Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Nowe Diesle nie są wcale takie złe? Nowy raport pokazuje, że już nie trują

6 lis, 09:16

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) informuje, że samochody z silnikami Diesla najnowszej generacji emitują niewielkie ilości zanieczyszczeń. Potwierdzają to dane pochodzące z testów różnych krajowych organów udzielających homologacji.

Udostępnij
0
Skomentuj
Dieselgate Dieselgate Foto: Andrzej Kondratczyk / Auto Świat

Opublikowane dane dotyczą ok. 270 nowych samochodów napędzanych silnikami wysokoprężnymi, które trafiły na europejskie rynki w ciągu ostatniego roku i przeszły proces homologacji według najnowszej normy Euro 6d-TEMP (dotyczy nowych modeli od września 2017 roku). Nakazuje ona badanie emisji szkodliwych substancji w rzeczywistych warunkach drogowych (cykl RDE - Real-Driving Emissions). Wcześniejszy cykl pomiarowy NEDC umożliwiał przeprowadzanie testów na hamowni.

Wszystkie przebadane auta z dieslami uzyskały wyniki znacznie poniżej progu emisji tlenku azotu (Nox). Co ciekawe, większość z nich już teraz spełnia ostrzejsze kryteria emisji Nox, które zaczną obowiązywać od początku 2020 roku.

. . Foto: ACEA
. . Foto: ACEA

Każdy z tych 270 typów pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, zgodnych z RDE, reprezentuje całą "rodzinę" podobnych samochodów w różnych wariantach, więc na rynku jest już teraz dostępnych wiele niskoemisyjnych samochodów z silnikami Diesla - czytamy w komunikacie wydanym przez ACEA. Niemiecki automobilklub ADAC szacuje, że obecnie dostępnych jest ponad 1200 różnych samochodów zgodnych z RDE1.

Niedawno ADAC rzeprowadził niezależne testy drogowe samochodów z silnikami wysokoprężnym zgodnymi z RDE (Euro 6d-TEMP). Wynika z nich, że jednostki najnowszej generacji emitują średnio o 85% mniej NOx, niż starsze konstrukcje, spełniające normę Euro 5 (najczystsze diesle aż o 95-99% mniej!).

- Producenci samochodów poczynili znaczne inwestycje, aby szybko osiągnąć te ogromne redukcje emisji NOx. Ważne jest, abyśmy przestali demonizować technologię diesla jako całość. Musimy odróżnić starą flotę silników wysokoprężnych od pojazdów najnowszej generacji - podsumował Erik Jonnaert, Sekretarz Generalny stowarzyszenia ACEA.

Poleć
Udostępnij
0

Zobacz również:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej