Darmowe sprawdzenie VIN

Wprowadź Numer VIN
i sprawdź Historię Pojazdu

Test opon letnich w rozmiarze 205/55 R 16 - które opony letnie najlepiej wybrać?

8 kwi 16 18:04

Oferta jest bogata jak nigdy, a kierowcy mają kłopot z wyborem właściwego modelu. Na szczęście jest przecież nasz coroczny wielki test! Tym razem testujemy opony letnie w rozmiarze 205/55 R 16

Udostępnij
0
Skomentuj

Wiosna, czyli czas wymiany opon na letnie. Właściciele warsztatów już zacierają ręce, producenci opon szykują ofensywę reklamową w radiu, telewizji oraz internecie, a kierowcy mają mętlik w głowie. Co wybrać? Które opony najlepiej sprawdzą się na suchym, a które podczas deszczu? O tym za chwilę. Zacznijmy od kilku (ważnych) słów teorii.

Opona zimowa nie lubi ciepła

Kwiecień to już najwyższy czas, żeby ściągnąć zimówki. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo – wasze i innych. Wraz ze wzrostem temperatury opona zimowa szybko traci swoją sztywność. A to pogarsza własności jezdne i – co najgroźniejsze! – znacząco wydłuża drogę hamowania.

Temperatury przekraczające +10ºC to warunki wyłącznie dla opon letnich, ewentualnie całorocznych (ale głównie tych z najwyższej półki). Liczby mówią same za siebie: nasz testowy Volkswagen Golf VII na oponach letnich zatrzymał się ze 100 km/h po 36 m, natomiast wyposażony w zimówki – o całe dwie długości nadwozia dalej.

Oszczędź nawet 517 zł na ubezpieczeniu OC!

Różnice w cenach polis dla tego samego auta mogą wynosić nawet kilkaset procent! Dlatego zanim kupicie ubezpieczenie, porównajcie oferty rożnych firm.

Pomiar drogi hamowania z prędkości 160 km/h wykazał różnicę rzędu 25 metrów (!) na korzyść opony letniej. W związku z tym chyba nikt nie ma już więcej pytań?

Tanie opony to pozorne oszczędności

Wymiana opon wraz z wyważeniem kół oznacza z reguły koszt rzędu ok. 100 zł. Niemało, ale – jak pokazuje m.in. badanie przeprowadzone przez firmę Continental – latem zimowe opony znacznie szybciej się zużywają. Na dłuższą metę te pozornie zaoszczędzone 100 zł i tak stracicie, bo trzeba będzie znacznie szybciej wymienić ogumienie. Nie warto!

I wreszcie trzecia ważna kwestia – przyjemność z prowadzenia. Opony zimowe latem to nie tylko wydłużona droga hamowania, lecz także „odpływanie” na zakrętach. W takim wypadku nie ma mowy o żadnej frajdzie, jest jedynie ciągła walka o utrzymanie zadanego wcześniej toru jazdy.

Pamiętajcie jednak i o tym, że opona letnia oponie letniej nierówna i jeśli zdecydujecie się na zakup z najniższej półki cenowej, możecie mieć równie duże problemy z trafieniem w „czarne”. Sprawdziliśmy zatem, które gumy najlepiej wybrać.

Tym razem do testu przystąpiło 50 modeli w rozmiarze 205/55 R 16. Po pierwszej konkurencji – czyli próbie hamowania – do dalszych badań zakwalifikowaliśmy 15 najlepszych. 10 najgorszych w tej konkurencji opon śmiało możemy nazwać niebezpiecznymi. Wśród nich znalazł się, niestety, popularny w Polsce Kormoran, który na suchej nawierzchni co prawda wypadł całkiem przyzwoicie, ale na mokrej potrzebował aż o ponad 10 m więcej (!) niż najlepsi w tej dziedzinie.

Czapki z głów natomiast dla drugiej opony polskiej marki w stawce – Dębica Presto zajęła w teście hamowania 16. miejsce i zabrakło jej jedynie 0,5 m, żeby zakwalifikować się do rundy finałowej. To głównie wina nieco za długiej drogi hamowania na suchym asfalcie, bo na mokrej nawierzchni Dębica Presto uzyskała wynik na poziomie znacznie droższych opon segmentu premium.

15 modeli, które zakwalifikowaliśmy do rundy finałowej, zostało poddanych morderczym próbom nie tylko na suchej i mokrej nawierzchni, lecz także w laboratorium – badaliśmy m.in. opory toczenia i odporność na wysokie prędkości.

Pełne wyniki naszego testu opon wraz ze szczegółowym opisem znajdziecie w galerii.

Poleć
Udostępnij
0

Polecamy także:

gazeta
W tym tygodniu w sprzedaży: A w nim: Wskazujemy auta, które nie są odporne na korozję oraz co psuje się w elektronice samochodów. Sprawdzamy też kto produkuje trwalsze diesle, BMW czy VW? Oceniamy czy warto założyć instalację LPG i czy opłaca się regenerować amortyzatory ze zmiennym tłumieniem.

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Z kategoriiZobacz więcej »

Pokaż więcej