Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Nasz test 5 kamer samochodowych

7 sie 12 12:16

Kamery montowane na przedniej szybie są coraz częściej używane przez polskich kierowców. Sprawdziliśmy, jak działają popularne modele

Udostępnij
0
Skomentuj

Moda na montowanie w samochodach kamerek przyszła do Polski ze wschodu. W krajach, w których spora część aut poruszających się po drogach nie ma ubezpieczenia OC, a policjanci domagają się mandatów nawet za wyimaginowane przewinienia, zapis tego, co działo się z autem, daje przynajmniej minimalne szanse np. na zidentyfikowanie sprawcy kolizji lub udowodnienie, że stróż prawa usiłował wyłudzić łapówkę.

Nagrania z kamerek, pokazujące mrożące krew w żyłach sceny zarejestrowane na drogach Rosji i republik poradzieckich, robią furorę na YouTube i portalach społecznościowych. Czy jeżdżąc po polskich drogach, warto wozić włączoną kamerkę? O tym każdy musi zadecydować sam – choć większość kierowców była już w sytuacji, w której nagranie mogło się przydać.

Kamera za szybą auta – na co się przyda

Jeździsz z kamerą za szybą auta, nagrywasz wykroczenia innych kierowców. Sądzisz, że twoje nagranie z rejestratora pomoże ukarać sprawcę wykroczenia? Uważaj, ty również możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności!

Kamera zamiast świadka

Wyobraźmy sobie na przykład, że jedziemy spokojnie i zgodnie z przepisami, aż znienacka ktoś nas wyprzedza i tuż przed nami gwałtownie hamuje. Dochodzi do kolizji i powstaje wątpliwość, kto ponosi odpowiedzialność za powstałe szkody.

Kierowca, który zajechał nam drogę i zahamował, prawdopodobnie się do tego nie przyzna. Jeśli nawet wezwiemy policję, to ślady wcale nie muszą być jednoznaczne. Prawdziwy sprawca się wyprze, a my w najlepszym wypadku stracimy zniżki ubezpieczeniowe.

W takiej sytuacji nagranie z kamerki, które potwierdzi naszą wersję wydarzeń, może być naprawdę cenne

A co, jeśli np. nie zgadzamy się z policjantem, który twierdzi, że przejechaliśmy na czerwonym świetle, a jesteśmy absolutnie pewni, że paliło się jeszcze żółte? Przed sądem – nasze słowo przeciwko zeznaniom policjanta – bez dodatkowych dowodów nie mamy szans na wygraną.

Niektórzy obawiają się, że nagranie z kamerki pokładowej jest bronią obosieczną, bo mogą na nim zostać utrwalone nasze wykroczenia. To prawda, ale ponieważ kamerka nie jest wyposażeniem obowiązkowym i zarejestrowany przez nią materiał jest naszą własnością, nie musimy go nikomu udostępniać.

Zanim przekażemy nagranie ubezpieczycielowi, policji czy przedstawimy jako dowód w sądzie, warto samemu je obejrzeć i przeanalizować, czy nie zawiera czegoś, co mogłoby nas obciążyć. Jeśli już przekonaliśmy się, że kamera to całkiem przydatny gadżet, to czas wybrać taką, która najlepiej sprawdzi się w aucie.

Jak wybrać odpowiednie CB-Radio?

Do testu wybraliśmy 5 urządzeń różnych klas

Trzy spośród nich to relatywnie tanie rejestratory importowane masowo z Chin, jedno to urządzenie znacznie droższe, ale za to wyposażone w rejestrator GPS. Przetestowaliśmy też kamerę Go- Pro Hero, niezwykle popularną wśród sportowców ekstremalnych, a nawet używaną w profesjonalnych produkcjach telewizyjnych i filmowych.

Dla niewymagających

Bluebird Black Box DVR cena: 250 zł.

Test kamer sportowych czyli kamery do zadań specjalnych

Wożenie w aucie kamery, która przez cały czas nagrywa to, co się dzieje na drodze, staje się coraz popularniejsze. Czy tania, kosztująca niespełna 200 zł kamera HD ma szanse w starciu z renomowaną kamerą sportową GoPro?

To jeden z najpopularniejszych modeli rejestratorów na polskim rynku. Wyposażony jest w matrycę CMOS, obiektyw o kącie widzenia 120°. Zapis odbywa się na standardowych kartach pamięci SD/SDHC. Według deklaracji producenta Bluebird może rejestrować filmy o rozdzielczości 1280x960 pikseli.

Jeśli jednak ktoś oczekuje filmów w jakości HD, to będzie rozczarowany. Obraz jest niewyraźny, np. nie ma szans na odczytanie numerów rejestracyjnych mijanych aut. Urządzenie można ustawić tak, żeby włączało się w chwili wykrycia ruchu.

ZALETY: Relatywnie niska cena, wbudowana bateria, akceptowalna jakość nagrań przy słabym oświetleniu.

WADY: Słaba jakość nagranych filmów (niska ostrość, słabe kontrast i odwzorowanie barw). Niewygodna i nieintuicyjna obsługa, nielogiczne rozmieszczenie przycisków.

Wybór profesjonalistów

GoPro Hero HD cena od: 980 zł.

Mimo niepoważnego wyglądu to profesjonalne urządzenie używane na całym świecie m.in. przez ekipy telewizyjne oraz sportowców ekstremalnych. Stosunek jakości rejestrowanego obrazu do ceny urządzenia jest bezkonkurencyjny.

Niestety, urządzenie nie jest pozbawione wad – brakuje w nim funkcji nagrywania w pętli, będącej standardem w typowych rejestratorach samochodowych, nie ma wyświetlacza do odtwarzania filmów, a obsługa jest niewygodna i wymaga przyzwyczajenia. Do kamer GoPro dostępne są liczne akcesoria.

ZALETY: Doskonała jakość obrazu, znaczna odporność na uszkodzenia, wodoodporna obudowa umożliwiająca przypięcie kamery na zewnątrz auta.

WADY: Niewygodna obsługa, brak funkcji nagrywania w pętli, niska jakość nagrań przy słabym oświetleniu.

Skuteczna i niewygodna

Media Tech U-Drive DVR cena: 270 zł.

Kamery wyglądające niemal identycznie jak przetestowany przez nas rejestrator Media Tech można kupić pod wieloma markami, często w niezwykle atrakcyjnychcenach (od ok. 70 zł!).

Uwaga! Podobne obudowy nie muszą oznaczać, że zastosowano w nich identyczne podzespoły. A trzeba przyznać, że testowany model spisywał się całkiem nieźle.

ZALETY: Akceptowalna szczegółowość obrazu w centrum kadru, dobra jakość filmów przy słabym oświetleniu.

WADY: Niewygodna obsługa – przyciski umieszczono tak, jakby urządzenie przeznaczono na rynek z ruchem lewostronnym – w naszych autach obsługiwać je może pasażer. Nieczytelne i nielogiczne menu.

Jak wybrać radio do samochodu

Poleć
Udostępnij
0

Przeczytaj również:

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 
No photo

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (55)

No photo
No photo ~niezadowolony Użytkownik anonimowy
~niezadowolony :
No photo ~niezadowolony Użytkownik anonimowy
To Kpina Kpiną jest forma w jakiej jest artykuł, ja cały czas nie wiem, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy reklama, która dla mnie (internet mobilny) pod postacią samo startujących filmów jest nie do pomyślenia. Mam nadzieję, że jeden z drugim na wysokim szczeblu przemyślą tak beznadziejny układa strony. Ja jak zobaczę w linku auto-swiat.pl, to zapewne już nie klikne!!!
27 wrz 13 14:50 | ocena: 100%
Liczba głosów:58
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~sirk Użytkownik anonimowy
~sirk :
No photo ~sirk Użytkownik anonimowy
garbage dump Co to ma być? to ma być test?!!! Poza tym strona prezentuje się fatalnie. Tematyczny układ strony nie trzyma się kupy. materiały filmowe nie na temat włączają się same. Poprawcie ten burdel!
2 gru 13 21:11 | ocena: 100%
Liczba głosów:36
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~aaaa Użytkownik anonimowy
~aaaa :
No photo ~aaaa Użytkownik anonimowy
co gdzie jak gdzie się kończy ten test? Bo to jest test? nie wiem jak się doliczyć 5 kamer? Może to reklama.... kurcze ten artykuł przypomina mi kubeł na śmieci.
29 gru 13 22:05 | ocena: 96%
Liczba głosów:26
96%
4%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~use Użytkownik anonimowy
~use :
No photo ~use Użytkownik anonimowy
żart To jest żart a nie test. Pseudo test pseudo redaktora.

Żenada!!!
15 lis 13 13:32 | ocena: 96%
Liczba głosów:28
96%
4%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~olo Użytkownik anonimowy
~olo :
No photo ~olo Użytkownik anonimowy
pitu pitu test nijaki, taki na sztukę, żarcik redakcyjny
15 mar 13 21:16 | ocena: 95%
Liczba głosów:22
95%
5%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~kliv Użytkownik anonimowy
~kliv :
No photo ~kliv Użytkownik anonimowy
marnota niby test aby wcisnąć reklamy
16 mar 13 21:06 | ocena: 95%
Liczba głosów:19
95%
5%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~Bart Użytkownik anonimowy
~Bart :
No photo ~Bart Użytkownik anonimowy
dobry wideorejestrator Mam nadzieję, że ktoś w końcu przetestuje produkty dobrej klasy. Sam jeżdżę na z DOD-em VRH3, którego kupiłem przez polecenie kumpla a o istnieniu nawet nie wiedziałem. Ludzie są niestety nieświadomi, że mają dużo większe m możliwości wyboru niż te prezentowane we wszelkiego typu testach. Pozdrawiam!~
5 mar 14 12:49 | ocena: 67%
Liczba głosów:3
67%
33%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~JArek Użytkownik anonimowy
~JArek :
No photo ~JArek Użytkownik anonimowy
Markowe urządzenia Chętnie bym zobaczył porównanie najlepszych markowych produktów przecież jest DOD , BLACKVUE ,VICO ,FINEVU to są urządzenia znane i cenione inna liga
31 mar 14 15:46 | ocena: 100%
Liczba głosów:4
100%
0%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~BigBoss Użytkownik anonimowy
~BigBoss :
No photo ~BigBoss Użytkownik anonimowy
Dno Co to za badziewny serwis, reklama goni reklamę, nieczytelne to wcale. Dojechałem do połowy testu i zrezygnowałem. Gorzej zrobionej strony nie widziałem dawno.
13 gru 13 09:54 | ocena: 80%
Liczba głosów:5
80%
20%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
No photo
No photo ~albert Użytkownik anonimowy
~albert :
No photo ~albert Użytkownik anonimowy
rejestrator Ja jestem jednak za dobrym rejestratorem jazdy. Sam postawiłem na rejestrator FINEVU CR-500H. I musze przyznać ze to bardzo dobre rozwiązanie.
12 lip 13 23:03 | ocena: 100%
Liczba głosów:2
100%
0%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej
Foto: Auto Świat

Nasz test 5 kamer samochodowych

Bluebird Black Box DVR -To jeden z najpopularniejszych modeli rejestratorów na polskim rynku. Wyposażony jest w matrycę CMOS, obiektyw o kącie widzenia 120°.

Nasz test 5 kamer samochodowych (slajd 1 z 5)

Reklamy
Koniec bloku reklamowego