Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Nowe oznaczenia paliw na stacjach benzynowych – trzeba je znać

11 lip, 18:04

Już teraz tankując paliwo, możemy trafić na symbole E5, E10, czy B10 zamiast lub obok dobrze nam znanych Pb95, czy ON. Co oznaczają nowe etykiety zgodne z unijną dyrektywą? Zanim zacznie się tankować, lepiej je poznać.

Udostępnij
0
Skomentuj
Nowe oznaczenia paliw Nowe oznaczenia paliw Foto: EU

Właśnie weszła w życie nowa unijna dyrektywa, która m.in. zmienia oznaczenia paliw na stacjach benzynowych oraz przy wlewie paliwa do baku. Zdaniem unijnych urzędników nowe symbole mają ułatwić tankowanie i pozwolić uniknąć kosztownej pomyłki przy tankowaniu.

Nowe etykiety mają się pojawić na wszystkich stacjach do 12 października 2018 roku, ale już teraz można je zobaczyć m.in. na stacjach Orlenu. Wkrótce jednak zobaczymy je wszędzie, we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także w Szwajcarii, Serbii, Turcji, Macedonii, Liechtensteinie oraz na Islandii. Oto znaczenie nowych symboli:

Nowe oznaczenia paliw Nowe oznaczenia paliw Foto: EU

Benzyna (okrąg):

E5 – o maksymalnej zawartości biokomponentów do 5 proc.

E10 – z 10 proc. biokomponentów, u nas to paliwo raczej nie spotykane

E85 – oparta w dużej części na biokomponentach, u nas jej nie ma

Diesel (kwadrat)

B7 – 7 proc. biokomponentów, najczęściej spotykane paliwo

B10 – 10 proc. biokomponentów, tylko do niektórych silników

XTL – paliwo syntetyczne, u nas nie występuje

Gaz (romb):

H2 – wodór, nie ma go na polskich stacjach

CNG – sprężony gaz ziemny, dostępny w niewielu miejscach, głównie w dużych miastach

LNG – skroplony gaz ziemny, w Polsce w zasadzie go nie ma

LPG – gaz płynny, paliwo powszechnie stosowane w Polsce

Nowe etykiety pojawią się oczywiście nie tylko na dystrybutorach paliw, ale też na samochodach w pobliżu wlewów paliwa, a także w instrukcjach obsługi.

Poleć
Udostępnij
0
gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: Auto Świat 38/2018 już w sprzedaży, a w nim m.in. nowa Octavia i inne nowości Skody; pierwsze jazdy Fiatem 500X z silnikiem z Polski i Lexusem UX; narodziny marki Vinfast; porównanie kompaktów z benzyniakami turbo; czyszczenie wtryskiwaczy; niebezpieczne pojazdy elektryczne; VW Golf VII z drugiej ręki; Top 5 - używane auta sportowe; dodatek specjalny "Telefon w aucie".

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej