warto poszukać polisy typu „minicasco”, czyli ubezpieczenia, które nie obejmuje szkód spowodowanych kolizjami, ale pokrywa straty w przypadku kradzieży auta, pożaru, działania żywiołów. Ale uwaga! Zakres tych ubezpieczeń jest bardzo zróżnicowany!

Odszkodowanie za zalanie samochodu, ulewy, powodzie

Czasem za skutki podtopień odpowiadają 
zarządcy urządzeń kanalizacyjnych. Czasem za skutki podtopień odpowiadają zarządcy urządzeń kanalizacyjnych. Foto: East News

Jeżeli do zalania auta dojdzie na skutek np. awarii wodociągowej, to szkody powinien pokryć ubezpieczyciel podmiotu, np. miejskiej spółki lub firmy ciepłowniczej, która zarządza daną infrastrukturą – takie firmy mają polisy OC. A co z podtopieniami spowodowanymi przez ulewne deszcze? Za takie szkody trzeba zwykle zapłacić z własnej kieszeni lub pokryć je z polisy AC. Od tej reguły bywają jednak wyjątki – jeśli uda się udowodnić, że do zalania doszło ze względu na zły stan kanalizacji, np. zatkane po remoncie studzienki, to zapłacić powinien zarządca urządzeń kanalizacyjnych lub jego ubezpieczyciel.

Jeśli nawet macie polisę AC, to w niektórych przypadkach firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania, np. jeśli samochód zostanie uszkodzony, gdy za wszelką cenę będziecie próbowali przejechać zalaną drogą – wtedy może to być uznane za winę umyślną lub rażące niedbalstwo, a to przesłanki, które wyłączają odpowiedzialność ubezpieczyciela.

Odszkodowanie za szkody z powodu gradobicia

Naprawy auta po gradobiciu niemało kosztują! Uszkodzenia są zwykle większe, jeśli podczas gradobicia auto jechało z dużą prędkością. Naprawy auta po gradobiciu niemało kosztują! Uszkodzenia są zwykle większe, jeśli podczas gradobicia auto jechało z dużą prędkością. Foto: Auto Świat

Większość polis autocasco i część ubezpieczeń typu minicasco zapewnia ochronę w przypadku szkód spowodowanych przez grad, ale od tej reguły zdarzają się wyjątki.

Koszty usunięcia wgnieceń klasycznymi metodami (prostowanie i wymiana elementów, ponowne lakierowanie) są bardzo wysokie.

Jeśli za szkody płacicie sami, warto rozważyć naprawę typu smart, polegającą na prostowaniu wgnieceń bez lakierowania – tak jest taniej, ale działa to tylko wtedy, jeśli wgniecenia nie są głębokie.

Odszkodowanie za straty w wyniku pożaru

W przypadku większych pożarów sprawa jest skomplikowana. Od którego auta zaczął się ogień? Czy doszło do podpalenia? W przypadku większych pożarów sprawa jest skomplikowana. Od którego auta zaczął się ogień? Czy doszło do podpalenia? Foto: Piotr Czypionka / Auto Świat

Nie wszystkie ubezpieczenia AC pokrywają szkody z powodu pożaru, do którego doszło na skutek przyczyny tkwiącej w aucie, np. usterki, zwarcia – warto to sprawdzić w OWU polisy. Jeśli przyczyna tkwi na zewnątrz auta, np. jest to podpalenie, to AC powinno zadziałać.

Jeżeli wasze auto zajmie się od innego płonącego samochodu, którego pożar był spowodowany przez samozapłon, to możecie domagać się odszkodowania z OC jego właściciela. Jeśli jednak to auto zostało podpalone, to ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej nie pokryje już szkody!

Odszkodowanie za szkody z powodu wiatru

Foto: East News

W czasie wichur auta są najczęściej uszkadzane przez połamane drzewa lub elementy budynków. Jeżeli drzewo albo budynek były w odpowiednim stanie, a osoby odpowiedzialne za nie dochowały staranności, to za szkodę trzeba zapłacić z własnej kieszeni lub pokryć ją z polisy AC.

Jeśli na auto spadnie drzewo, należy ustalić, do kogo ono należało i w jakim stanie znajdowało się przed tym zdarzeniem (czy np. nie było już wcześniej pochylone, spróchniałe). Warto zrobić dokładną dokumentację fotograficzną, ze zbliżeniami na fragmenty drzewa i korzenie. Jeśli właściciel drzewa lub jego ubezpieczyciel będą się upierali, że było ono zdrowe i zadbane, konieczna może być np. ekspertyza biegłego z zakresu dendrologii. Uwaga! Połamane drzewa są zwykle szybko usuwane, więc jeśli od razu nie zabezpieczycie dowodów, to potem może być za późno.

Gdy na samochód spadnie fragment budynku, a jego właściciel nie chce wypłacić odszkodowania, to ma on obowiązek dowieść, że obiekt był dobrze utrzymany.

Odszkodowanie jest możliwe, ale musicie walczyć o swoje

Jeśli nawet macie swoje ubezpieczenie autocasco, z którego można pokryć szkody powstałe w aucie, to zawsze lepiej najpierw sprawdzić, czy nie da się ich pokryć z polisy OC kogoś, kto przez swoje działania lub zaniedbania przyczynił się do powstania tych szkód.

Po pierwsze – w ten sposób zachowacie dotychczasowe zniżki, po drugie – polisy AC nie pokrywają ani kosztów wynajmu auta zastępczego, ani innych strat poniesionych z powodu braku możliwości korzystania z własnego samochodu.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.
Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze

No photo
No photo ~and Użytkownik anonimowy
~and :
No photo ~and Użytkownik anonimowy
Towarzystwa ubezpieczeniowe zapomniały po co są. kupuje polisę i płace za nią po to, aby to ubezpieczyciel przejął starania o zwrot wypłaconego odszkodowania. Obecnie płace za polisę i jeszcze muszę sie użerać z ubezpieczycielem o odszkodowanie i udowadniać, ze nie jestem wielbłądem. Tu coś nie gra i gdzie są te wszystkie organizacje obrony konsumenta?
23 lip 11:23 | ocena: 94%
Liczba głosów:18
94%
6%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Ubea.pl Użytkownik anonimowy
~Ubea.pl :
No photo ~Ubea.pl Użytkownik anonimowy
Pamiętajmy, że odszkodowanie z mini AC, jeśli auto ulegnie zniszczeniu w wyniku działania żywiołu, często można otrzymać jedynie wtedy, kiedy ubezpieczyciel stwierdzi szkodę całkowitą. Dokładne warunki mini AC obowiązujące w różnych towarzystwach można sprawdzić tutaj https://ubea.pl
17 lip 11:45 | ocena: 80%
Liczba głosów:5
80%
20%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~kol Użytkownik anonimowy
~kol :
No photo ~kol Użytkownik anonimowy
Zachodnie firmy ubezpieczeniowe podaja ze straty spowodowane przez anomalie klimattyczne sa obecnie 5 razy wieksze niz 30 lat temu.
23 lip 10:09 | ocena: 80%
Liczba głosów:5
80%
20%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~m50 Użytkownik anonimowy
~m50 :
No photo ~m50 Użytkownik anonimowy
Normalnie to winien byłby Tusk a teraz jak już wszyscy są kupieni za 500 to nie wiadomo kto winien i kto zapłaci.
23 lip 18:52 | ocena: 100%
Liczba głosów:3
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~specjalT Użytkownik anonimowy
~specjalT
No photo ~specjalT Użytkownik anonimowy
do ~JANOSIK:
No photo ~JANOSIK Użytkownik anonimowy
23 lip 18:38 użytkownik ~JANOSIK napisał
Przykłady na to jak PZU robi wynik finansowy:

- cena błotnika przedniego do TOYOTY RAV4: 1013,78 zł netto; w/g PZU: 29,74 zł netto (słownie: dwadzieścia dziewięć złotych 74/100 netto) - 2,9% ceny właściwej;
- cena błotnika przedniego OPEL ASTRA: 524,50 z
a po kiego sam [chałupniczo] naprawiasz zamiast załatwić to bezgotówkowo w autoryzowanym warsztacie???
23 lip 19:14 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~TlItLpMSTTMOkZ Użytkownik anonimowy
~TlItLpMSTTMOkZ :
No photo ~TlItLpMSTTMOkZ Użytkownik anonimowy
ydz00T http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com
29 lis 07:26
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Bronx Użytkownik anonimowy
~Bronx
No photo ~Bronx Użytkownik anonimowy
do ~and:
No photo ~and Użytkownik anonimowy
23 lip 11:23 użytkownik ~and napisał
Towarzystwa ubezpieczeniowe zapomniały po co są. kupuje polisę i płace za nią po to, aby to ubezpieczyciel przejął starania o zwrot wypłaconego odszkodowania. Obecnie płace za polisę i jeszcze muszę sie użerać z ubezpieczycielem o odszkodowanie i udowadn
Bo to bandycki kraj, w którym ubezpieczalnie robią co chcą, łamią umowy i zasady normalności. Szczególna w tym zakresie jest Compensa - nie polecam nikomu.
29 lip 15:40
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~puchatek Użytkownik anonimowy
~puchatek
No photo ~puchatek Użytkownik anonimowy
do ~Darek Łódź:
No photo ~Darek Łódź Użytkownik anonimowy
23 lip 11:58 użytkownik ~Darek Łódź napisał
Człowieku co za brednie ty piszesz. Piszesz chyba tylko aby zareklamować swój link.
W czerwcu w czasie wichury gałąź drzewa uszkodziła mi maskę silnie, lusterko i przednie okno.
Wykupiłem w PZU Mini Casko bo na pełne Autocasco nie było mnie stać. PZU napr
co ty piszesz chyba że zarabiasz na wypłatę PIS
23 lip 21:43
Liczba głosów:0
0%
0%
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~JANOSIK Użytkownik anonimowy
~JANOSIK :
No photo ~JANOSIK Użytkownik anonimowy
Przykłady na to jak PZU robi wynik finansowy:

- cena błotnika przedniego do TOYOTY RAV4: 1013,78 zł netto; w/g PZU: 29,74 zł netto (słownie: dwadzieścia dziewięć złotych 74/100 netto) - 2,9% ceny właściwej;
- cena błotnika przedniego OPEL ASTRA: 524,50 zł netto; w/g PZU: 35,55 zł netto (słownie: trzydzieści pięć złotych 55/100 netto) - 6,8% ceny właściwej;
- cena błotnika przedniego VW PASSAT CC: 982,60 zł netto; w/g PZU: 75,00 zł netto (słownie: siedemdziesiąt pięć złotych 00/100 netto) - 7,6% ceny właściwej.
Później autorzy ich oszukańczych procedur zgarniają gigantyczne premie, a w niedzielę pędzą pobożnie do komunii świętej.
Ciekawe, czy ich zarząd i rada nadzorcza spowiadają się z czerpania korzyści z opisanych praktyk.
23 lip 18:38 | ocena: 80%
Liczba głosów:5
80%
20%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Darek Łódź Użytkownik anonimowy
~Darek Łódź :
No photo ~Darek Łódź Użytkownik anonimowy
Człowieku co za brednie ty piszesz. Piszesz chyba tylko aby zareklamować swój link.
W czerwcu w czasie wichury gałąź drzewa uszkodziła mi maskę silnie, lusterko i przednie okno.
Wykupiłem w PZU Mini Casko bo na pełne Autocasco nie było mnie stać. PZU naprawiło mi szkodę bezgotówkowo we wskazanym przez siebie warsztacie naprawczym. Jestem bardzo zadowolony z tej usługi pomimo ze stracę na zniczkach pewnie 10%
23 lip 11:58 | ocena: 73%
Liczba głosów:11
27%
73%
| odpowiedzi: 1
 • Zgłoś naruszenie
 • Podziel się:
 •  Link
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej